Pałacyk „Sokół”

Metropolia

Pałacyk „Sokół” położony jest w malowniczym Parku Miejskim w Skawinie.

Powstał na miejscu warownego zamku, wzniesionego prawdopodobnie jeszcze przez Kazimierza Wielkiego lub zaraz po jego śmierci. Pochodzenie nieistniejącego już dziś zamku skawińskiego jest wciąż niejasne. Został on zbudowany na sztucznym nasypie w miejscu, gdzie wcześniej najprawdopodobniej usytuowana była drewniana budowla. Uległ zniszczeniu w czasach potopu szwedzkiego, podczas ataku najeźdźcy na miasto. Wraz z resztkami murów został rozebrany, a materiał z rozbiórki zużyto do budowy kamienic w rynku oraz budynków gospodarczych. Pod koniec XIX wieku teren wraz z ruinami przekazano nowopowstałemu Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”, które zainicjowało budowę Pałacyku (1904-1906), według projektu Wincentego Koczarkiewicza. Od tego momentu zaczęło się tam skupiać życie towarzyskie i kulturalne mieszkańców. W okresie międzywojennym w „Sokole” działały teatr i kino, a w pobliżu funkcjonowała strzelnica. W roku 1982 wokół Pałacyku został założony Park Miejski im. Józefa Piłsudskiego. Po wojnie budynek stał się siedzibą klubu sportowego „Skawinka”, a po remoncie w latach 80. XX wieku swoje miejsce znalazł tu Miejski Dom Kultury „Sokół”, na bazie którego w 1992 roku powstało Centrum Kultury i Sportu.

Obecnie Pałacyk „Sokół” jest siedzibą Działu Realizacji Projektów Kultury CKiS w Skawinie. Mieści się w nim reprezentacyjna sala teatralna, w której organizowane są koncerty, spektakle, prezentacje artystyczne czy warsztaty muzyczne. To właśnie w sali teatralnej odbywają się, m.in. comiesięczne spotkania z muzyką poważną w ramach Koncertów z Akademią, cykliczne spektakle teatru Maska czy coroczny Skawiński Tydzień Teatralny.

W Pałacyku mieści się także otwierana okazjonalnie kawiarnia, będąca jednocześnie siedzibą Galerii „Pałacyk”, gdzie urządzane są wernisaże i wystawy prac z różnych dziedzin twórczości plastycznej. Ponadto Galeria „Pałacyk” jest miejscem comiesięcznych spotkań Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności, a także wielu innych wydarzeń.

Obiekt należy do Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<