Wyspia

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 26 stycznia 2023 - czwartek, 30 listopada 2023

Za­mek Królewski na Wawelu nie przestaje zaskakiwać – 26 stycz­nia na dziedzińcu zewnętrznym zamku stanęła Wyspia, czyli in­sta­lacja ar­tys­tyczna Kingi Nowak inspi­rowana twórczością Stanisława Wys­piań­skie­go, która w symboliczny spo­sób spełnia jedno z jego największych marzeń: pozostawienia swojego śladu w tym wyjątkowym miejscu.

„Autorką rzeźby jest profesor ASP, Kinga Nowak, uznana artystka, której dzieła znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, oraz w wielu kolekcjach prywatnych. Zarówno Wys­pia jak i inne wawelskie inicjatywy, w tym bogaty program edukacyjny i wy­da­wnictwa, poświęcone Stanisławowi Wys­piańskiemu – artyście totalnemu – świa­do­mie zapowiadają wielkie wydarzenia (także wystawiennicze), jakie planujemy w ko­lej­nym roku. Będą one upamiętniać wydane przezeń w 1904 roku Akropolis w któ­rym Autor zawarł kompleksowy projekt aranżacji wzgórza. Wpisując dziś Wyspię w wyjątkowy krajobraz naszego bezcennego dziedzictwa, chcemy twórczo prowokować do rozmów o sztuce, która wymyka się schematom, idzie pod prąd jak Wyspiański, ale też w interesujący sposób nawiązuje do przeszłości, prowadząc z nią dialog” – mówi prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Dr Agnieszka Jankowska-Marzec, kuratorka instalacji zwraca uwagę, że autorka Wyspii podąża tropem wawelskich fascynacji Wyspiańskiego, równocześnie czerpiąc inspirację z jego witraży i malarstwa ściennego znajdującego się w krakowskim kościele oo. Franciszkanów. „Kolorystyka witraży, o głębokich, nasyconych barwach, rozświetlonych przez przenikające przez nie światło, sprzymierzona z geometrycznymi motywami, kratownicą obecną w malarstwie ściennym wpłynęła na ostateczną formę instalacji o wieloznacznym tytule Wyspia” – stwierdza Agnieszka Jankowska-Marzec.

Wyspia to Wyspiański – otwarty, bezgraniczny, nieskończony. Ale też »wyspa« – fragment, odrębne miejsce, które, mam nadzieję, zmienia naszą optykę i pozwala na zobaczenie świata w zdecydowanych, intensywnych kolorach” – mówi Kinga Nowak, autorka instalacji.

Zwiedzający Zamek będą mogli podejść do instalacji, dotknąć jej, a za sprawą wyjątkowej konstrukcji, poczują się niemal częścią dzieła sztuki.
„Integralną częścią instalacji jest światło i cień pozwalające na wykreowanie zamkniętej, choć równocześnie zapraszającej widza do wnętrza przestrzeni” – opowiada dr Jankowska-Marzec, dodając: „Możliwość wejścia »do środka« instalacji, pozwala widzom na aktywny odbiór tej pracy, umożliwiając podjęcie różnych działań, w zależności od preferencji i zainteresowań: np. praktyk medytacyjnych czy wykonanie własnej sesji fotograficznej. Pracując nad instalacją artystka spędziła wiele godzin, obserwując działanie światła z różnych punktów widzenia i o różnych porach dnia na miejsce w jakim znajduje się instalacja. Doszła do wniosku, że jest ono optymalne ze względu na duże nasłonecznienie (zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim), co zapewnia spektakularne efekty wizualne, wrażenie, że kolorowe tafle szkła świecą, emitując różnobarwne światło”.
Kuratorka zwraca również uwagę, że poszczególne elementy instalacji (panele), zbudowane z różnokolorowych tafli szkła, przywodzą na myśl z jednej strony sposoby tworzenia witraży, z drugiej układającą się w znak, literę „W”, przypominają o zaangażowaniu Stanisława Wyspiańskiego w projektowanie typografii.

SPACER Z WYSPIAŃSKIM I PICTURE BOOK
Instalacji towarzyszy ciekawy program edukacyjny przygotowany przez Zamek Królewski na Wawelu. Do pobrania na blogu edukacyjnym www.wawel.krakow.pl/blog-edukacyjny są karty pracy, a także podcasty. Weźmiemy też udział w spacerach szlakiem Wyspiańskiego*:

  • „Wyspiański monumentalnie” przeprowadzi nas przez wybrane miejsca na wzgórzu wawelskim, kościół Franciszkanów oraz kościół Mariacki aż po Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Podążymy śladami przełomowych wizji Wyspiańskiego, które miały zrewolucjonizować miasto. 
  • „Wyspiański prywatnie” pokaże intymne oblicze artysty. Przybliżymy dzieciństwo spędzone u stóp wzgórza i wczesną młodość autora „Akropolis”. Zwiedzający dowiedzą się również, co Wyspiański widział za oknem swoich mieszkań i pracowni.  

Wyspia to niejedyny akcent na Zamku nawiązujący do życia i sztuki autora Wesela. Możemy także zajrzeć do ilustrowanej publikacji poświęconej Stanisławowi Wyspiańskiemu Wyspiański o Wawelu autorstwa Piera Gajewskiego i Artura Wabika. Dowiadujemy się z niej m.in. o związ­kach Wyspiańskiego z Wa­welem, a także poznajemy jego dokonania zarówno jako artysty, jak i patrioty zaangażowanego społecznie
i politycznie w problemy i wyzwania przełomu wieków XIX i XX w Krakowie. Książka do kupienia w sklepie stacjonarnym i internetowym Zamku.

*Czas trwania: 90 minut
Dla kogo: grupy szkolne (od 12. roku życia), grupy dorosłych
REZERWACJA I INFORMACJA: tel.: 12 422 16 97 , e-mail: rezerwacja@wawelzamek.pl  

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<