14. LGBT Film Festival

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 14 kwietnia 2023 - czwartek, 20 kwietnia 2023

Odważne, queerowe kino artystyczne, hity światowych festiwali, filmy bezkompromisowe i wizjonerskie. 14. LGBT+ Film Festival od 14 do 20 kwietnia w Kinie Pod Baranami! W programie m.in. obsypany nagrodami dokument Boylesque, zestaw krótkich metraży z Ukrainy oraz najnowszy film Urszuli Antoniak Splendid Isolation.

14. edycja LGBT Film Festival odbędzie się w dziesięciu miastach w całej Polsce - w tym w Krakowie, w Kinie Pod Baranami. Na program składają się wyjątkowe produkcje pełno- i  krótkometrażowe, ujmujące w filmowe ramy różne doświadczenia queerowych społeczności.

Drag to performans, zabawa, sztuka i sposób na życie… Chrissy Judy Todda Flaherty’ego opowiada o dragowej scenie Nowego Jorku. Francuski film Three Nights a Week Florenta Gouëlou zderza ze sobą efektowną osobowość sceniczną z pozbawioną makijażu codziennością, a dokument Boylesque Bogny Kowalczyk portretuje najstarszą polską drag queen, Lullę La Polaca.

Rozgrywający się w środowisku hokeistek austriacki film Breaking the Ice Clary Stern skupia się na postaci wytrwałej i twardej jak lód Miry, która odkrywa nieznane strony swojej osobowości. O świat sportu zahacza również skandynawski Oponent (reż. Milad Alami), którego bohater - irański zapaśnik - stara się wykorzystać swoje umiejętności by zdobyć prawo stałego pobytu w Szwecji. W równie ciekawym - wojskowym - mikroświecie rozgrywa się Eismayer. Dramat Davida Wagnera porusza temat stereotypowego wizerunku męskości oraz tego, jak orientacja seksualna jest automatycznie kojarzona z określonymi konwencjami i rolami.

Intrygującą wiwisekcję międzyludzkich relacji zapewnia film Splendid Isolation Urszuli Antoniak, opowiadający o dwóch kobietach, które uciekając przed nienazwanym niebezpieczeństwem, zatrzymują się w opuszczonym domu. Na napięciu, frustracji i niepokoju, który może pojawić się nawet na słonecznych wakacjach, skupia się Sekret nocy letniej Luisy de Filippis - daleka od klisz narracja o transpłciowości.

14. edycja LGBT Film Festival to okazja do zobaczenia - przedpremierowo! - dwóch tytułów, które w 2023 roku wejdą na ekrany polskich kin. Turkusowa suknia Maryam Touzani (premiera 7 lipca) w niezwykły sposób pokazuje więź między małżonkami, proces dojrzewania w małżeństwie oraz odkrywania prawdziwych uczuć. Peter von Kant Françoisa Ozona (premiera 28 kwietnia) nawiązuje do filmu Gorzkie łzy Petry von Kant Rainera Wernera Fassbindera z 1972 roku, będąc zarówno odpowiedzią, jak i swego rodzaju przeróbką pierwowzoru.

Szczególne miejsce w programie Festiwalu zajmuje zestaw Ukraine is Queer - wybór czterech krótkich filmów krótkometrażowych, pokazujących jak zmieniła się sytuacja osób LGBT+ w Ukrainie po inwazji Rosji.

Większość filmów festiwalu będzie można zobaczyć z podwójnymi, polskimi i angielskimi napisami. Filmy Turkusowa suknia i Peter von Kant wyświetlone zostaną wyłącznie z polskimi napisami.

PROGRAM:

piątek, 14 kwietnia
18.30
SEKRET NOCY LETNIEJ | SOMETHING YOU SAID LAST NIGHT
reż. Luis De Filippis, Kanada/Szwajcaria 2022, 96’
20.45 TURKUSOWA SUKNIA | LE BLEU DU CAFTAN
reż. Maryam Touzani, Francja/Maroko/Belgia/Dania 2022, 123’

sobota, 15 kwietnia
18.30
OPONENT | MOTSTÅNDAREN
reż. Milad Alami, Szwecja/Norwegia 2023, 119’
20.45 BOYLESQUE | BOYLESQUE
reż. Bogna Kowalczyk, Polska/Czechy 2021, 71'

niedziela, 16 kwietnia
18.30
THREE NIGHTS A WEEK | TROIS NUITS PAR SEMAINE
reż. Florent Gouëlou, Francja 2022, 103’
20.45 CHRISSY JUDY | CHRISSY JUDY
reż. Todd Flaherty, USA 2022, 96’

poniedziałek, 17 kwietnia
21.15
UKRAINE IS QUEER
Blok ukraińskich filmów krótkometrażowych, 74'

wtorek, 18 kwietnia
20.45
SPLENDID ISOLATION | SPLENDID ISOLATION
reż. Urszula Antoniak, Holandia 2022, 80’

środa, 19 kwietnia
18.30
PETER VON KANT | PETER VON KANT
reż. François Ozon, Francja 2022, 84’
20.45 BREAKING THE ICE | BREAKING THE ICE
reż. Clara Stern, Austria 2022, 102’

czwartek, 20 kwietnia
18.30
EISMAYER | EISMAYER
reż. David Wagner, Austria/Niemcy 2022, 87’ 

Udostępnij

Więcej

  • kinopodbaranami.pl
  • 26 zł (normalny)
    21 zł (ulgowy)
    16 zł (klubowy)
    Karnet (11 seansów): 176 zł
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<