Pracownie do wglądu

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Wszystkich, którzy chcieliby na własne oczy przekonać się, jak pracują artyści i artystki, zapraszamy w październiku do udziału w drugiej edycji weekendu Pracownie do wglądu. To kontynuacja projektu, który od kilku lat pokazuje artystyczne miejsca pracy przy pomocy wywiadów i zdjęć. Zapraszamy do wizyt i bezpośrednich rozmów z twórczyniami i twórcami.

Jak wygląda proces twórczy? Ile trwa praca nad rzeźbą? Czy praca artystyczna wiąże się ze specyficznymi rytuałami? Gdzie malarki i malarze trzymają pędzle? I czy dziś pracuje się jeszcze przy sztalugach? Podczas październikowego weekendu, przyglądając się pracowniom krakowskich artystek i artystów, wszyscy zainteresowani poznają odpowiedzi na powyższe pytania.

Pracownie są miejscami wyjątkowymi: prywatnymi, magicznymi i przepełnionymi dziełami sztuki. Na co dzień niedostępne lub udostępniane tylko wąskiemu gronu przyjaciół. Z jednej strony są miejscami tworzenia, a z drugiej przestrzeniami nawiązywania więzi międzyludzkich. Mają niezwykły potencjał i kształtują krakowską mapę artystyczną.

Podczas weekendu pokażemy Państwu wielorakość postaw i zainteresowań twórczych, a także jak różne języki i style tworzą skomplikowaną tkankę sztuki współczesnej. Rozpoczniemy w sobotę, 22 października, od spotykania na Salwatorze, przy ul. św. Bronisławy. W willi o burzliwej historii, którą miasto w tym roku udostępniło artystkom i artystom, znajdziemy pracownie Cecylii Malik, Bartolomeo Koczenasza, Bogumiła Książka, Szymona Kobylarza i Dawida Czycza. Później przeniesiemy się do budynku przy ul. Emaus, gdzie w latach 70., dzięki staraniom krakowskich rzeźbiarzy powstał kompleks pracowni rzeźbiarskich. Tam odwiedzimy Jerzego Nowakowskiego, Józefa Sękowskiego, którzy tworzą tam od początku istnienia tego miejsca i współczesną pracownię ceramiczną – La glinę.

Z kolei w niedzielę, 23 października, rozpoczniemy od atelier Edyty Sobieraj, przy ulicy Lea. Kolejne drzwi do swoich pracowni otworzą Filip Rybkowski i Emilia Kina. Odwiedzimy też niezwykłe mieszkanie, w którym tworzy Bogusław Bachorczyk, a później kazimierską pracownię Michała Sroki. Dzień zakończymy powrotem na ulicę Lea, gdzie pracuje Michał Zawada.

Tak jak w zeszłym roku w zwiedzaniu pomogą Państwu specjalnie przygotowane wprowadzenia. Jednak najważniejszym momentem będą spotkania z artystami i artystami, którzy będą opowiadać o swojej pracy pracy i odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania.

Na wydarzenia organizowane w ramach weekendu będą obowiązywały zapisy – rejestracje ruszą przez stronę internetową 15 października. Wszystkie szczegóły znajdą Państwo na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych projektu – na Facebooku i Instagramie.

Harmonogram weekendu 

Sobota 22 października 2022

 • 11.00  Cecylia Malik/ Bartolomeo Koczenasz,  ul. św. Bronisławy 23 a
 • 12.00  Bogumił Książek,  ul. św. Bronisławy 23 a
 • 13.00  Szymon Kobylarz/ Dawid Czycz, ul. św. Bronisławy 23 a
 • pracownie przy ul. Emaus 20
  • 14.00 Jerzy Nowakowski, ul. Emaus 20
  • 15.00 Józef Sękowski, ul. Emaus 20
  • 16.00 La glina, ul. Emaus 20

Niedziela 23 października 2022

 • 12.00 Edyta Sobieraj – ul. Lea 21a/16
 • 13.00 Filip Rybkowski i Emilia  Kina – ul. Dunajewskiecgo 6/24
 • 14.00 Bogusław Bachorczyk – ul. Czysta 17
 • 15.00  Michał Sroka  ul. Miodowa 5/2
 • 16.00 Michał Zawada – ul. Lea 6B/7

Pracownie do wglądu to projekt, który od kilku lat realizują fotografka Anna Stankiewicz oraz krytyczki i kuratorki Agnieszka Jankowska-Marzec i Martyna Nowicka. Fotografie z pracowni i rozmowy z artystami ukazują się regularnie na stronie internetowej www.pracowniedowgladu.pl – celem tych działań nie jest tylko dokumentacja ulotnych, często zmieniających lokalizacje pracowni artystów, ale także pokazanie, jak myślą o swojej pracy sami twórcy. Naturalną konsekwencją tych działań była pierwsza odsłona weekendu z Pracowniami do wglądu w listopadzie 2021 roku, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem.

Odwiedziny będą możliwe po wcześniejszym zarejestrowaniu przez stronę internetową. Zapisy ruszają 15 października.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<