Centrum Kultury Rotunda

Pozostałe obiekty

Niegdyś studencki klub z wieloma koncertami i przeglądami kabaretowymi, a dziś kolejny zamknięty na głucho budynek. Modernistyczny II Dom Akademicki im. Ignacego Mościckiego, zwany Żaczkiem, powstał w latach 1924–1936 według projektu Wacława Krzyżanowskiego, wraz z dawnym Klubem Studenckim, później zwanym Centrum Kultury Rotunda.

To ważny punkt na każdej trasie filmowej prowadzącej przez Kraków, ponieważ niegdyś tętnił studenckim życiem filmowym: działał tu prężny swego czasu Dyskusyjny Klub Filmowych Rotunda, z którego wyrosła jedna z najważniejszych na świecie imprez filmowych poświęconych twórczości studenckiej, obecnie Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima. Korzeni festiwalu Etiuda szukać należy w 1994 roku. O część poświęconą filmowi animowanemu i tym samym o drugi człon nazwy, Anima, festiwal rozszerzył się w 2005 roku. Gościł nieprzebrane tłumy artystów u początku drogi twórczej, wiele osób nagrodzonych tu za juwenilia sięgało później po najwyższe laury światowego kina. Po zamknięciu Rotundy jesienią 2016 roku festiwal przeniósł się do innych krakowskich kin.

To również znaczące miejsce dla jazzowego Krakowa. To tutaj rozpoczyna się historia dwóch festiwali: Jazz Juniors i Solo Duo Trio. Pierwszy z nich, organizowany od 1976 roku, prezentuje młodych i uzdolnionych wykonawców gatunku oraz polskie i światowe gwiazdy jazzu. O nagrody festiwalu ubiegali się m.in. Leszek Możdżer, Krzysztof Ścierański, Zbigniew Wegehaupt, Marek Bałata, bracia Niedzielowie, bracia Pospieszalscy oraz zespoły New Presentation, Walk Away czy Miłość. Pierwsza edycja festiwalu Solo Duo Trio odbyła się na początku 1984 roku z inicjatywy Andrzeja „Kuby” Florka. Dzięki znanemu animatorowi kultury w Krakowie wystąpiło wiele dwu- i trzyosobowych składów jazzowych, które powstawały specjalnie z myślą o imprezie. W klubie Rotunda odbywało się wiele koncertów jazzowych z udziałem czołówki polskiej sceny jazzowej oraz gości z zagranicy. 14 marca 1958 roku wystąpił tutaj pianista Dave Brubeck.

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<