Green ZOO Festival 2023

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

 • piątek, 12 maja 2023 - sobota, 27 maja 2023

Green ZOO Festival to coroczny miejski festiwal skupiony na dobrej alternatywnej muzyce organizowany w Krakowie od 2011 roku. W ramach festiwalu odbyło się ponad 100 koncertów muzyków z całego świata, natomiast główną misją Green ZOO jest integracja lokalnych muzyków z tymi docierającymi z zagranicy, a także DJ-ów, dziennikarzy, fotografów, grafików, promotorów i innych artystów, a przede wszystkim zwykłych bywalców koncertów, podczas wydarzeń festiwalu. W rezultacie nie ma wyraźnego podziału na wykonawców koncertów, publiczność i ludzi z niezależnych mediów, świata sztuki i przemysłu muzycznego.

Harmonogram

 • 12 maja, g. 20.00Jozef Van Wissem
 • 13 maja, g. 20.00Pagan Idol
 • 13 maja, g. 21.30hage-o
 • 19 maja, g. 20.00Xiu Xiu
 • 20 maja, g. 20.00Rita Braga
 • 20 maja, g. 21.30Cudowne Lata
 • 21 maja, g. 20.00Dymny Sour
 • 21 maja, g. 21.30Zwidy
 • 26 maja, g. 21.00DJ Nebaz
 • 27 maja, g. 20.00The Reptilian Government
 • 27 maja, g. 21.30Tegnaputan

--

Jozef Van Wissem jest awangardowym kompozytorem i lutnistą grającym na swoim czarnym, jedynym w swoim rodzaju i robionym specjalnie dla niego instrumencie koncerty na całym świecie. Autor muzyki filmowej – w tym wielokrotnie nagradzanej (między innymi na festiwalu w Cannes) ścieżki dźwiękowej do „Tylko kochankowie przeżyją” Jima Jarmuscha.

Van Wissem grywa zarówno na dużych festiwalach (m.in. Primavera Sound, All Tomorrow‘s Parties) jaki i na małych, kameralnych koncertach w klubach muzycznych. Od kilku lat Holender współpracuje z Jimem Jarmuschem, z którym do tej pory nagrał wspólnie dwie płyty. Na krążku „The Mystery of Heaven” z 2012 r. pojawiła się gościnnie aktorka Tilda Swinton, odtwórczyni głównej roli we wspomnianym wcześniej „Tylko kochankowie przeżyją”.

Van Wissem wykłada również na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College, gdzie prowadzi przedmiot o nazwie „Wyzwolenie Lutni”. National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie ścieżki dźwiękowej do obrazu „Ambasadorowie“ Hansa Holbeina, jest on również odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do gry komputerowej „Sims Medieval“, a ostatnio coraz częściej zajmuje się komponowaniem muzyki filmowej. Wydał kilkanaście solowych albumów.

Xiu Xiu powraca do RE, by promować najnowsze dzieło czyli płytę „Ignore Grief” (data premiery: 3.03.2023) na 13. edycji Green ZOO Festival. Album został nagrany przez obecną inkarnację Xiu Xiu w składzie: Jamie Stewart, Angela Seo oraz David Kendrick (Sparks, Devo, Gleaming Spires). W tym składzie zespól zaprezentuje się także podczas nadchodzącej trasy.
Dziś przymiotnik „kultowy” zużył się i stracił na znaczeniu, ale niewiele zespołów oprócz Xiu Xiu w pełni utożsamia to słowo. Założony w 2002 zespól stał się wehikułem dla bezkompromisowej i niekomfortowo osobistej muzyki rezydującego w Los Angeles multi-intrumentalisty Jamiego Stewarta oraz świty jego wpółpracowników, zarówno studyjnych jak i scenicznych. Przez ten czas Xiu Xiu zdobyło pokaźne grono wtajemniczonych fanów na całym świecie, dla których ta nazwa to nie muzyka, a styl życia. Mroczny, momentami wręcz ekstremalny wizerunek zespołu oraz oryginalne podejście do konstruowania utworów (znajdziemy tu choćby post-punk, avant-pop, elektronikę czy noise) sprawił, że zespół stał się rozpoznawalny na całym świecie, jednocześnie cały czas trzymając się konsekwentnie na uboczu i podążając własną ścieżką.

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<