28. Summer Jazz Festival Kraków

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

 • niedziela, 2 lipca 2023 - sobota, 2 września 2023

Jazzowy puls lata

Gwiazdy z Polski i zagranicy oraz utalentowani młodzi wykonawcy, koncerty w wielkich salach i atmosferycznych klubach… Jazz niejedno ma imię.

Fenomen Summer Jazz Festival Kraków można próbować opisywać za pomocą liczb. W tym roku w kilkunastu lokalizacjach w stolicy Małopolski i jej okolicach odbędzie się 130 koncertów, wystąpi 500 artystów z Polski i zagranicy, a organizatorzy szacują, że wysłucha ich 50 tysięcy odbiorców. Nie trzeba jednak być statystykiem, żeby poczuć magię muzycznego święta. Podczas letnich wieczornych spacerów ulicami Starego Miasta nietrudno wychwycić dobiegające z klubów melodie i rytmy.

Początki imprezy związane są z obchodami 40-lecia Piwnicy pod Baranami w 1996 roku. Za namową legendarnego założyciela klubu Piotra Skrzyneckiego krakowski impresario Witold Wnuk zorganizował wówczas po raz pierwszy serię koncertów pod nazwą Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami. Wydarzenie dynamicznie się rozwijało i w ciągu kilkunastu lat stało się największą imprezą jazzową w Polsce. Dzisiaj aby usłyszeć jazz, nie zawsze trzeba nawet wchodzić do klubu. Tegoroczna, 28. odsłona zostanie zainaugurowana w plenerze – popularną Paradą Nowoorleańską, która 2 lipca przejdzie rytmicznym krokiem z Rynku Głównego na plac Szczepański. Muzyczne święto potrwa tym razem dłużej niż zazwyczaj: zakończy się dopiero 2 września specjalnym koncertem w 10. rocznicę śmierci gitarzysty Jarka Śmietany.

Klasa światowa

Jak co roku w Krakowie zjawią się pierwszoplanowe postaci światowego jazzu. Dla wielu melomanów największą atrakcją będzie występ Marcusa Millera z zespołem 17 lipca w ICE Kraków. Amerykański multiinstrumentalista i kompozytor, laureat wielu branżowych wyróżnień, w tym nagród Grammy i Edison, współpracował z takimi tuzami sceny muzyki rozrywkowej, jak Eric Clapton, George Benson, Aretha Franklin, Brian Ferry, Wayne Shorter, Al Jarreau, Herbie Hancock, Carlos Santana oraz Miles Davis, dla którego skomponował i wyprodukował materiał na trzy płyty.

24 lipca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wystąpi łączący elementy muzyki funk, R&B oraz fusion amerykański zespół Yellowjackets. Grupa istnieje od ponad 40 lat, a obecnie nagrywa i koncertuje w czteroosobowym składzie. Jej najnowszy album Parallel Motion został nominowany w tym roku do nagrody Grammy w kategorii „najlepszy album – jazz instrumentalny”.

30 lipca w Filharmonii Krakowskiej w ramach Fusion Night usłyszymy międzynarodowy kwartet w składzie: Billy Cobham (perkusja), Adam Bałdych (skrzypce), Vladislav Sendecki (fortepian) i Linley Marthe (bas). Muzycy zaprezentowali się również podczas festiwalu w 2020 roku – ich koncert w samym szczycie pandemicznych obostrzeń nie zawiódł oczekiwań publiczności.

12 sierpnia w Filharmonii Krakowskiej zagra Michel Camilo, wirtuoz fortepianu z Dominikany, który równie swobodnie czuje się w repertuarze jazzowym, jak i klasycznym. Jazzem zachwycił się, kiedy jako nastolatek usłyszał w radiu legendarnego Arta Tatuma. Wśród swoich inspiracji wymienia ponadto m.in. Chicka Coreę, Keitha Jarretta, Oscara Petersona i Billa Evansa.

W programie festiwalu znajdziemy również szereg koncertów specjalnych. 7 lipca w siedzibie Radia Kraków wystąpi grupa Mike Verba All Stars. Krakowski pianista i kompozytor Michał Wierba zaprosił do współpracy skrzypka Michała Urbaniaka, saksofonistę Wayne’a Escoffery’ego, perkusistę Ronniego Burrage’a, basistę Nimroda Speaksa i wokalistkę Balay. Ponadto 16 lipca w ruinach zamku Tenczyn w Rudnie odbędzie się koncert plenerowy z udziałem Keith Thompson Trio, a 23 lipca w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej zagra kwartet saksofonisty Macieja Obary.

Od piwnicy do pałacu

Tradycyjnie najwięcej będzie się działo w lipcu. Codzienne koncerty zaplanowano w miejscu narodzin festiwalu – Piwnicy pod Baranami – oraz położonym nieopodal Harris Piano Jazz Barze, gdzie królować będą dźwięki z pogranicza funku, jazzu i rocka. Lista znakomitych nazwisk jest długa. Polskę reprezentować będą m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Włodzimierz Nahorny, Krzesimir Dębski, Dorota Miśkiewicz, Krzysztof Ścierański, Marek Napiórkowski, Marek Bałata, Lora Szafran, Bernard Maseli oraz zespoły Laboratorium i Friends, a wśród gości z zagranicy znajdą się: holenderski pianista Mike del Ferro, włoski pianista Roberto Magris, cypryjski perkusista Ioannis Vafeas i zespół amerykańskiego multiinstrumentalisty Nata Osborna.

Już po raz drugi do scen letniego festiwalu dołączy otwarty na początku ubiegłego roku w Podgórzu Globus Music Club. W lipcu przy ul. Węgierskiej wybrzmi 12 koncertów dla miłośników jazzu tradycyjnego, a także bebopu i bluesa. Oprócz muzyków krakowskich zagrają tu: trio harmonijkarza Krzysztofa Kijasa, perkusisty Arka Skolika i „hammondzisty” Kajetana Galasa, tegoroczny laureat Fryderyka za jazzowy debiut – gitarzysta Andrzej Gondek, włoska wokalistka Giulia La Rosa wraz z pianistą Andreą Beneventano i puzonistą Aldo Joshuą czy indonezyjska pianistka Nita Aartsen.

W sierpniu festiwal zadomowi się w murach Alchemii, gdzie wystąpią Piotr Orzechowski i Kuba Więcek, Franciszek Raczkowski oraz Adam Pierończyk i Dominik Wania. W ostatnich dniach wakacji dźwięki fortepianu wypełnią Salę Złotą Filharmonii Krakowskiej. W trakcie Solo Piano Week zaprezentują się artyści dobrze znani krakowskiej publiczności: Joachim Mencel, Piotr Orzechowski, Mateusz Gawęda, Dominik Wania, Mateusz Pałka, Adam Makowicz i Piotr Wyleżoł. W trzy festiwalowe środy (19 lipca, 23 i 30 sierpnia) festiwal będzie gościł w przestrzeni Pałacu Potockich za sprawą bezpłatnych koncertów z cyklu Scena Młodych.

Muzyka dla ducha

Na zakończenie dwumiesięcznej muzycznej uczty organizatorzy przygotowali cztery koncerty pod wspólną nazwą Krakow Spiritual Music Days, pomyślane jako przestrzeń do refleksji wobec burzliwych wydarzeń politycznych i społecznych ostatnich lat. 30 sierpnia w Operze Krakowskiej wystąpi grupa jednego z ojców skandynawskiej sceny jazzowej, saksofonisty Jana Garbarka, z udziałem gościa specjalnego – indyjskiego perkusisty Triloka Gurtu. 31 sierpnia Grażyna Auguścik i Jarosław Bester połączą światy jazzu, awangardy, folku i muzyki klasycznej – w kościele św. Katarzyny usłyszymy program The Light złożony z interpretacji pieśni ludowych zebranych przez Oskara Kolberga oraz religijnych pieśni maryjnych.

W rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej w Filharmonii Krakowskiej wybrzmi The Bell for Peace, koncert z udziałem m.in. Markusa Stockhausena, Leszka Możdżera, Olgi Pasiecznik, Dominika Wani oraz chóru i zespołu instrumentalnego Filharmonii Krakowskiej. W programie znajdą się kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Leszka Możdżera czy kompozytorów ukraińskich.

Dzień później, w 10. rocznicę śmierci Jarka Śmietany, przyjaciele i współpracownicy uznanego krakowskiego gitarzysty przypomną jego kompozycje. W studiu Radia Kraków wystąpią m.in. Piotr Baron, Andrzej Olejniczak, Marek Napiórkowski, Antoni Dębski, Kajetan Galas, Jacek Pelc, Adam Czerwiński i inni.

Program Summer Jazz Festival Kraków wypełnia muzyką dnie i wieczory, zaspokajając gusta nawet najbardziej wybrednych fanów gatunku. Tym zaś, którzy oddychają jazzem całą dobę, przypominamy także o Nocy Jazzu organizowanej przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. (Bartosz Suchecki, kwartalnik „Kraków Culture”)

--

Bilety dostępne na stronie ticketmaster.pl lub w biurze festiwalu, ul. Karmelicka 52/1, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00, tel.: +48 12 357 69 22.

Program

(Kliknij, żeby powiększyć!)

Filharmonia Krakowska

30.07 Fusion Night feat. Billy Cobham, Adam Bałdych & Vladislav „Adzik” Sendecki (KONCERT PRZEŁOŻONY!)
12.08 Michel Camilo

Zamek Tenczyn w Rudnie

16.07 Keith Thompson Trio

Radio Kraków

07.07 Michał Wierba All Stars feat. Michał Urbaniak

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”

24.07 Yellowjackets

Centrum Kongresowe ICE Kraków

17.07 Marcus Miller / European Tour 2023

Restauracja Ratuszowa

02.09 Zakończenie festiwalu: Traditional Jazz – Hot Swing / Old Metropolitan Band

02.07 Niedziela Nowoorleańska

Od 12.00 w ogródkach klubów, kawiarni i restauracji wokół Rynku Głównego zagrają:

 • Old Metropolitan Band (Harris Piano Jazz Bar)
 • Jazz Band Ball Orchestra (Restauracja Ratuszowa)
 • Playing Family (Kurant)
 • Hot Swing (Restauracja Szara)

O 17.00 spod Ratusza wyruszy roztańczona Parada Nowoorleańska i przemierzając Rynek Główny, skieruje się w stronę placu Szczepańskiego.

Od 18.00 na placu Szczepańskim zagrają:

 • Orchestra Dedicated – Groborz & Cronies,
 • Playing Family,
 • Joshua Edelman & Xabi Arakama z zespołem.

O 20.00 nastąpi otwarcie wystawy fotograficznej Urszuli Las „Jazz Moment” w Piwnicy pod Baranami. Wystawa organizowana pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Wszystkie wydarzenia plenerowe są w tym dniu bezpłatne.

Ponadto odbędą się też wieczorne wydarzenia w klubach (biletowane):

 • 20.00 | Globus Music Club Kraków | Cindy Franke & Per Karang
 • 21.00 | Piwnica pod Baranami | Old Metropolitan Band
 • 21.30 | Harris Piano Jazz Bar  | Orchestra Dedicated

Piwnica pod Baranami

Harris Piano Jazz Bar

Globus Music Club

Alchemia

Solo Piano Week w Filharmonii Krakowskiej

Pałac Potockich

Krakow Spiritual Music Days

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<