Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich – koncert pasyjny

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 30 marca 2019, 19:00

Koncert pasyjny z cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich oraz Chór Polskiego Radia - dedykacje muzyczne odbędzie się 30 marca w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego (os. Na Wzgórzach 1a).

Pierwszą część koncertu wypełni muzyka niemieckiego baroku. Motety do tekstów psalmów Wende dich, Herr, und sei mir gnädig (Wejrzyj na mnie i zmiłuj się nade mną) oraz Die mit Tränen säen (Kto we łzach sieje) Johanna Hermanna Scheina, poprzednika Johanna Sebastiana Bacha na stanowisku kantora w kościele św. Tomasza w Lipsku – to przykłady kunsztownej retoryki muzycznej, pierwsze takie utwory na gruncie niemieckim. Zabrzmi również dwuchórowa kompozycja Johanna Michaela Bacha Herr ich warte auf dein Heil. Pierwszą część koncertu dopełnią dwa z sześciu zachowanych motetów Johanna Sebastiana Bacha: Jesu, meine Freude BWV 227 z warstwą tekstową z Listu do Rzymian, który wg wybitnego muzykologa Alberta Schweitzera „uważa się za kazanie Bacha o życiu i śmierci”, oraz przeznaczony na dwa, korespondujące ze sobą chóry Komm, Jesu, komm BWV 229. Przeciwwagą a zarazem dopełnieniem barokowej części koncertu będzie wokalno-instrumentalna kompozycja estońskiego współczesnego kompozytora Arva Pärta Stabat Mater. Pełne spokoju dzieło, niepozbawione jednak w swej prostocie przejmującego dramatyzmu, oparte na descendentalnych frazach i muzycznym dialogu głosów, jest niezwykle poruszającą odsłoną sekwencji o bólu i miłości matki, opłakującej syna – Jezusa Chrystusa.

Wykonawcy:
Dagmara Kołodziej-Gorczyczyńska – sopran
Michał Słąwecki - kontratenor
Maciej Gocman – tenor
Martyna Pastuszka – skrzypce
Elżbieta Mrożek-Loska – altówka
Krzysztof Karpeta - wiolonczela/wiolonczela barokowa
Marek Toporowski – organy
Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<