Laboratorium Słowa Istotnego

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 22 marca 2023, 18:00

Laboratorium słowa istotnego powstało jako cykl spotkań o poezji C.K. Norwida. Niezmiennie towarzyszy mu intencja, aby słowa i treści wydobywać, analizować i przenosić we współczesne, osobiste doświadczenie.

Kolejna z odsłon LSI jest jednocześnie zaproszeniem, aby te poetyckie przestrzenie rozszerzać na twórców, którzy sięgali po porównywalne do Norwida środki artystycznego wyrazu. W lutym omawiana była Szymborska, w marcu organizatorzy biorą na warsztat twórcę Niepokoju i na tym z pewnością nie poprzestaną.
Można zaryzykować stwierdzenie, iż Różewicz i Norwid byli w swoich epokach kronikarzami kulturowej i cywilizacyjnej zmiany. Sięgali po podobną symbolikę kolorów – czerni, bieli oraz szarości. A przede wszystkim – po motywy ciszy i milczenia. Ostatni esej Norwida, pisany na kilka miesięcy przed śmiercią, nosi tytuł Milczenie. Różewicz w jednym z esejów wyznaje „znalazłem ciszę” i rozumie ją bardziej jako synonim egzystencjalnego spokoju, wytchnienie od natłoku, ludzi i rzeczy. Autor Vade-mecum wielokrotnie sięga po ciszę i milczący gest w wierszach, które mogą symbolicznie wyrazić więcej niż słowo, tak jest m.in. w wierszu Czułość.  Poeta traktuje więc milczenie jako część mowy. Różewicza wyraźnie to inspiruje. Podobny cel przyświeca rówież czytelnikom.

Prowadząca:
Urszula Tłomak – polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich Spotkań przy książce, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida i Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.

Laboratorium słowa istotnego – cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej. Podczas spotkań pokazujemy uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i osób dorosłych – każdego, kto chciałby przybliżyć sobie twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Spotkania wpisują się w koncepcję współpracy, jaką autor Promethidiona pragnął nawiązać z czytelnikiem.

Zapisy na spotkanie [klik]

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<