Wokół Szopki

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 5 grudnia 2022 - niedziela, 5 lutego 2023

Co roku w czasie okołoświątecznym miasto zyskuje blask dzięki szopkom krakowskim, które wychodzą na place i ulice oraz rozświetlają sklepowe witryny w ramach organizowanej przez Muzeum Krakowa i KBF akcji Wokół Szopki. Tym razem mniejsze i większe kolorowe konstrukcje cieszą nasze oczy w 40 lokalizacjach, a wokół nich osnuto trasę spaceru „Bajecznie kolorowa”. 

Każdej edycji towarzyszy temat, wokół którego są eksponowane szopki, z nim też związana jest trasa spaceru Wokół Szopki łącząca kolejne punkty ich prezentacji. Tegoroczny, ósmy już spacer obraca się wokół postaci Włodzimierza Tetmajera, malarza, literata, publicysty, działacza ludowego i niepodległościowego, który poprzez twórczość i życie stał się w oczach współczesnych i potomnych wzorem artysty młodopolskiego. W 2023 roku przypada stulecie jego śmierci. Spacerujący po Krakowie będą odkrywać ślady twórcy i poznawać koleje jego losów. W poszukiwaniach pomogą umieszczone na trasie przechadzki szopki. Ich autorzy sięgają często po postacie, symbole i motywy wpisane w opowieść o mieście, której współautorem był Włodzimierz Tetmajer. Tytuł spaceru „Bajecznie kolorowa” rodzi oczywiste skojarzenie z krakowską szopką, ale jest też nawiązaniem do określenia, jakim Ignacy Maciejowski „Sewer” obdarzył w swoim opowiadaniu Annę, żonę Tetmajera, chłopkę z Bronowic. Wyspiański sportretował Włodzimierza Tetmajera w Weselu jako Gospodarza, szwagra Pana Młodego, którego pierwowzorem był z kolei poeta Lucjan Rydel, autor Betlejem polskiego. Na tej wykorzystującej ludowe motywy sztuce, często swoje teksty opierają krakowscy szopkarze wystawiający jasełka. Tak się kręci bożonarodzeniowe koło.

Pomocą w samodzielnym zwiedzaniu służy spacerownik, który można także pobrać ze strony wokolszopki.pl.

Wszystkich, którzy wolą zwiedzać miasto z przewodnikiem, KBF i Muzeum Krakowa zapraszają na tradycyjny już spacer z Muzeum Krakowa w święto Trzech Króli, 6 stycznia 2023 roku o godzinie 14.00 (więcej informacji na stronie muzeumkrakowa.pl). Planowane są również zorganizowane spacery dla poszczególnych grup: 26 grudnia, w drugi dzień Świąt – dla rodzin (wejściówki dostępne będą na kbf: bilety) oraz 10 stycznia – spacer z tłumaczem migowym. Zachęcamy również do zwiedzenia wystawy pokonkursowej 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich w Muzeum Krakowa.

KBF przygotowało także instagramowy konkurs – wystarczy, że w kreatywny sposób pokażecie swój spacer wokół szopki i oznaczycie profil biura. Do wygrania atrakcyjne nagrody – m.in. vouchery na Festiwal Muzyki Filmowej i nowości książkowe! Konkurs rusza 8 grudnia i potrwa do 8 stycznia. Więcej szczegółów na profilu IG @kbf.krakow.

Podobnie jak w ubiegłym roku na rodziny z dziećmi czeka szopkowa gra terenowa.

załączniki

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<