Bulwar[t] Sztuki 2020: Literacki ogień

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

To nowy, wyjątkowy cykl dla pasjonatów podróży, sztuki reportażu i literatury. Zapraszamy na literacki ogień.

Od najdawniejszych czasów ludzie chętnie spotykali się przy ognisku, żeby snuć opowieści o dalekich krainach, niezwykłych bohaterach i duchach przodków. Czas spędzony przy trzaskających polanach i długie, nocne rozmowy zacieśniały więzi i rozbudzały tęsknotę za czymś więcej niż przetrwanie. Literacki ogień jest powrotem do takich spotkań.  Bohaterami cyklu będą wybitni reporterzy i pisarze, którzy zabiorą nas w podróż do mroźnej Grenlandii, surowej Syberii, gór Pamiru, pustyni Gobi, niedalekiej Pragi i Miedzianki, której już nie ma. Opowiedzą o ludziach, których warto poznać, książkach, które trzeba przeczytać i miejscach, które warto zobaczyć. Przeniosą nas w świat, który – dla wielu z nas – był dotąd niedostępny. Spotkajmy się i posłuchajmy!

Serdecznie zapraszam!

/Małgorzata Wach/

ZOŚKA PAPUŻANKA - 24.07.2020
Najbardziej ciekawi ją człowiek - w swojej niedoskonałości i w relacji z innymi ludźmi. Z lekkością żongluje i bawi się słowami, mimo ciężaru materii; uważnie obserwuje świat, nie stroni od ironii i portretuje rzeczywistość zbudowaną z drobnych szczegółów, niuansów i detali. Wkroczyła na literacką scenę z przytupem, a echo jej debiutu sprzed 8 lat pobrzmiewa do teraz. Mieszka i pisze w Krakowie. Zadebiutowała w roku 2012 powieścią „Szopka”, która przyniosła jej duże uznanie oraz nominacje do Nagrody Literackiej Nike i Paszportów „Polityki”. W roku 2016 ukazała się jej drugą powieść, „On”, nominowana do Paszportów „Polityki” i do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia, wyróżniona tytułem Krakowskiej Książki Miesiąca. W 2017 roku Zośka Papużanka opublikowała zbiór opowiadań „Świat dla ciebie zrobiłem”, a w 2020 roku książkę „Przez”, w których odmienia słowo „czułość” przez wszystkie przypadki. Autorka tekstów do miniserialu Łaźni „W związku z zaistniałą sytuacją”, który publikowaliśmy online w czasie ogólnopolskiej kwarantanny.

SPOTKANIE Z JACKIEM HUGO-BADEREM - 31.07
Reporter „Gazety Wyborczej”. Uwielbia Rosję i byłe kraje Sojuza, w których spędził w sumie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, góry Pamir, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył wielomiesięczną podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w „Białej gorączce”. W 2011 roku ukazały się jego „Dzienniki kołymskie”, owoc – także samotnej – autostopowej podróży na Kołymę. Autor książek „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”, „W rajskiej dolinie wśród zielska, nominowanej do Nagrody Literackiej Nike” oraz „Skucha” i „Audyt”. Pracował jako nauczyciel historii, ładowacz na kolei, wagonowy w punkcie skupu trzody chlewnej, sprzedawca w sklepie spożywczym i socjoterapeuta w poradni małżeńskiej. Człowiek opowieść!

SPOTKANIE Z FILIPEM SPRINGEREM - 7.08.2020
Pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich i książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”, „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Szkoły Ekopoetyki. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie. Autor zdjęć do „Osobistego przewodnika po Pradze” Mariusza Szczygła.

SPOTKANIE Z ILONĄ WIŚNIEWSKĄ - 14.08.2020
Na spotkanie z bulwar[t]owiczami przyleci prosto z Norwegii. Reporterka i fotografka, współpracuje z „Polityką” i „Dużym Formatem”. Autorka książek „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”, „Hen. Na północy Norwegii” oraz „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”. Mieszka w północnej Norwegii. Była nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, tytułu Kobiety Roku 2015 w plebiscycie portalu wp.pl oraz Nagrody im. Beaty Pawlak. Za książkę „Hen” otrzymała nagrodę w konkursie Travelery, a za „Lud” Kryształową Kartę Polskiego Reportażu. Grenlandczycy opowiadali jej o swoim kraju podczas łowienia ryb spod lodu, w czasie mycia podłóg i gotowania obiadów. Pozwolili zajrzeć do swoich uummat – co po grenlandzku znaczy serce.

Liczba miejsc ograniczona.

Udostępnij

Więcej

  • 10 zł
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<