Zwiedzanie Fortu Borek z przewodnikiem

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 14 października 2023, 11:00

Na kilkadziesiąt lat niemal zniknął z mapy Krakowa niszczejąc jako pustostan – niedostępny dla mieszkańców i turystów. Z końcem lipca 2022 r., po zakończeniu trwających blisko 10 lat prac konserwatorskich i rewitalizacyjnych, powrócił na nią w wielkim stylu! O tym jak wygląda i jakie tajemnice z przeszłości skrywa Fort Artyleryjski 52 „Borek” (ul. Forteczna 146) można się przekonać zwiedzając obiekt z przewodnikiem.

Fort artyleryjski nr 52 „Borek”, zbudowany w latach 1884–1886 na południowej linii obrony, pełnił rolę głównego obiektu broniącego traktu wiedeńskiego (obecnie ul. Zakopiańska) oraz pobliskiej linii kolejowej. Współpracował z dwoma mniejszymi sąsiednimi fortami pancernymi – nr 52a „Jugowice” („Łapianka”) i 52½ „Skotniki”. Jest jedynym w Twierdzy Kraków fortem dwuwałowym, z niższym zewnętrznym wałem piechoty i wyższym wewnętrznym wałem artylerii oraz rozbudowaną podziemną komunikacją poziomą i pionową. W forcie zastosowano też szereg elementów zapożyczonych z różnych szkół fortyfikacyjnych.

Odnowiony fort można zwiedzić z przewodnikiem – po obiekcie oprowadza dr Krzysztof Wielgus, specjalista w dziedzinie architektury obronnej. Trasa wiedzie m.in. częścią koszar, przez poterny, kaponiery, wał artyleryjski, a także trójpoziomowe podziemne skrzyżowanie. Zwiedzający mogą też zajrzeć do zrekonstruowanej sali żołnierskiej. Czas zwiedzania to ok. 90 minut.

Zapisy na spacer odbywają się telefonicznie lub mailowo.

Udostępnij

Więcej

  • 530 510 168
  • borek@ckpodgorza.pl
  • Bilety w cenie 15 zł można kupić w biurze Centrum Kultury Podgórza – Fortu Borek.
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<