22. Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”

Festiwale literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 18 kwietnia 2023 - czwartek, 27 kwietnia 2023

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Województwem Małopolskim zapraszają, w dniach 18-27 kwietnia, na 22. edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”.

Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem dla drugiej osoby, będąc w ten sposób dowodem naszej sympatii i wyrazem uznania.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie tegoroczne działania realizuje pod hasłem „Akcja-Relacja”, zapraszając na spotkania dotyczące relacji, emocji, uczuć, o których tak łatwo zapomnieć przy dzisiejszym szybkim tempie życia.

PROGRAM:

Ratunku, moje dziecko mnie nie słucha!
gdzie: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci WBP w Krakowie
kiedy: 18 kwietnia, godz. 17.00

Warsztaty: Jak nawiązać współpracę z dzieckiem i wprowadzać zasady z szacunkiem i miłością
Jak wyglądają Twoje relacje z dziećmi? Masz dużo energii, sił do działania, nowe pomysły na budowanie więzi? Wszystko idzie zgodnie z planem? Czy jednak entuzjazm zastąpiło zmęczenie i funkcjonowanie na autopilocie, a kolejny dziecięcy “foch” sprawia, że reagujesz krzykiem albo myślisz sobie “Nie ogarniam…”?
Bez względu na to, w jakiej sytuacji ze swoją rodziną aktualnie się znajdujesz, chcemy zaproponować Ci poznanie Pozytywnej Dyscypliny, metody wychowawczej, która oferuje kilkadziesiąt konkretnych narzędzi do zastosowania w tworzeniu lepszych relacji rodzinnych.
Prowadzenie: Joanna Malisz-Swęd - pedagog specjalny, terapeuta pedagogiczny, nauczycielka języka polskiego. Certyfikowana Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny dla Rodziców oraz członkini Positive Discpline Association (PDA).
Monika Pietruszka - pedagog, tearapeuta pedagogiczny, Certyfikowana Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny dla Rodziców, członkini Positive Discpline Association (PDA).
Rezerwacja: tel. 12 37-52-256

Spotkanie z czytelnikami w Kolejach Małopolskich
21 kwietnia, godz. 10.00 trasa Kraków-Wieliczka-Kraków - podróż koleją umilą książki rozdawane przez organizatorów wydarzenia.

Lotna Czytelnia
gdzie: Planty Krakowskie
kiedy: 21 kwietnia, godz. 12.00–15.00
Wielu z Was z pewnością zna charakterystyczny, wypełniony książkami, biały rower cargo krążący po Plantach i częstujący literaturą! Lotna Czytelnia, bo o niej mowa, na stałe wpisała się w krajobraz ciepłych krakowskich dni. Zasady akcji są proste i niezmienne: nie potrzeba karty bibliotecznej, nie ma terminu zwrotu… wystarczy wziąć książkę z Lotnej Czytelni i czytać, po przeczytaniu oddać do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1), do roweru (jeśli akurat nas spotkasz), bądź przekazać komuś innemu. Tym razem w rowerze znajdziecie również książki o emocjach, relacjach i uczuciach.

Warsztaty Dogoterapii
gdzie: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci WBP w Krakowie
kiedy: 22 kwietnia, godz. 10.00 (grupa I), godz. 11.00 (grupa II)
Biblioteka na Rajskiej to bez cienia wątpliwości miejsce zwierzolubne. Wszystkie istoty i te mniej i bardziej kudłate mają w naszych sercach specjalne miejsce! Z okazji Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża" chcemy zaproponować dzieciom udział w wyjątkowych warsztatach. Wyjątkowych, bo i goście nieprzeciętni i temat ważny. W tym roku hasło przewodnie święta książki w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie brzmi "Akcja-relacja", a jednym z ciekawych i inspirujących pól do poznania lub odkrycia na nowo jest więź między człowiekiem a zwierzęciem.

  • Zaplanowaliśmy dwa spotkania różne w swym przebiegu i charakterze, ale połączone wspólnym założeniem, celem i naszym głębokim przekonaniem o wyjątkowości i sile pozytywnego oddziaływania na uczestników płynącej już z samej obecności psa. Naszym pierwszym gościem będzie Bona - pies terapeuta, czekoladowa, rodowodowa suczka rasy labrador retriever. Pies o łagodnym charakterze, kochający ludzi, zwierzęta i pełną miskę! Na drugim spotkaniu będzie rządziła Perki - także pies terapeutyczny, ale rasy husky. Energetyczna, żywiołowa, przyjacielska, uwielbiająca ludzi i ich towarzystwo.
  • Chcemy pokazać, na czym polega praca z psem terapeutycznym i jak cenne mogą być spotkania z nim. Dzieci będą mogły na własne oczy przekonać się, jak duży potencjał tkwi w psich umiejętnościach, ale także nauczyć się w pełni szanować potrzeby i przestrzeń czworonoga.
  • Warsztaty poprowadzą certyfikowani dogoterapeuci, od lat pracujący z dziećmi i młodzieżą.

Zapisy: https://forms.gle/uC6oorm8cW9LoxCJ8

Tatowie – z pisarzem Leszkiem Talko rozmawia Łukasz Wojtusik
gdzie: sala 53 (parter)
kiedy: 22 kwietnia, godz. 16.00
Leszek Talko - pisarz, felietonista. Sławę przyniosły mu pisane wspólnie z żoną Moniką Piątkowską cykle felietonów "Po robocie przy sobocie" i "Małżeński przegląd prasowy Talków" zebrane w książkach "Talki w wielkim mieście" oraz "Talki z resztą". Ojciec dwójki dzieci. Swoje rodzicielskie doświadczenia opisał w książkach "Dziecko dla początkujących", "Dziecko dla średnio zaawansowanych", "Dziecko dla profesjonalistów" i "Dziecko dla odważnych" oraz serii "Pitu i Kudłata".
O kłopotach i radościach związanych z byciem tatą rozmawiać z Leszkiem Talko będzie Łukasz Wojtusik – dziennikarz, człowiek sceny, autor wielu rozmów z ludźmi kultury i sztuki. Laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego. Prowadzi autorski podcast literacki „Alfabet Wojtusika”.☺

Ech te emocje!
gdzie: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci
kiedy: 22 kwietnia, godz. 16.00

  • Czy emocje wybuchają,a uczucia się mieszają?
  • Czy relacje się zrywają, jeśli wcześniej się splątają?
  • Gdzie masz szukać odpowiedzi?

W bibliotece, tej dla dzieci!

Spotkanie o emocjach, relacjach i uczuciach poprowadzi Jola Kogut. Na co dzień pracuje ze studentami dziennikarstwa UPJPII, w niedziele prowadzi Klub Twórczych Odkryć w Teatrze KTO.
Zapisy: https://forms.gle/6ymPfQC4TdEkCwoi7

Dlaczego tak trudno zrozumieć własne dziecko? Neurobiologia konfliktu z nastolatkiem – wykład otwarty prof. Marka Kaczmarzyka
gdzie: Arteteka WBP w Krakowie
kiedy: 24 kwietnia, godz. 17.30
Prof. Marek Kaczmarzyk - biolog, neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca, autor artykułów i książek z zakresu biologicznych i memetycznych kontekstów kształcenia. Specjalista w zakresie ewolucyjnego, neurobiologicznego i memetycznego podłoża procesów uczenia się, nauczania i wychowania.☺

O kryminałach, relacjach i tatuażach z pisarką Gają Grzeorzewską oraz tatuażystą rozmawia Anna Czarnota
gdzie: Arteteka WBP w Krakowie
kiedy: 27 kwietnia, godz. 18.00
Gaja Grzegorzewska - autorka prozy kryminalnej, zdobywczyni Nagrody Wielkiego Kalibru (2011). Autorka takich min. takich pozycji jak: Żniwiarz, Topielic, Betonowy pałac, Kamienna noc.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<