Galeria Huta Sztuki: Wybrane z kolekcji – nowa odsłona

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Wystawa Wybrane z kolekcji to kolejna odsłona stałej wystawy prezentowanej w Galerii Huta Sztuki Ośrodka Kultury Norwida. Ekspozycja obejmuje prace kilkudziesięciu artystów i artystek związanych z Nową Hutą, od socrealistycznych obrazów Erwina Czerwenki, takich jak „Robotnicy na budowie Nowej Huty” czy „Namioty junaków”, po prace członków i członkini Grupy Nowohuckiej. Prezentujemy również „Panoramę Nowej Huty” z lat 50. autorstwa Witolda Chomicza, a także między innymi prace: Mariana Kruczka, Eugeniusza Muchy, Walentego Gabrysiaka, Janusza Trzebiatowskiego, Józefa Szajny czy Lucjana Mianowskiego, Jerzego Panka, Stanisława Wójtowicza. Na wystawie można zobaczyć również tkaniny artystyczne z lat 70. autorstwa Teresy Białas-Terakowskiej, Grażyny Brylewskiej-Pędziałek i Józefy Sobór-Kruczek, jak również płaskorzeźby Paulina Wojtyny.

Kolekcja sztuki współczesnej Ośrodka Kultury Norwida, dawniej Zakładowego Domu Kultury Huty im. Lenina, obejmuje zbiory z okresu od 1950 roku do lat 80. XX w. Składają się na nią prace artystów i artystek, którzy mieszkali i tworzyli w Nowej Hucie, jak również współpracowali ze środowiskiem artystycznym tej dzielnicy. 

___
Od marca do czerwca 2023 roku w galerii realizowany jest cykl gościnnych oprowadzań kuratorów i kuratorek, ukazujących nowe, często zaskakujące, ścieżki odczytywania wystawy. Oprowadzania odbywają się w wybrany czwartek miesiąca, o godzinie 18.00. Wstęp w cenie biletu do galerii.

11 maja 2023, 18.00
Prowadząca: Magdalena Kownacka – niezależna kuratorka, autorka tekstów o sztuce, producentka; ukończyła historię sztuki oraz Muzealnicze Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim; związana z Wydziałem Intermediów i Malarstwa ASP w Krakowie oraz studiem Ian Moon (Jakub Julian Ziółkowski i Si On). Mieszka i pracuje Krakowie.

Wystawa „Wybrane z kolekcji – nowa odsłona” jest prezentowana w terminie 16 lutego–31 sierpnia 2023. Godziny otwarcia Galerii Huta Sztuki: środa: 11.00-16.00, czwartek: 11.00-19.00, piątek: 11.00-16.00; sobota: 11.00-16.00. Wstęp: bilet ulgowy – 5 zł; bilet normalny – 8 zł.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<