Materia Prima 2023

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 17 lutego 2023 - wtorek, 28 lutego 2023

Dwanaście dni z wielkimi gwiazdami światowego formatu; siedem najsłynniejszych spektakli teatru formy i tańca, w tym najnowszych produkcji takich sław jak m.in.: Compagnia Finzi Paska czy Sasha Waltz & Guests; czternaście spektakli; prezentacje w różnych przestrzeniach teatralnych miasta – tak zapowiada się 6. Międzynarodowy Festiwal MATERIA PRIMA, który rozpocznie się 17 lutego 2023 roku w Krakowie.

Festival organizowany przez Teatr Groteska odbywa się od 2010 roku, w cyklu dwuletnim. Pandemia zaburzyła ten rytm i na 6. edycję przyszło nam czekać cztery lata. Po tej wymuszonej przerwie MATERIA PRIMA powraca i to „z przytupem”, z najsłynniejszymi widowiskami w wykonaniu gwiazdorskich zespołów teatralnych. Spektakle zostały pracowicie wyselekcjonowane przez Radę Programową w składzie: Małgorzata Zwolińska, Adolf Weltschek i Wojciech Graniczewski.

Udało nam się sprowadzić do Krakowa najlepsze grupy z ich słynnymi spektaklami. Te zespoły można obejrzeć na znanych festiwalach, choćby w Edynburgu, Avignonie, Nowym Jorku czy w Londynie, ale trzeba za nimi pojeździć, szukać po świecie. Nam udało się te teatralne zjawiska, zgromadzić w jednym miejscu, w Krakowie i w jednym czasie, czyli w ramach Festiwalu MATERIA PRIMA. A to graniczyło z cudem, bo są to twórcy, którzy mają kalendarze wypełnione na kilka lat do przodu – mówi Wojciech Graniczewski, reżyser, członek Rady Programowej Festiwalu MATERIA PRIMA. – Wierzę, że mimo pandemii i wojny, uciążliwości codziennego życia i niepewności, jaka nas otacza na co dzień, spektakle Festiwalu MATERIA PRIMA fascynują triumfem wyobraźni, maestrią aktorów, precyzją inscenizacji i reżyserii.

Program 6. edycji został skonstruowany w taki sposób, aby przedstawić różnorodne widowiska zaskakujące swym tematem i sposobem jego przedstawienia. Bo choć zaproszeni do Krakowa twórcy poruszają się w różnej stylistyce, to wszyscy mają wspólny mianownik – teatr formy. A więc teatr będący esencją sztuki scenicznej: synergią obrazu, światła, ruchu i dźwięku. Teatr, w którym króluje nieskrępowana wyobraźnia, a wielość metafor i symboli pozwala na różne interpretacje.

Podczas 6. edycji MATERII PRIMA będzie zarówno lirycznie i przejmująco, jak i zabawnie i dramatycznie. Zobaczymy nastrojowe niemal cyrkowe najnowsze widowisko „Naga” Compagni Finzi Pasca (22 i 23.02), zaskakującą choreograficzną opowieść „Kreatur” w wykonaniu Sasha Waltz & Guests (21 i 22.02), już nagradzane, choć nowe przedstawienie „Dance no Speak Easy” tanecznej grupy Wanted Posse (17 i 18.02), rozgrywający się w powietrzu i przeczący grawitacji spektakl „Vertikal” Compagnie Käfig (18 i 19.02), pełen filmowych sztuczek i efektów specjalnych, choć zaprezentowanych w teatrze, czyli „Vielfalt” przygotowany przez Jacop Ahlbom Company (19 i 20.02), wstrząsający „The House” Sofie Krog Teater (24 i 25.02) oraz Akram Khan Company (27 i 28.02) i jego „Jungle Book Reimagined”, czyli „Księga dżungli wymyślona na nowo”, w której doszukiwać się można współczesnej relacji ze światem natury.

Spektakle festiwalowe prezentowane będą w: ICE Kraków, Operze Krakowskiej, Teatrze Ludowym, NCK i Teatrze Groteska.

Festiwal MATERIA PRIMA wymyślony i kierowany przez Adolfa Weltschka jest zakrojoną z wielkim rozmachem prezentacją teatru formy. Po pięciu edycjach jest już jasne, że w Polsce, gdzie prym wiedzie teatr publicystyczny, właśnie teatr formy odniósł ogromny sukces i stał się świeżym tchnieniem sztuki. Kolejne edycje udowodniały, że wzruszenie nie musi być związane z cierpieniem i że sztuka zmusza do dyskusji i interpretacji. Tylko podczas zeszłej edycji festiwalowej teatralne prezentacje obejrzało dziesięć tysięcy widzów. Niektóre spektakle cieszyły się tak ogromnym zainteresowaniem, że przed wejściem do teatru ustawiały się grupy zainteresowanych z kartkami: „kupię bilet”.

MATERIA PRIMA jako festiwal teatru formy nawiązuje do tradycji teatru plastycznego, a w Polsce do twórczości artystów takich jak Tadeusz Kantor czy Józef Szajna. Pokazuje światowej sławy zespoły, doceniane przez publiczność na całym świecie, oklaskiwane na najbardziej prestiżowych scenach i renomowanych festiwalach oraz wielokrotnie nagradzane. Zamiast brzydoty i dyskusji o kryzysie kultury, za którą czai się kryzys cywilizacyjny, prezentowane przedstawienia proponują porządkowanie świata.

Na widzów czeka więc duża dawka piękna, wzruszenia i zachwytu – słowem moc niezapomnianych, teatralnych przeżyć.

/Agnieszka Malatyńska/

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<