Dobiesław Gała. Reliefy

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 9 września 2022, 18:00 - piątek, 30 września 2022

9 września w Willi Decjusza odbędzie się premiera albumu prac Dobiesława Gały Reliefy, który został opublikowany w wersji trójjęzycznej w ramach serii wydawniczej Instytutu Kultury Willa Decjusza. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wernisaż wybranych prac Dobiesława Gały połączony prezentacją albumu, a także warsztaty rysunku z Artystą.

Album Dobiesława Gały Reliefy jest rodzajem podsumowania  jego dokonań w dziedzinie rysunku i rzeźby. Twórczość Dobiesława Gały stanowi nowe otwarcie w sztuce polskiej. Artysta, o solidnych podstawach warsztatowych buduje artystyczną tożsamość opartą o genialnie przedstawione struktury, zdeformowane ingerencją czasu. Nie zobaczymy tu naśladownictwa i zapożyczeń. To zupełnie nowe formy. Artysta wydobywa je za pomocą prostych narzędzi: grafitu, węgla oraz domieszki kolorów. Zastygłe na pozór monochromatyczne struktury emanują głębią. Użyty przez Gałę kolor, sprawia, że epatują własną mocną energią. Im dłużej na nie patrzymy tym więcej czujemy, dlatego nie da się przejść obojętnie wokół żadnego z dzieł, które w wielu przypadkach również tworzą wzajemnie uzupełniające się cykle.

„Wiem, że Gała nie otwiera na oścież drzwi do kreowanych przez siebie światów. Co najwyżej uchyla je i pozwala mi do nich zaglądać przez wąziutką szparę sugestii, napomknięć, przebłysków oraz kleconych z nich dopatrywań, przeczuć i domysłów. Skutecznie pozbawiony przez Gałę pewności, co do tego, czym jest to, co widzę, spomiędzy przemilczeń i niedopowiedzeń mozolnie, ale i ochotnie, wywodzę z mojej wyobraźni niedokończone, fragmentaryczne, wybrakowane namiastki zrozumienia. Doprawdy, dzieła tego artysty, to istne akceleratory wyobraźni, które, jak Wielki Zderzacz Hadronów – machina mieszcząca się w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek CERN pod Genewą – rozpędzają moją imaginację do niewyobrażalnych prędkości i sprawiają, że jej poszczególne cząstki zderzają się ze sobą, wywołując we mnie potężne eksplozje fascynacji” – pisze we wstępie do albumu prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, Rektor ASP w Krakowie.

Dobiesław Gała nie bez przyczyny na miejsce prezentacji swojej twórczości wybrał Willę Decjusza – miejsce o ponad 500-letniej historii. Przestrzeń zabytkowego pałacu inspiruje do refleksji nad przemijaniem, historią i rolą sztuki, a także do podejmowania dialogu z rozumieniem pojęcia czasu i dziedzictwa.

„Lokowanie sztuki współczesnej, zwłaszcza niefiguratywnej, w obiektach zabytkowych o użytkowym charakterze – jest dla artystów i kuratorów wyzwaniem. Willa Decjusza, która swoim wystrojem nawiązuje do trendów końca XIX wieku, jest przestrzenią inspirującą, ale narzuca również szereg ograniczeń; daje pole do pracy kreatywnej, ale niejako na swoich zasadach. Dlatego Artysta, który prezentuje tu swoje prace, musi być przekonany o wartości tego miejsca, a jednocześnie pozostawać wystarczająco otwarty na wpisanie się w historię jego reinterpretacji jako fragmentu materialnego dziedzictwa kultury. Nie przez przypadek więc oddajemy do dyspozycji publiczności przegląd prac Autora, u którego czas i zmiany wywołane jego upływem są jedną z osi wyznaczających pole twórcze. Materia dzieła zmienia się tu i ewoluuje nie tylko na skutek bezpośredniej interwencji artysty, ale także dzięki użyciu substancji aktywnych i procesów chemicznych oraz, oczywiście, za sprawą upływu czasu. Autor jest nie tylko »otwarty na zmianę«, lecz wręcz indukuje ją dzięki swojej oryginalnej technice. Prace – zwłaszcza serie tworzone w ostatnich latach, a prezentowane w niniejszej publikacji i w salach Willi Decjusza – od momentu ukończenia przez Autora żyją własnym życiem, z czasem zmieniając swoją strukturę i wygląd” – mówi Dominika Kasprowicz, dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza.

***
Dobiesław Gała (ur. 1975) – artysta rzeźbiarz, doktor sztuki, adiunkt na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Prodziekan na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP oraz jej absolwent. W 2000 roku uzyskał dyplom w pracowni Profesora Mariana Koniecznego. Wyróżniony stypendium Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie pracował pod kierunkiem słynnego Tima Scotta oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Laureat i zdobywca Grand Prix X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego oraz wielu prestiżowych nagród za twórczość artystyczną. Swoje prace prezentował na ponad 70 wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Prace Dobiesława Gały w Willi Decjusza można oglądać we wtorki, środy, czwartki i piątki: od 10.00 do 17.00, w niedziele: od 11.00 do 18.00.

Warsztaty z artystą:
12 i 13 września, godz. 12.00-14.00: Studium aktu z natury
14 i 16 września, godz. 12.00-14.00: Plener rysunkowy – architektura Willi Decjusza w kontekście otoczenia

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Obowiązują zapisy:
https://forms.gle/cwtgML8GQBv1Nfgd9

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<