Jazz Juniors 2022

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 28 września 2022 - sobota, 1 października 2022

Od 28 września do 1 października trwać będzie w Krakowie 46. edycja Festiwalu Jazz Juniors. Na festiwalową scenę wkroczą: indyjski mistrz instrumentów perkusyjnych Trilok Gurtu, holenderscy wirtuozi - saksofonista Ben van Gelder i gitarzysta Reinier Baas, zdobywca BBC Jazz Awards Kit Downes, Tim Berne Trio oraz Ziółek Kwartet i duet Bartek Leśniak & Artur Małecki.


O odbywającym się po raz 46. Jazz Juniors opowiadają dyrektor festiwalu Tomasz Handzlik i dyrektor artystyczny Adam Pierończyk – czytaj więcej.


„Budujmy mosty, a nie mury. Tego potrzebuje nasz świat” - to słowa Triloka Gurtu, jednego z najbardziej wpływowych muzyków jazzowych naszych czasów. W swej twórczości artysta łączy wpływy z różnych części świata. Dzięki matce, znanej w Indiach wokalistce, zaczął grać na tabli, a w latach 70. zainteresował się perkusją i jazzem. Lista artystów, z którymi współpracował wydaje się nie mieć końca. Jego grę można było usłyszeć na płytach i koncertach tak różnych wykonawców, jak choćby: John McLaughlin, Jan Garbarek, Bill Lasswell, Robert Miles, Omara Portuondo, Joshua Redman, Joe Zawinul, Pat Metheny.
Koncertował i pracował nie tylko z muzykami jazzowymi, ale także m.in. z Bobem Dylanem, Erikiem Claptonem, Annie Lennox, czy grupą R.E.M. Dzielił również scenę z tak wybitnymi postaciami World Music jak Youssou N'Dour, Baaba Maal, Cesaria Evora i Salif Keita.
W 1988 roku wydał album „Usfret”, na który trafiły jego kompozycje. Utwory zawarte na płycie  wpłynęły na artystów takich jak Talvin Singh, Asian Dub Foundation czy Nitin Sawnhey. Muzyka Triloka Gurtu dzięki nim trafiła do tanecznych klubów.
Indyjski wirtuoz instrumentów perkusyjnych dotychczas wydał wiele albumów jako lider, z których  wśród tych z ostatnich lat na szczególną uwagę zasługują: „Massical” (2009), „21 Spices” (2011, z Simonem Phillipsem i NDR Big Band), „Spellbound” (2013, hołd dla Dona Cherry'ego z udziałem trębaczy Nilsa Pettera Molvaera, Paolo Fresu, Ambrose'a Akinmusire), „God Is a Drummer” (2020).

Saksofonista Ben van Gelder i gitarzysta Reinier Baas zagrali wiele koncertów w różnych personalnych konfiguracjach, jak choćby w trio z legendarnym perkusistą Hanem Benninkiem, czy jako soliści z Metropole Orkest. Można było ich usłyszeć na kilkuset występach na wielu scenach w Azji, Australii, Nowej Zelandii i Europie.
Jednak Van Gelder i Bass wystawili cierpliwość swych fanów na wielką próbę, ponieważ pierwszy wspólny album wydali po niemal 10 latach owocnej koncertowej współpracy. Płyta „Mokum In Hi-Fi” ukazała się we wrześniu 2019 roku, znalazło się na niej 8 kompozycji. To hołd dla Amsterdamu, miasta ważnego dla obu muzyków.
Ben van Gelder zdobył międzynarodowe uznanie jako altowy saksofonista, którego gra łączy w sobie liryzm z wirtuozerią. Reinier Baas jest ceniony za poczucie humoru, a także odważne zmiany w rytmie i dynamice. Na koncertach artyści wykonują przede wszystkim autorskie kompozycje. Nie inaczej będzie w Krakowie, gdzie artyści wystąpią na koncertach 46. Międzynarodowego Festiwalu Jazz Juniors w Cricotece. 

Następnie na tej samej scenie pojawi się świetna polska formacja – Ziółek Kwartet, zwycięzcy Konkursu Jazz Juniors sprzed dwóch lat. Grzegorz Ziółek (fortepian), Marcin Elszkowski (trąbka), Piotr Narajowski (kontrabas), Bartosz Szablowski (perkusja) wydali niedawno debiutancki album „Untold” dzięki dofinansowaniu z programu „Jazzowy debiut fonograficzny” Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Każdy z muzyków ma na koncie liczne osiągnięcia zarówno indywidualne, jak i grupowe oraz występy na najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą. Członkowie zespołu są również studentami i absolwentami takich uczelni jak: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Muzyczna w Krakowie, Berklee College of Music.

Wśród festiwalowych gwiazd znajdzie się również Kit Downes – jedna z ważnych i symptomatycznych postaci współczesnej brytyjskiej sceny jazzowej. Zdobył prestiżową BBC Jazz Award, był nominowany do Mercury Music Award, nagrywa dla prestiżowej wytwórni ECM. Jest artystą otwartym na przeróżne muzyczne wpływy, a doskonale obrazuje to bogata i jakże różnorodna dyskografia pianisty i organisty. 
Album „Wedding Music” (2013) to płyta nagrana w kościele z towarzyszeniem saksofonisty Toma Challengera. Downes zagrał wtedy na organach Hammonda, natomiast „Obsidian” (jego pierwszy solowy album dla ECM, 2018) to muzyka wykonywana na organach kościelnych (Challenger na tenorze w jednym z utworów). 

- Będziemy świadkami czegoś, co według mnie w historii festiwalu jeszcze się nie wydarzyło. Główną scenę oddamy między innymi dwóm studentom Akademii Muzycznej w Krakowie – pianiście Bartkowi Leśniakowi i perkusiście Arturowi Małeckiemu. Na tych bardzo utalentowanych muzyków zwróciłem uwagę podczas warsztatów improwizacji, które prowadziłem na zaproszenie krakowskiej uczelni. Zachęciłem ich, by właśnie w duecie zagrali premierowy improwizowany program – podkreśla Adam Pierończyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Jazz Juniors.

Bartek Leśniak to krakowski pianista, producent muzyczny oraz kompozytor, student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu Piotra Wyleżoła. Komponuje muzykę w różnych stylistykach, grając na fortepianie, wszelkiego rodzaju elektronicznych instrumentach klawiszowych oraz syntezatorach. Ma bogate doświadczenie studyjne, aranżacyjne oraz kompozytorskie.
Perkusista Artur Małecki to również student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie perkusji Łukasza Żyty i Wojciecha Fedkowicza. Ze swoją autorską muzyką występował na konkursach i festiwalach jazzowych m.in. Blue Note Competition Poznań, Jazz nad Odrą, Tarnów International Jazz Contest, Krokus Jazz Festiwal. 
Duet Leśniak & Małecki wystąpi 30 września. Tuż po nich na scenę wkroczy Tim Berne Trio. 

Tim Berne to amerykański muzyk i edukator aktywny na międzynarodowej scenie od 40 lat. Jako lider nagrał ponad 50 albumów dla różnych wytwórni płytowych. W 1996 roku założył własne wydawnictwo Screwgun Records. Podczas tegorocznej edycji Jazz Juniors Tim Berne (saksofon), Gregg Belisle-Chi (gitara) i Hank Roberts (wiolonczela) zaprezentują nowe kompozycje, napisane przez lidera specjalnie dla tego zespołu. To występ w ramach ich pierwszej trasy koncertowej w tym składzie.
Ale Tim Berne i Hank Roberts współpracują od 1977 roku. Z perkusistą Joey Baronem tworzyli m.in. legendarne trio Miniature, Hank Roberts był także członkiem kilku innych zespołów Tima w latach 80. i 90., muzycy zagrali też wielokrotnie wspólnie na płytach różnych artystów.
Gitarzysta i kompozytor Gregg Belisle-Chi ma na koncie współpracę m.in. z Billem Frisellem, Cuongiem Vu, a także wieloma innymi znaczącymi postaciami nie tylko jazzowej sceny. Jest uważany za jednego z najważniejszych gitarzystów ostatniej dekady. 

Festiwal ma długą 46-letnią historię i ugruntowaną pozycję na muzycznej mapie Polski. Odkąd jego celem stała się także prezentacja młodych polskich muzyków poza granicami kraju poprzez m.in. stworzenie Rady Partnerów Międzynarodowych, stał się istotny także na arenie międzynarodowej. Festiwal to nie tylko koncerty, ale też konkurs dla młodych muzyków, który odbędzie się 28 września, a Adam Pierończyk (przewodniczący), Trilok Gurtu i Reinier Baas zasiądą w jego jury. Spośród 32 formacji jazzowych z różnych stron świata kapituła wybrała 6 zespołów, które wystąpią w finale:

  • Tantfreaky, sześciu wrocławskich muzyków, łączących nowoczesne elektro-akustyczne brzmienia z wibrującym śpiewem frontwoman;
  • Duet Klemensiewicz/Jopek tworzący improwizacje w oparciu o muzykę impresjonistyczną i polską muzykę ludową;
  • Trio Ílú nawiązujące do muzycznej kultury Kuby, a którego członkowie pochodzą z tego właśnie kraju;
  • Łączący jazzową improwizację ze słowiańską melodyką, brzmieniami elektronicznymi i bitami hip-hopowymi - Filip Żółtowski Quartet;  
  • Kwartet jazzowy Ziemia, który już w zeszłym roku znalazł się w gronie finalistów Jazz Juniors 2021
  • oraz łączący nietypowe brzmienia Brzeziński Quartet z liderem Krzysztofem Brzezińskim (piano/syntezatory).

Plakat

(Kliknij, żeby powiększyć!)

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<