20. Cracovia Maraton

Wydarzenia sportowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 23 kwietnia 2023

Jubileuszowa, 20. edycja najważniejszej imprezy biegowej w Krakowie, jednej z największych w Polsce, zaliczanej do Korony Maratonów Polskich, zorganizowana zostanie 23 kwietnia 2023 roku.

O imprezie

Organizowany od 2002 roku Cracovia Maraton to najważniejsze wydarzenie biegowe w Krakowie i największy wiosenny bieg na królewskim dystansie w Polsce. Od 2014 roku start i meta Cracovia Maraton usytuowane są na krakowskim Rynku Głównym. Zgodnie z hasłem imprezy: „z historią w tle”, uczestnicy maratonu przebiegają obok wielu wspaniałych zabytków Krakowa.

Cracovia Maraton przyciąga biegaczy z całego świata, będąc najbardziej międzynarodowym spośród polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. W dotychczasowych edycjach Cracovia Maraton startowali zawodnicy z 55 państw.

W grudniu 2019 roku brytyjski serwis internetowy Sole Supplier dokonał oceny maratonów posiadających certyfikaty IAAF (obecnie World Athletics). Analizie poddano 81 imprez z całego świata. Krakowski bieg znalazł się w tym doborowym gronie jako jedyny reprezentant Polski. Pod uwagę wzięto wiele czynników związanych z organizacją, a także warunki środowiskowe. W końcowym rankingu Cracovia Maraton zajął trzecie miejsce!

Organizator Cracovia Maraton – Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie prowadzi projekt najbardziej prestiżowej nagrody dla maratończyków – Korony Maratonów Polskich. Aby uzyskać tytuł zdobywcy Korony Maratonów Polskich, należy ukończyć pięć maratonów: Maraton Dębno, Cracovia Maraton, Maraton Wrocławski, Maraton Warszawski i Poznań Maraton w ciągu 24 miesięcy, licząc od daty pierwszego ukończonego maratonu.

Rywalizacja na dystansie 42 km i 195 m jest zwieńczeniem dwudniowego święta biegania w Krakowie.

W trakcie weekendu maratońskiego (w sobotę) organizowane są m.in.: Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego (4,2 km) oraz Cracovia Maraton na Rolkach (pełny dystans maratoński).

Przy okazji krakowskiego maratonu, w sobotę organizowany jest także Bieg Nocny na 10 km, a od 2018 roku jego uczestnicy startują i finiszują w tym samym miejscu, co maratończycy – na Rynku Głównym.

Od 2016 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie (ZIS), organizujący w imieniu Gminy Miejskiej Kraków Cracovia Maraton, a także Cracovia Półmaraton Królewski i Bieg Trzech Kopców honoruje specjalnymi nagrodami osoby, którym w trakcie sezonu biegowego uda się ukończyć wszystkie trzy ww. imprezy. Inicjatywa łącząca wspomniane wydarzenia biegowe nosi nazwę Królewska Triada Biegowa.

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<