Po/wolna Sobota

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 28 stycznia 2023, 09:00

O karnawale i zabawie – pod tym hasłem odbywac się będzie styczniowa Po/wolna Sobota.

Pod koniec stycznia w Pałacu Potockich podczas Po\wolnej Soboty będzie okazja, aby razem spędzić czas zgodnie z filozofią slow life. Jak zawsze, będą trzy rozmowy z kuratorką Agą Kozak: o zabawie (od strony neurobiologii), karnawale i ceramice. Oprócz tego będzie po\wolna pobudka z zimową yin jogą, a także wieczorne warsztaty, na których stworzone zostaną wyjątkowe, ozdobne serwety.

Program:

Po\wolna pobudka o 9.00 to zimowa Yin Joga. Wraz z prowadzącą, Edytą Krawczyńską (Joga Centrum Kraków) organizatorzy zapraszają na praktykę Yin Jogi opartej na Medycynie Chińskiej. Yin Joga to spokojna i pasywna praktyka, w trakcie której uczestnicy utrzymują asany dłużej niż w innych stylach jogi. Dzięki pracy na zimnych mięśniach można dotrzeć do tkanek głębokich i powięzi. Natura Yin jogi sprawia, że ma ona unikalny wpływ na psychikę. Konfrontacja ze sobą, poprzez ciszę i bezruch, oraz uzupełnianie zasobów energii Yin pomoże przywrócić balans w naszym ciele, umyśle i duszy. 

O godz. 11.00 po\ranną kawę rozpocznie temat zabawy, bo jak karnawał – to zabawa. Uczestnicyzapytają krakowską neuronaukowczynię (Dominika Pikul  – MindShift Studio) o to, jaki wpływ na nasz mózg i samopoczucie ma zabawa, a czego możemy spodziewać się, kiedy nasze dni wypełnia nadmierna powaga, stres i smutek. Porozmawiają również o zjawisku neuroplastyczności oraz co zrobić, jeśli mamy tendencję do ciągłego zamartwiania się: czy ma jakieś praktyczne narzędzia, które sami możemy zastosować po to aby poprawić swój nastrój i odzyskać spokój?

O 14.00 wcale nie takie po\wolne popołudnie, a tam karnawał, czyli nie tylko pączki, czy faworki (zwane w Krakowie chrustem) lecz także lokalne tradycje. O tym, jak zmieniały się tradycyjne karnawałowe słodycze (np. na wegańskie) opowie cukiernik jednej z najlepszych krakowskich cukierni – Wojtek Starowicz. O kawiarnianych i balowych zwyczajach dawnego Krakowa opowie z kolei autor książek i znawca niegdysiejszego życia towarzyskiego Krakowian – Krzysztof Jakubowski. O tym natomiast jak karnawał obchodzono w podkrakowskich wsiach, o przenikaniu tradycji miasta i wsi, o tym czym karnawał w ogóle był, a także o jego niewesołym obliczu opowie Magdalena Zych z Muzeum Etnograficznego.

Podczas po\wolnej rozmowy o godz. 17.00 rozmawiać będą twórczynie i twórcy Ceramiki (Manufaktura Porcelany, Ceramika z Lanckorony, Żrem na Talerzach, Trosca). Czy ceramika jest synonimem powolności i cierpliwości? Co daje nam i krakowskim Ceramiczkom zrobienie własnoręcznie naczynia? Czy Kraków może stać się ceramiczną mekką? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi wspólnie z naszymi rozmówcami i rozmówczyniami.

Koniec jak zawsze zwieńczony będzie po\relaksem o godz. 19.00. Na gości czekają warsztaty z Justyną Mazur-Kiwer (Litograf Studio), na których farbowane w naturalnych barwnikach serwety zostaną ozdobione według pomysłów uczestników. Na warsztatach do dyspozycji będą stemple: zabytkowe – około 100-letnie, ale też takie tworzone współcześnie. Możliwe będzie skorzystanie także z żywych roślin, drukowanie deseni, a każdy wyjdzie do domu z tkaniną, którą szykownie można ozdobić stół, albo zawijać w nią pieczywo. Farba użyta na warsztatach jest permanentna.

Kuratorką Po\wolnej Soboty jest Aga Kozak, nauczycielka dobrego życia, mentorka, dziennikarka, trenerka rozwoju osobistego.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<