Kino Letnie MNK

Cykle filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Latem, w sobotnie wieczory, Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do Pawilonu Józefa Czapskiego na kolejną odsłonę Pawilonu Kina w MNK.

LIPIEC
7 lipca 
20.45 Wstęp – Urszula Wolak
21.00 The Square (2017), reż. Ruben Östlund
Film, o którym Pedro Almodóvar powiedział: „Fantastyczna wyobraźnia! Niesamowicie śmieszny film! Mógłbym go oglądać bez końca”. Film Rubena Östlunda (Turysta) nagrodzono w 2017 roku Złotą Palmą w Cannes. Obraz miał również nominację do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Główne role grają Claes Bang, Elisabeth Moss (Mad Men, Opowieść podręcznej) oraz Dominic West (The Affair, Prawo ulicy). Christian (Bang) jest niezwykle atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w nowe romanse. Jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki współczesnej, co daje mu pewną pozycję społeczną oraz władzę. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ po mieście nowiutką teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Zafascynowana nim dziennikarka (Moss) postanawia przeprowadzić wywiad ze słynnym dyrektorem. Ten przygotowuje się właśnie do nowej wystawy „The Square”, z którą wiąże olbrzymie nadzieje. Okazuje się jednak, że przygotowania instalacji stawiają pod dużym znakiem zapytania jego starannie wypielęgnowany wizerunek...

14 lipca

20.45 Wstęp – Urszula Wolak
21.00 Manifesto (2015), reż. Julian Rosenfeld
Cate Blanchett niejednokrotnie udowodniła, że potrafi zagrać wszystko i wszystkich, ale w filmie Juliana Rosenfelda przechodzi samą siebie. Laureatka Oscara za role w filmach Aviator i Blue Jasmine tym razem wciela się w trzynaście różnych postaci – od wokalistki punkowego zespołu przez gospodynię domową, wdowę, robotnicę, naukowca aż po bezdomnego mężczyznę, aby zaprezentować najbardziej radykalne idee XX wieku w zderzeniu z rzeczywistością. Zrealizowany przez wybitnego wizualnego artystę Manifesto początkowo był prezentowany w galeriach jako rozpisana na trzynaście ekranów instalacja. Następnie rozpoczął swoje życie jako film kinowy, udowadniając, że niektóre idee są jak odbezpieczony granat i mogą się stać zarzewiem buntu. Inne wietrzeją i stają się śmieszne, a jeszcze inne mają uniwersalną moc wybudzania z letargu i wyostrzania spojrzenia na świat.

21 lipca

20.45 Wstęp – Urszula Wolak
21.00 Serce miłości (2017), reż. Ł. Ronduda
Fascynujący portret jednej z najbardziej oryginalnych par polskiej sceny artystycznej: poetki, artystki (i okazjonalnie modelki) Zuzanny Bartoszek oraz performera Wojtka Bąkowskiego. W rolach głównych wybitni Justyna Wasilewska i Jacek Poniedziałek. Polska, początek XXI wieku. Artystka wymykająca się wszelkim szufladkom oraz eksperymentujący muzyk. Outsiderzy, którzy mają ze sobą mnóstwo cech wspólnych: androgyniczni, szczupli, bez włosów, często ubrani w identyczne ubrania – wyglądają jak żeńska i męska wersja tej samej osoby. Ich stan zakochania przypomina perwersyjną wersję narcyzmu, bo, patrząc na kochanka, patrzą na własne oblicze. W ich relacji miłość przenika się ze sztuką, intymnym wyznaniom i gestom nadana zostaje artystyczna forma. I odwrotnie – sztuka jest ich sposobem na życie emocjonalne. Żyją w stworzonym przez siebie świecie, w którym mogą wszystko projektować i kontrolować. Wszystko, oprócz własnych emocji.

28 lipca

20.45 Wstęp – Urszula Wolak
21.00 Tom of Finland (2017), reż. Dome Karukoski (film dla widzów dorosłych)
Filmowa biografia jednej z najważniejszych postaci kultury gejowskiej XX wieku. Fiński rysownik Touko Laaksonen wraca z frontu II wojny światowej do rodzimych Helsinek. W tym czasie Finlandia, jak wiele europejskich krajów, ogarnięta jest falą homofobii i represji wobec gejów. Nie mogąc realizować swoich pragnień, Touko szuka wolności w sztuce. Tak powstają pierwsze homoerotyczne rysunki przedstawiające muskularnych mężczyzn w skórach i opiętych dżinsach. Mimo usilnych prób prac Laaksonena nie udaje się opublikować w żadnym magazynie. Dopiero wyjazd do USA otwiera artyście drogę do szerokiej publiczności. Tak rodzi się Tom of Finland, symbol pokolenia gejowskiej rewolucji.

SIERPIEŃ - Nienasyceni sztuką
4 sierpnia
20:15 Wstęp: Joanna Łuniewicz
20:30 Głośniej od bomb | Joachim Trier
Isabelle Huppert (nominacja do Oscara za Elle), Jesse Eisenberg (nominacja do Oscara za The Social Network), Gabriel Byrne (Złoty Glob za rolę w serialu In Treatment) oraz Devin Druid (Trzynaście powodów) w trzecim pełnometrażowym filmie Joachima Triera, za który otrzymał nominację do Złotej Palmy w Cannes. Laura (Huppert), uznana fotografka wojenna, ginie w wypadku, zostawiając męża i dwóch synów. Po jej nagłym odejściu mężczyźni nie radzą sobie z żałobą i tracą ze sobą kontakt. Trzy lata po śmierci kobiety, z okazji wystawy upamiętniającej jej prace, następuje okazja do ponownego spotkania i wspominania zmarłej. Na jaw wychodzą tajemnice, niewypowiedziane żale i cały arsenał stłumionych uczuć.

11 sierpnia 2018
20:15 Wstęp: Joanna Łuniewicz
20:30 To tylko koniec świata | Xavier Dolan
Nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Cannes film cudownego chłopca współczesnego kina Xaviera Dolana. W rolach głównych Marion Cotillard (Oscar za rolę pierwszoplanową w Niczego nie żałuję – Edith Piaf), Vincent Cassel (Nienawiść, Czarny łabędź), Léa Seydoux (nagroda w Cannes za rolę w Życiu Adeli) oraz Gaspard Ulliel (nagrodzony Cezarem za rolę w To tylko koniec świata). Obraz opowiada historię 34-letniego Louisa (Ulliel), który powraca po dwunastoletniej nieobecności do rodzinnego domu, opuszczonego po śmierci ojca. Zamierza ogłosić swojej matce i rodzeństwu, że wkrótce umrze. Na przeszkodzie staje niezwykle zawiła przeszłość bohatera.

18 sierpnia
20:15 Wstęp: Joanna Łuniewicz
20:30 La La Land | Damien Chazelle
Reżyser obsypanego nagrodami Whiplash Damien Chazelle tym razem przedstawia muzyczną opowieść w znacznie lżejszym tonie. La La Land zdobył aż sześć Oscarów, w tym za kobiecą rolę pierwszoplanową (Emma Stone), reżyserię, zdjęcia (Linus Sandgren), ścieżkę dźwiękową i najlepszą piosenkę. O mały włos, a tytuł zostałby uznany również za najlepszy film roku – wszyscy pamiętają na pewno słynną pomyłkę w trakcie gali nagród Akademii. Mia (Stone) jest początkującą aktorką, która w oczekiwaniu na przełomową rolę filmową pracuje jako kelnerka. Sebastian (Ryan Gosling) to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać przełomowe płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpie. Gdy drogi dwojga bohaterów przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by wreszcie zacząć robić to, co naprawdę kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają nabierać rozpędu, coraz mniej czasu i sił dla siebie nawzajem. Czy tej rozśpiewanej parze uda się ocalić uczucie bez rezygnowania z marzeń?

25 sierpnia
20:15 Wstęp: Joanna Łuniewicz
20:30 Nienasyceni | Luca Guadagnino
[Film dla widzów dorosłych]
Zanim Luca Guadagnino zrobił rewelacyjne Tamte dni, tamte noce, w kinach można było oglądać Nienasyconych. Fascynująca zmysłowa czwórka w głównej obsadzie: Tilda Swinton (Oscar za rolę drugoplanową w filmie Michael Clayton), Ralph Fiennes (nominowany do Oscara za Listę Schindlera oraz Angielskiego pacjenta), Matthias Schoenaerts (Shooting Star na Berlinale’03) i Dakota Johnson (córka Melanie Griffith i Dona Johnsona, odtwórczyni roli Anastasii Steele w adaptacjach bestsellerowych powieści E.L. James). Legendarna gwiazda rocka Marianne Lane (Tilda Swinton, która wygląda jak inkarnacja Davida Bowie) razem z ukochanym Paulem (Schenaerts) uciekają przed zgiełkiem. Upragniony urlop spędzają na oddalonej od świata wyspie Pantelleria. Wokalitka musi dać odpocząć zniszczonym strunom głosowym, więc w pełni rozkoszuje się spokojnym otoczeniem. Wszystko się zmieni, gdy z wizytą pojawi się były partner Marianne – Harry (Fiennes) wraz ze swoją piękną i wyzywającą córką Penelope (Johnson). Rajski spokój włoskiej wysepki zostaje zburzony przez atmosferę pełną seksualnego napięcia. Nie zawsze można wygrać z ukrytymi pragnieniami.

WRZESIEŃ - Portrety przedstawicieli świata sztuki
1 września
19:45 Wstęp: Barbara Szczekała
20:00 Maudie | Aisling Walsh
Wzruszająca i podbijająca serca widzów na całym świecie opowieść oparta na życiu malarki Maud Lewis, dziś uważanej za jedną z najważniejszych artystek kanadyjskich. Niesamowita historia romansu samotnika (Ethan Hawke) z kruchą, ale pełną energii kobietą (Sally Hawkins), która pragnie niezależności, by móc z wielką pasją malować swoje wyjątkowe obrazy. Ta niezmiernie czuła opowieść wróciła z 11. Edycji Festiwalu Filmowego Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym z Nagrodą Publiczności. Za kamerą Aisling Walsh.

8 września
19:45 Wstęp: Barbara Szczekała
20:00 Ja, Godard | Michel Haznavicius
Film Michela Hazanaviciusa (Oscar za Artystę) znakomicie portretuje mistrza kina w przełomowym momencie kariery, czyli w drugiej połowie lat 60., gdy całkowicie zmienił swoje poglądy i stał się zagorzałym wyznawcą maoizmu. Znakomite kreacje aktorskie – Louis Garrel (Marzyciele) jako Godard, Stacy Martin (Nimfomanka) jako Anne Wizaemsky oraz Bérénice Bejo (Artysta) jako Michèle Rosier. W tle ukazana sytuacja społeczno-obyczajowa Europy tamtego czasu. To uniwersalna opowieść o tym, jaką pułapką jest podporządkowanie sztuki i twórczości ideom politycznym. Jean-Luc Godard kręci film Chinka. Główną rolę powierza młodziutkiej Anne Wiazemsky. Fascynacja pojawia się z miejsca, reżyser i aktorka nie mogą się oprzeć wzajemnemu magnetyzmowi. Praca nad filmem, jego przyjęcie i późniejsze dramatyczne wydarzenia uwalniają u Jean-Luca procesy głębokiej samooceny i rewizji własnej twórczości. Postępujący kryzys wartości wstrząsa Godardem i zmienia go na zawsze.

15 września
19:45 Wstęp: Barbara Szczekała
20:00 Młynarski. Piosenka finałowa | Alicja Albrecht
Ostatni, bardzo osobisty, szczery wywiad z Wojciechem Młynarskim. Nieznane dotąd materiały archiwalne, fotografie, teledyski (niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu) przypominają najpiękniejsze piosenki artysty. Film dopełnia ponad 30 wypowiedzi najbliższych przyjaciół, w tym m.in. Janusza Gajosa, Janusza Głowackiego, Jerzego Derfla, Janusza Senta, Włodzimierza Korcza, Ewy Bem, Janusza Stokłosy, Ireny Santor, Michała Bajora, Magdy Zawadzkiej, Krystyny Jandy, rodziny Młynarskiego oraz tych, którzy z nim tworzyli i dla których on tworzył. Nad wyraz uczciwe opowieści zbudowały portret niezwykłego artysty, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami. Reżyserką filmu jest Alicja Albrecht.

22 września
19:45 Wstęp: Barbara Szczekała
20:00 Maria Callas | Tom Volf
Nieznana historia Marii Callas – najsłynniejszej diwy operowej, fascynującej kobiety pełnej sprzeczności, spełnionej na scenie, ale szukającej wielkiego uczucia i uwięzionej w burzliwym trójkącie miłosnym. Wrażliwa i bezwzględna, ambitna i pełna kompleksów, wykorzystująca innych i wykorzystywana. Niewierna żona, porzucona kochanka. Kochała jednego z najbogatszych mężczyzn na świecie – Aristotelisa Onasisa – który wybierał między Callas a piękną wdową po amerykańskim prezydencie, Jackie Kennedy. Tajemnice, skandale i plotki, które wpłynęły na życie legendarnej artystki. Jaka była naprawdę Maria Callas, o której do dziś krążą niesamowite opowieści? Fascynująca, pełna emocji historia, która powstała z niepublikowanych dotąd materiałów, prywatnych filmów, kręconych dyskretnie ujęć oraz z najszczerszych, intymnych wyznań. Za reżyserię odpowiada Tom Volf.

29 września
19:45 Wstęp: Barbara Szczekała
20:00 Bracia Lumière | Thierry Frémaux
Porywająca historia narodzin kina, opowiedziana z pasją i humorem przez Thierry’ego Frémaux, dyrektora Festiwalu Filmowego w Cannes i Instytutu Lumière w Lyonie. To unikatowe spojrzenie na Francję i na świat z początków współczesnej ery. A przede wszystkim pasjonująca opowieść o pierwszych filmach, które wyznaczyły drogę i świetlaną przyszłość dzisiejszemu kinu. Jednym z wielkich fanów tego filmu jest sam Martin Scorsese. W 1895 roku Louis i Auguste Lumière wymyślili kinematograf i nakręcili pierwsze w historii filmy, takie jak Wyjście robotników z fabryki czy Polewacz polany. Z czasem, usprawniając pracę kamery, doskonaląc kompozycję kadru, wprowadzając duble i śmiało eksperymentując z efektami specjalnymi, położyli podwaliny pod dzisiejszą sztukę filmową. Spośród nakręconych przez nich ponad 1400 produkcji Thierry Frémaux wybrał 114 obrazów – zarówno klasyczne arcydzieła, jak i zaskakujące, nieznane dotychczas filmowe odkrycia. Wszystkie one, zrekonstruowane cyfrowo w jakości 4K, zostały zebrane dla uczczenia wspaniałego dziedzictwa braci Lumière.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<