Wodecki Twist Festiwal 2023

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 2 czerwca 2023 - niedziela, 4 czerwca 2023

Od 2 do 4 czerwca w Krakowie 6. edycja festiwalu WODECKI TWIST, który zdążył się już zadomowić na kulturalnej mapie Polski. Nie zabraknie lubianych piosenek Zbigniewa Wodeckiego, ale mottem wydarzenia jest przecież twist – zapraszamy zatem w muzyczną podróż do kolorowych lat 90.!

Festiwalowa kumulacja w sobotę, 3 czerwca, w zjawiskowych wnętrzach Teatru im. Juliusza Słowackiego. Tym razem aż dwa koncerty w jeden wieczór. Oba kameralne, eleganckie, ale niepozbawione nuty szaleństwa – tę cechę WODECKI TWIST ma po swoim patronie. Wieczór rozpocznie o godz. 18 OCZAROWANIE z udziałem Alicji Majewskiej, Olgi Szomańskiej, Kuby Badacha i Sławka Uniatowskiego. Orkiestrę poprowadzi Tomasz Szymuś, wieloletni przyjaciel i szef muzyczny festiwalowych widowisk. Potem chwila oddechu i… Zbigniew Wodecki w zupełnie nowych, słonecznych interpretacjach w koncercie SWEET 90s. Myślą przewodnią będzie styl lat 90-tych, doprawiony samplami, a wystąpią m.in. Mery Spolsky, Natalia Przybysz, a także przedstawiciele najmłodszego pokolenia polskich wykonawców – Piotr Odoszewski i Wiktor Dyduła. Autorem niebanalnych aranżacji jest gitarzysta, producent, kompozytor i improwizator Kamil Pater.

Odmładzamy Tatę i przekazujemy kolejnemu pokoleniu – mówi Kasia Wodecka-Stubbs, która od sześciu lat organizuje w Krakowie muzyczny festiwal inny niż wszystkie. Jego formuła oparta jest na bogatej – kompozytorskiej i wykonawczej – twórczości zmarłego w 2017 roku Zbigniewa Wodeckiego. Jednym z założeń WODECKI TWIST było łączenie stylów, ludzi, publiczności w różnym wieku, jak i miejsc. Festiwal jest też pomostem pomiędzy klasyką polskiej piosenki a jej nowoczesną, często awangardową odsłoną. Kluczem jest tu dla mnie pogoda ducha Taty, jego legendarne skracanie dystansu i kontakt ze słuchaczami. W ten sposób atmosfera naszego wydarzenia właściwie sama się narodziła. Wprowadzili ją jego przyjaciele, a potem młodzi artyści, których nie zdążył poznać, a wiemy, że bardzo by ich polubił – dodaje Kasia Wodecka-Stubbs.

Festiwalowy piątek (2 czerwca), jak co roku, otworzy jedyny w swoim rodzaju chóralny koncert na Rynku Głównym. Koncert, w którym każdy może wziąć udział, wystarczy pojawić się tam w samo południe, aby posłuchać lub / i zaśpiewać Zacznij od Bacha. Tego dnia przy Skwerze im. Zbigniewa Wodeckiego na krakowskich Plantach zaplanowano małe koncerty bez biletów dla spacerowiczów i gości.

W niedzielę (4 czerwca) – to także tradycja – WYSPA MUZYKI w Forum Przestrzenie, niezwykłym miejscu Krakowa, które daje poczucie nieustających wakacji. Publiczność zwykle spędza tam całe popołudnie aż do późnego wieczora, a do piosenek Zbigniewa Wodeckiego tańczy i bawi się dzięki energii wykonawców. Koncerty nad Wisłą również nie są biletowane.

WODECKI TWIST przyzna w tym roku kolejną „Nagrodę W” – za wszechstronność, wybitność i… artystyczną wytrwałość. Nagroda wręczana jest osobom, które w szczególny sposób zaistniały w życiu Zbigniewa Wodeckiego. Laureatem pierwszej edycji nagrody był kompozytor Wojciech Trzciński, drugiej – Irena Santor i Alicja Majewska. W 2023 roku odbierze ją Wojciech Mann, który jest nie tylko legendarnym muzycznym dziennikarzem, ale też autorem słów do pierwszego wielkiego przeboju Zbigniewa Wodeckiego – piosenki Znajdziesz mnie znowu, czyli popularnej Muszelki.

Podczas koncertów w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (3 czerwca) wystąpią:

Wodecki Twist Oczarowanie (godz. 18.00)

Alicja Majewska, Kuba Badach, Sławek Uniatowski, Olga Szomańska, Tomasz Szymuś Orkiestra

Wodecki Twist Sweet 90's (godz. 20.30)

Mery Spolsky, Natalia Przybysz, Piotr Odoszewski, Wiktor Dyduła, Dawid Tyszkowski

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<