XXIX Międzynarodowy Festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

 • wtorek, 9 maja 2023 - czwartek, 18 maja 2023

Program

9 maja 2023, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

STEVE COLEMAN AND FIVE ELEMENTS /USA/ 
po raz pierwszy w Krakowie

Steve Coleman – saksofon altowy
Jonathan Finlayson – trąbka
Rich Brown – gitara basowa
Sean Rickman – perkusja

Steve Coleman – jedna z największych indywidualności nowoczesnego jazzu, a także znakomity jego konceptualista. Jego twórczość i idee miały silny wpływ na współczesne oblicze jazzu. Jeden z twórców ruchu M-Base, z którego wywodzi się m.in. Cassandra Wilson, na czele którego połączył w latach 80. wyrafinowanie jazzu z rytmiczną bezpośredniością czarnego hip-hopu, a echa jego stylu słychać w grze większości nowoczesnych saksofonistów altowych. Erudyta badający kultury afrykańskie, zafascynowany astronomią i mitologią Wschodu, w 2014 roku nagrodzony został stypendium fundacji MacArthurów, zwanym „Nagrodą Geniuszy”. Dziś saksofonista jest prawdziwą instytucją, wychowującą kolejne generacje jazzmanów. Zespół Steve Coleman and Five Elements działa już od ponad trzech dekad i jest najważniejszą formacją Steve’a. Coleman występował i nagrywał z takimi muzykami, jak Sam Rivers, Cecil Taylor, czy Dave Holland.

10 maja 2023, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

MICHAŁ BARAŃSKI – „MASOVIAN MANTRA”

Shachar Elnatan – gitara, śpiew
Michał Tokaj – fortepian, instrumenty klawiszowe
Michał Barański – kontrabas, gitara basowa, konnakol (wokalna perkusja)
Łukasz Żyta – perkusja

„Masovian Mantra” – autorski jazzowy projekt Michała Barańskiego łączący elementy folkloru polskiego i indyjskiego, nagrany w towarzystwie utytułowanych muzyków polskiej sceny jazzowej z gościnnym udziałem izraelskiego gitarzysty Shachara Elnatana, którego debiutancką płytę produkował Avishai Cohen. Artysta stosuje unikalną technikę hinduskiej perkusji wokalnej – konnakol. Płyta „Masovian Mantra” została wydana przez prestiżową serię Polish Jazz.

2 nominacje do tegorocznych Fryderyków:
– MASOVIAN MANTRA Michała Barańskiego – nominacja w kategorii: Album roku – Jazz
– Michał Barański – nominacja w kategorii: Artysta roku – Jazz

16 maja 2023, godz. 20.00
Krakowski Teatr Variété

AARON PARKS  Little Big

Aaron Parks – fortepian
Greg Tuohey – gitara
DJ Ginyard – gitara basowa
JK Kim – perkusja

Aaron Parks, światowej sławy pianista jazzowy, znany z niezwykle melodyjnych utworów, będącymi eksperymentami gatunkowymi.  Koncert będzie promował najnowszy projekt artysty, który wystąpi po raz pierwszy w Krakowie, na jedynym koncercie w Polsce, w ramach swojej europejskiej trasy.

Pianista Aaron Parks w wieku 25 lat wydał swój debiutancki album „Invisible Cinema” pod skrzydłami Blue Note, po trzech wcześniejszych płytach wydanych przez wytwórnię z trębaczem Terencem Blanchardem. BBC uznało debiutancki krążek „za jeden z najlepszych albumów 2008”. „JazzTimes” określił Parksa mianem „nowego wizjonera”. „The San Jose Mercury News” uznał jego płytę zatytułowaną „Alive in Japan” za Top Jazz Album 2013 roku. Parks ma na swoim koncie również dwa albumy wydane przez ECM, w tym solowy album fortepianowy i płytę w trio z Billy’m Hartem i Ben Street.

Little Big, zespół Aarona Parksa, może być w pewnym sensie postrzegany jako kontynuacja drogi, jaką rozpoczął debiutancką płytą z 2008 roku „Invisible Cinema”, z głębszym zaangażowaniem w melodyjne komponowanie utworów, współczesne rytmy i wciągające historie. Z członkami zespołu,  przynoszą oni swoje doświadczenia nie tylko z jazzu i muzyki improwizowanej, ale także elektroniki, R&B, indie popu, alt-country i wielu innych, jest to muzyka płynna gatunkowo, która tworzy swój własny świat.

18 maja 2023, godz. 20.30
Klub Piec Art

JAZZOWE DEBIUTY

Własne projekty zaprezentują młodzi artyści - studenci Akademii Muzycznej w Krakowie oraz uczniowie Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Koncert ten cieszy się co roku dużym zainteresowaniem publiczności, ciekawej nowych odkryć i talentów.

Szymon Wojnarowicz Trio

 • Szymon Wojnarowicz - fortepian
 • Krzysztof Mysona - kontrabas
 • Piotr Szałajko - perkusja

Zespół został założony przez młodych muzyków - studentów, Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Początkowo repertuar stanowiły znane standardy jazzowe. Z czasem jednak program muzyczny rozszerzał się, począwszy od kompozycji Krzysztofa Komedy, Thelonious-a Monka w autorskich, nowych aranżacjach, poprzez własne interpretacje muzyki klasycznej - utworów Fryderyka Chopina jak i również autorskie kompozycje muzyków.

*

Kwartet Saksofonowy Akademii Muzycznej w Krakowie
pod kierunkiem prof. Ryszarda Krawczuka

*

Cracow Youth Jazz

 • Sofia Marushchak – śpiew
 • Oliwia Chabowska – śpiew
 • Alicja Czernichowska-Stanek – śpiew
 • Karolina Dylewska – śpiew
 • Gracjan Andrasz – skrzypce
 • Zbigniew Skwarczek – saksofon
 • Aleksander Stefani – Hammond
 • Jakub Stojak – fortepian
 • Mikołaj Skoczek – fortepian
 • Mikołaj Baczyński – gitara
 • Zbigniew Liśkiewicz – gitara
 • Waldemar Rozynek – gitara
 • Andrzej Kuchta – gitara basowa
 • Adam Jończyk – kontrabas
 • Mateusz Zakrzewski – perkusja
 • Marcin Pazera – perkusja
 • Krzysztof Sroka – perkusja

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<