Drążenie miasta

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

W styczniu 2022 r. już po raz kolejny w ramach święta oddziału Rynek Podziemny drążymy miasto w poszukiwaniu różnych tematów związanych z Krakowem. Od trzech lat towarzyszą nam w tym żywioły. Teraz przyszedł czas na kolejny z nich – ziemię. Przyjrzymy się jej z punktu widzenia geodetów, geografów, artystów, a także historyków oraz historyków sztuki. Dzięki życzliwości Muzeum Geologicznego ING PAN udamy się w fascynującą podróż do wnętrza ziemi. 

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających (info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60). Liczba miejsc ograniczona. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

PROGRAM

11 stycznia 2022, 17.30
Ziemia: żywioł Saturna. Opowieść o Melancholii i nie tylko
 (wykład online transmitowany na stronie Facebook Rynku Podziemnego).
W średniowieczu w oparciu o teorie antyczne uważano, że istnieje powiązanie między przyrodą, porami roku, żywiołami, ludzką kondycją psychiczną i fizyczną a gwiazdami i planetami. Ziemia, określana jako "zimna i sucha", była wiązana z temperamentem melancholicznym. W czasie wykładu przyjrzymy się przedstawieniom Saturna, Melancholii i żywiołu ziemi w sztuce średniowiecznej i nowożytnej. Prowadzenie: dr Magdalena Łanuszka (historyk sztuki, autorka bloga Posztukiwania).

18 stycznia 2022, 17.30
Trzęsienia ziemi w dawnym Krakowie
 (wykład stacjonarny, Rynek Podziemny, Rynek Główny 1)
Choć nasze miasto leży daleko od obszarów sejsmicznych, w przeszłości było nawiedzane przez trzęsienia ziemi. W czasie wykładu dowiemy się, skąd się biorą trzęsienia ziemi, jak to możliwe, że występowały w Krakowie, a także dzięki komu wiemy, że kiedyś miały miejsce.Prowadzenie: Katarzyna Matusik-Niwicka (geograf, przewodniczka po Krakowie).

25 stycznia 2022, 17.30
Na miarę Krakowa… czyli miasto okiem geodety
(wykład stacjonarny, Rynek Podziemny, Rynek Główny 1)
Kraków zajmuje ważne miejsce w dziejach geodezji. W czasie wykładu dowiemy się m.in., co łączy nasze miasto z Paryżem, Londynem i Waszyngtonem, czym są tajemnicze medaliony na ścianach krakowskich kamienic oraz poznamy wiele innych geodezyjnych ciekawostek.Prowadzenie: Mariusz Meus (geodeta, przewodniczący akcji Honorowy Południk Krakowski).

1 lutego 2022, 17.30
Z krakowskiej gliny, czyli rzecz o garncarzach i ich wyrobach
Garncarze należeli do rzemieślników, których wyroby znajdowały się z pewnością w każdym krakowskim domu. Na wykładzie dowiemy się, z których miejsc w Krakowie garncarze wydobywali glinę i jakie możliwości dawał im lokalny materiał. Opowiemy też, jakie były metody pracy garncarzy i jakich narzędzi używali oni w swoich warsztatach. Wykład zilustrują wyroby znajdujące się niegdyś w gospodarstwach krakowian, a dziś należące do zbiorów  Muzeum Krakowa.Prowadzenie: dr Katarzyna Moskal (historyk sztuki, Muzeum Krakowa).

15 stycznia 2022, 10.30
Zwiedzanie Muzeum Geologicznego ING PAN
 (limit 15 osób).

WYDARZENIA DODATKOWE

11 stycznia – 1 lutego 2022
Wystawa fotografii Jurka Łobazy Drążenie miasta. Ziemia
(hol Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35)
Seria fotografii Ziemia jest swobodną interpretacją powiązań pomiędzy bytem (człowiek) i żywiołem (ziemia). Fotografie prezentują wizualne skojarzenia z przyrodą w kolejnych sezonach, a jednocześnie są obrazem zmian ekologicznych powodowanych przez rozwój cywilizacji.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<