Mastercard OFF CAMERA 2023

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 28 kwietnia 2023 - niedziela, 7 maja 2023

Gwiazdy światowego i polskiego kina, pokazy plenerowe, opowieści o serialach, koncerty artystów z różnych stron Europy, a to wszystko połączone niepowtarzalną krakowską atmosferą!

Kino, które wciąga

Marta Gruszecka

7387 kilometrów. Tyle pokonałam w ubiegłym roku, by dotrzeć na Mastercard OFF CAMERA. Odległość wzięła się z połączenia wyjazdu majówkowego z moim ulubionym festiwalem filmowym w Polsce. Do Krakowa leciałam przez Bergamo, Madryt, Almerię i Alicante, jechałam przez Bielsko-Białą, Cieszyn i Zakopane. „Szalona!” – mówili znajomi. A ja, ciesząc się oczywiście z dalekiej podróży, równocześnie wybiegałam już myślami na Mastercard OFF CAMERA. Nie wyobrażam sobie majówki bez wspólnych seansów, spotkań w drodze z kina do kina, znienacka przybijanych piątek, wnikliwego studiowania broszury z programem, miasteczka festiwalowego i zażartych (ale przyjaznych!) dyskusji o obejrzanym przed chwilą filmie.

Przyjaźnie z festiwalu

Darzę festiwal szczególnym sentymentem. Ponad dekadę temu, jeszcze na studiach, byłam tu wolontariuszką. To były czasy, kiedy na wolontariat Mastercard OFF CAMERA zgłaszało się ponad 1600 chętnych z różnych krajów – nawet z Indii. Miejsc było o wiele mniej, zatem nie każdy otrzymywał szansę na poznanie tajników świata filmu. Festiwal dał mi jednak wtedy dużo więcej niż tylko dostęp za kulisy. Dzięki niemu poznałam ludzi, z którymi mam kontakt do dziś. Przyjaźnimy się i oglądamy wspólnie filmy: tradycją jest, że na przełomie kwietnia i maja spotykamy się w Krakowie, by razem celebrować święto kina niezależnego. Dlatego na myśl o kolejnej, szesnastej już edycji festiwalu, kolokwialnie, lecz zgodnie z prawdą – przebieram nogami!

Historie dające nadzieję

Co w programie nadchodzącego Mastercard OFF CAMERA? „W tym roku pokażemy w Krakowie kino, które wciąga, komentuje świat i zmusza do myślenia, niejednokrotnie podsuwając także rozwiązania” – zapowiada Szymon Miszczak, dyrektor festiwalu. Przypomina, że mamy za sobą trudne doświadczenie pandemii. „Społeczeństwo, ale też kultura i świat kina odczuły ją, jednak bardzo często to właśnie w filmach odnajdujemy bliskie nam historie, które dają nadzieję i mobilizują do działania. Warto więc spędzić z nami filmową majówkę. I z pełną odpowiedzialnością obiecujemy, że w Krakowie, najbardziej kulturalnym mieście w Polsce, ponownie spotkają się uznani twórcy, reżyserzy i aktorzy oraz najlepsza i najbardziej zaangażowana publiczność w kraju” – zaprasza Miszczak.

Prestiż, sława i pieniądze

Mastercard OFF CAMERA to przede wszystkim dwa konkursy. Konkurs Główny Wytyczanie drogi obejmuje dziesięć debiutów lub drugich produkcji reżyserek i reżyserów z całego świata. Na zwycięzcę czeka Krakowska Nagroda Filmowa Andrzeja Wajdy i 25 tysięcy dolarów. Dotychczas wyróżnienie przyznano m.in. Jagodzie Szelc za tajemniczą Wieżę. Jasny dzień (2018) i duńskiej reżyserce Marianne Blicher za rewelacyjną Miss Viborg (2022). Przedstawicielki i przedstawiciele polskiego kina zmierzą się w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Dziesięć najciekawszych filmów ostatniego sezonu powalczy o 100 tysięcy złotych, nagrodę otrzymają też najlepsza aktorka i najlepszy aktor.

„Mamy nadzieję, że wyjątkowe, starannie wyselekcjonowane filmy, pokazywane zarówno w Konkursie Głównym Wytyczanie Drogi i Polskich Filmów Fabularnych, jak i w stałych oraz zupełnie nowych festiwalowych sekcjach, pokażą naszym widzkom i widzom różne sposoby i modele życia. Oraz, przede wszystkim, znacząco wpłyną na ich wrażliwość i staną się tak bardzo wszystkim potrzebną lekcją empatii i współodczuwania” – komentuje Grzegorz Stępniak, dyrektor artystyczny festiwalu.

Już dziś wiadomo, że jurorką w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych będzie m.in. Debbie McWilliams, ikona castingu odpowiedzialna m.in. za obsadę czternastu filmów o Jamesie Bondzie. Artystka jest członkinią Gildii Reżyserów Castingu, Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Reżyserów Castingu (ICDN). Oznacza to, że jeśli dostrzeże potencjał w polskim kinie, z pewnością szybko się o tym dowiemy.

Ahoj przygodo!

Tradycją festiwalu są sekcje specjalne. „Przyjrzymy się rodzinie i jej nowym formom, roli kina kobiet oraz technologii, która zarówno może ułatwić, jak i niszczyć lub utrudnić życie” – zdradza Szymon Miszczak. Pierwsza z czterech nowych sekcji Ahoj przygodo! to wielki powrót „Kina Nowej Przygody”, które triumfy święciło pod koniec lat 70. i 80. XX wieku. Dzięki wyświetlanym w ramach tej sekcji produkcji dowiemy się, jak konwencję kina przygodowego na fabuły filmów niezależnych przepisują nowe generacje reżyserek i reżyserów.

Filmy zebrane pod hasłem Herstorie stawiają kobiety w centrum filmowych opowieści. Ale nie tylko – kobiety są też ich autorkami. Trzecia grupa filmów Wszystko w rodzinie opowie o nowych formacjach rodzinnych, niekoniecznie wyznaczanych przez więzy krwi i biologiczne pokrewieństwo. Dzięki czwartej sekcji Techno party widzowie będą mogli zastanowić się nad blaskami i cieniami nieuniknionego rozwoju technologii.

Krakowska publiczność doskonale zna już dwa pozostałe cykle dodatkowe: Amerykańscy niezależni są przeglądem kina zza Atlantyku, a Festiwalowe hity to produkcje nagradzane na światowych festiwalach. Filmy będzie można oglądać w kinach oraz w wielu nieoczywistych miejscach i plenerach.

W tym roku powróci również uwielbiany SerialCon łączący nocne maratony serialowe ze spotkaniami z gośćmi specjalnymi oraz warsztatami.

Integracja branży

Mastercard OFF CAMERA ponownie zadba o branżę filmową i stworzy wiele okazji do integracji. Takie założenie ma Pro Industry Mastercard OFF CAMERA, w ramach którego Kraków stanie się centrum spotkań dla międzynarodowego grona twórców, producentów, reżyserów, scenarzystów, ekspertów i konsultantów. „Podczas paneli dyskusyjnych, warsztatów i spotkań koprodukcyjnych będziemy poznawać pomysły na nowe projekty, dzielić się doświadczeniami z realizacji filmów fabularnych i mierzenia się z wieloma trudnościami, porozmawiamy również o sukcesach dystrybucji polskich filmów. W tym roku skupimy się na możliwościach wejścia do branży i przenoszenia swoich pomysłów na duży ekran przez młodych twórców, kondycji polskiego filmu w kontekście realizacji oraz tematach, które spędzają producentom sen z powiek” – zapowiada Michał Zalewski z Mastercard OFF CAMERA.

Nie tylko muzyka

Ważnym muzycznym akcentem Mastercard OFF CAMERA będzie w tym roku wydarzenie specjalne poświęcone twórczości Jana AP Kaczmarka oraz jego roli w promowaniu polskiej kultury na świcie.

Intrygujące seanse, spotkania z innymi miłośnikami kina, dyskusje na temat obejrzanych filmów… Mastercard OFF CAMERA z pewnością dostarczy nam wielu niezapomnianych wrażeń, które – niczym kadry filmowe – zostaną z nami na zawsze. I niech ktoś powie, że magia kina nie istnieje! Wzorem ubiegłego roku zrobię więc wszystko, by dotrzeć na filmową majówkę w Krakowie. Choćbym miała znów pokonać 7387 km!

Marta Gruszecka – dziennikarka z lekkim piórem i łebskim żartem. Pisze m.in. na łamach Gazety Wyborczej. Miłośniczka kotów – tych czarnych i ciapatych. Maratonka, która nigdy się nie poddaje.

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Fundacja Off Camera i Krakowskie Biuro Festiwalowe
  • offcamera.pl
  • 385 (open) / 165 (10) zł
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<