Cyganeria

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

3 lutego 1896 roku, dwa dni po premierze w Teatro Regio w Turynie, rzymska „La Stampa” donosi: „Cyganeria nie pozostawia żadnych wrażeń w uczuciach słuchaczy, bez znaczenia będą również ślady, które pozostawi ona w historii naszego teatru muzycznego”. Tymczasem, mimo druzgocącej krytyki prasy, publiczność szturmuje kasę turyńskiej sceny, a dyrekcja musi zmienić repertuar – w pierwszym miesiącu opera zostaje wystawiona nie osiem, ale 24 razy. Potem przychodzą kolejne triumfy: Palermo, Buenos Aires, Manchester, Moskwa, Londyn, Wiedeń, w końcu Paryż…

Cyganeria Giacomo Pucciniego, jeden z najsłynniejszych scenicznych melodramatów, do którego libretto stworzyli Luigi Illica i Giuseppe Giacosa, zagościła w Operze Krakowskiej jako pierwsza premiera sezonu 2015/2016. Spektakl reżyseruje Laco Adamik, scenografię i kostiumy przygotowała Barbara Kędzierska, zaś o stronę muzyczną dba Tomasz Tokarczyk. Przeniesiemy się w świat XIX-wiecznej paryskiej bohemy. Dachy Paryża, mansarda zamieszkana przez czterech ubogich artystów, Dzielnica Łacińska z Café Momus, ujmujący romans poety Rodolfa i hafciarki Mimì oraz poruszająca muzyka Pucciniego… Och, jak bardzo pomylił się recenzent „La Stampy”! (Barbara Skowrońska)

Kompozytor: Giacomo Puccini
Reżyseria: Laco Adamik
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk

Premiera: 25 września 2015

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<