12. Krakowski Festiwal Komiksu

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 24 marca 2023 - niedziela, 26 marca 2023

W ostatni weekend marca jak co roku spotkamy się na międzynarodowym święcie ich twórców i czytelników, czyli na Krakowskim Festiwalu Komiksu. To już 12. edycja wydarzenia!

To największe w Polsce południowej wydarzenie skierowane do wszystkich miłośników historii obrazkowych – małych, dużych, tych czytających i tych jeszcze tylko oglądających obrazki. W programie przewidziane są spotkania z twórcami z kraju i ze świata. Przyjadą tacy artyści, jak m.in.: Zanzim, Paul Gravett, Ruslana Koropetska, Vira Kordoba, Ludmiła Samuś, Unka Odya, Katarzyna Witerscheim, Marcin Surma, Piotr Nowacki, Rafał Skarżycki czy Jarosław Wojtasiński. Nie zabraknie paneli dyskusyjnych z udziałem artystów o tematach takich, jak: sytuacja komiksu w Ukrainie, polskie komiksy autobiograficzne, kultowe serie z PRL-u, jak wydawać komiksy niezależne oraz jak tworzyć webkomiksy. 

Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszą się zawsze prelekcje; w tym roku program Festiwalu również obfitować będzie w wiele interesujących wystąpień, w tym prelekcję Pawła Dybały o pracy tłumacza mang, Juliana Jelińskiego, prowadzącego popularny kanał na Youtube - Brody z Kosmosu, o historii Supergirl i najnowszym uniwersum kinowym DC, Rafał Olejko opowie jak rozpocząć przygodę z profesjonalną fotografią figurkową, a recenzent, tłumacz i youtuber publikujący pod pseudonimem Sztywny Patyk wyjaśni, jak komiksy zmieniają stylistykę filmową. Na uczestników czeka także szereg warsztatów komiksowych oraz warsztaty cosplay. 

Obecnie na polskim rynku komiksowym przybywa twórczyń osiągających krajowe i międzynarodowe sukcesy. Potwierdza to nominacja w 2021 roku dla Marii Rostockiej za komiks Koniec lipca oraz tegoroczna nagroda dla Marzeny Sowy za Małe ucieczki na największym w Europie festiwalu komiksu w Angoulême. Wydana w lutym tego roku antologia Własnym głosem. Herstorie aborcyjne prezentuje siłę przekazu rysowniczek, które z powodzeniem mogą sięgać po najważniejsze europejskie trofea. Artystki: Anna Karolina Kaczmarczyk, Katarzyna Niemczyk, Aleksandra Herzyk (laureatka Krakowskiej Książki Miesiąca za marzec 2023!) czy Unka Odya publikują w sieci i wydaniach papierowych krótkie i długie formy, cieszące się uznaniem tysięcy odbiorców – także tych, którzy na co dzień nie sięgają po komiksy. Podczas festiwalu premierę będzie mieć autobiograficzny album Katarzyny Falauke Czy wszystko smakuje?, będący owocem programu wymiany rezydentów między Krakowem i Angoulême, Miastami Literatury UNESCO. Zobaczymy także wystawę retrospektywną Anny Krztoń podsumowującą 10 lat jej pracy twórczej i plenerową ekspozycję grafik z cyklu Queer Folk Katarzyny Witerscheim.

Od października 2022 roku w Krakowie mieszka na stałe Ruslana Koropetska, redaktorka naczelna lwowskiego wydawnictwa komiksowego „Ukrainian Assembly Comix”. Kraków regularnie odwiedzają także Bohdan Kordoba, założyciel „UA Comix”, i Vira Kordoba, artystka komiksowa, autorka m.in. plakatów dla Lwowa Miasta Literatury UNESCO. W styczniu lwowscy twórcy odwiedzili 50. Festiwal Komiksu w Angoulême, zatrzymując się po drodze na dłużej w Krakowie. Intensywne kontakty pomiędzy tymi środowiskami owocują regularnie nowymi projektami, jak choćby wspólna prezentacja na ubiegłorocznych Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie czy zbliżająca się właśnie wystawa kobiecego komiksu ukraińskiego w Cartoon Art Museum w San Francisco, której kuratorem jest Artur Wabik z Fundacji Muzeum Komiksu.

Rynek komiksowy w Ukrainie przechodzi obecnie głęboką zapaść, co skłania tamtejszych wydawców i autorów do poszukiwania nowych odbiorców w Polsce. „Jesteśmy zainteresowani sprzedażą praw do tłumaczeń naszych komiksów, jak również wprowadzeniem na rynek polski publikacji w języku ukraińskim” – mówi Koropetska. Podobną strategię przyjęło wydawnictwo Egmont Polska, które już w listopadzie ubiegłego roku opublikowało popularny w Ukrainie komiks Zwycięstwo – w dwóch wersjach językowych. Wyraźnie widać, że liczna diaspora ukraińska w Polsce staje się atrakcyjnym odbiorcą, którego siłę nabywczą testuje coraz więcej wydawnictw. Podczas festiwalu odbędzie się krajowa premiera komiksu Woroszyłowgrad autorstwa Artura Wabika i Marcina Surmy według powieści Serhija Żadana. Tytuł ten ukazał się pierwotnie w Ukrainie w 2012 roku i właśnie doczekał się wydania w języku polskim.

Poza spotkaniami z autorkami i autorami z Ukrainy w programie imprezy znajdziemy także gości z Wielkiej Brytanii i Francji. O swojej najnowszej książce poświęconej twórczości komiksowej Tove Jansson opowie Paul Gravett, brytyjski badacz i współtwórca festiwalu Comica London. Albumy będzie podpisywał Zanzim, autor ilustracji do Wyspy kobiet i Męskiej skóry, bestsellera i jednego z najczęściej nagradzanych komiksów francuskich ostatnich lat (wyd. Kultura Gniewu). Ponadto można liczyć na warsztaty twórcze, spacery komiksowe, pokazy cosplay oraz giełdę z festiwalowymi premierami. W trakcie trwania imprezy na Plantach nastąpi odsłonięcie literackiej ławki poświęconej Arturowi Bartelsowi – pionierowi polskiej narracji obrazkowej. Poznamy także nazwiska tegorocznych rezydentów Miast Literatury UNESCO: Krakowa i Angoulême.

W trakcie trwania Festiwalu będą miały również miejsce wernisaże czterech wystaw, w tym wystawa z okazji 20-lecia komiksu “Tymek i Mistrz” Tomasza Leśniaka i Rafała Skarżyckiego oraz wystawa retrospektywna podsumowująca 10-lecie pracy twórczej Anny Krztoń. Na uczestników czekają spacery komiksowe oraz giełda pełna rysunkowych albumów, zeszytów, plakatów, pocztówek i gadżetów! Festiwal odwiedzą także cosplayerzy – zachęcamy każdego do uczestnictwa we własnym przebraniu, a zwieńczeniem kostiumowych atrakcji będzie pokaz cosplay. Każdy znajdzie coś dla siebie: superbohaterów, mangę, webtoony, ziny, figurki, kostiumy. 

Organizatorami wydarzenia są Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wydarzenie odbywa się w ramach Miesiąca Krakowianek organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa. Partnerami wydarzenia są: Muzeum Komiksu, Bunkier Sztuki, Instytut Francuski w Krakowie oraz Konwenty Południowe. Wszystkie festiwalowe atrakcje są darmowe, wstęp wolny.

Szczegółowy program festiwalu dostępny pod tym linkiem.

 

 

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<