Pan Twardowski (Opera Krakowska)

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Jedno z najpopularniejszych dzieł Ludomira Różyckiego – teraz na scenie Opery Krakowskiej! Tylko w latach 1921–1929 doczekał się aż 300 przedstawień. Pierwotnie kompozytor opowiedział historię legendarnego polskiego czarnoksiężnika za pomocą poematu symfonicznego, później jednak "przełożył" ją na język baletu. Libretto opracowała żona Różyckiego Stefania (pisząca pod pseudonimem S. Ordon) na motywach powieści Mistrz Twardowski Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Dziewięć obrazów baletu Pan Twardowski ilustruje kolejne sceny z życia maga – od pierwszego ukazania się diabła w jego pracowni, przez podpisanie cyrografu, wywołanie ducha Barbary Radziwiłłówny czy też zdobycie miłości wschodniej księżniczki, po wydarzenia w karczmie Rzym i wreszcie lądowanie na Księżycu. Muzyczne interpretacje tych wydarzeń opiera Różycki – jakżeby inaczej – na polskich tańcach ludowych i narodowych, takich jak krakowiak, polonez, oberek czy tańce góralskie; nie brakuje też nawiązań do muzyki tanecznej innych narodów, m.in. czardasza, walca i stylizowanych tańców orientalnych.

Kompozytor: Ludomir Różycki
Choreografia: Violetta Suska
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Scenografia i kostiumy: Maria Balcerek

Reżyseria światła: Dariusz Pawelec
Premiera: 26 listopada 2021

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<