Dni Krakowa 2018

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 1 czerwca 2018 - sobota, 30 czerwca 2018

Kulturalna kumulacja

W czerwcu Kraków stanie się sceną wielkiego, miejskiego festiwalu – Dni Krakowa. Świętować będziemy przez cały miesiąc, a lista imprez przyprawia o zawrót głowy: pikniki, korowody, kiermasze, festiwale, koncerty...

Jak napisał Andrzej Sapkowski w książce Historia i fantastyka: „Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną”. I my w Krakowie możemy się tym pochwalić! Czerwiec w Krakowie kumuluje niezliczoną wręcz ilość rozmaitych wydarzeń artystycznych, kulturalnych i ludowych.

Miejskie święto nawiązuje do zorganizowanych w 1936 roku pierwszych Dni Krakowa, cieszących się opinią najlepszego tego rodzaju festiwalu w II Rzeczpospolitej.

A imię jej: Tradycja

W ubiegłym roku święto miasta inaugurował sam król (kurkowy) – tym razem będziemy bardziej demokratyczni. A jako że to już prawie lato, zatracimy się w zieleni i oddamy beztrosce na łonie natury. Na pierwszy z serii pikników krakowskich organizatorzy zapraszają do parku Krakowskiego (2 czerwca). Kolejne odbędą się w parku Kościuszki (16 czerwca), parku Ratuszowym (17 czerwca), parku Jordana (23 czerwca) oraz parku Jerzmanowskich (24 czerwca). Natomiast na wspomnianą intronizację króla kurkowego, wybieranego już od około 600 lat (tak!) udamy się 9 czerwca w samo południe, rzecz jasna na Rynek Główny!

Pierwszy weekend miesiąca upłynie pod znakiem (zupełnie niegroźnych) bajkowych stworów, które od lat zachwycają mieszkańców i turystów. Podczas Wielkiej Parady Smoków (2-3 czerwca) ulicami miasta przejdzie barwny korowód dzieciaków z własnoręcznie wykonanymi smokami rozmaitej wielkości, inspirowanymi dziennikami Marco Polo. Oprawę parady stanowią orkiestry oraz uliczni artyści. Organizatorzy zapraszają także na Bulwary Wiślane na rodzinny piknik oraz wielkie widowisko plenerowe na Wiśle (patrz s. 48).

Do jednej z najpiękniejszych krakowskich tradycji nawiąże pochód Lajkonika (7 czerwca). Tańcujący jeździec na drewnianym koniku, ubrany w tatarski strój i otoczony hałaśliwym orszakiem, jak co roku przemierzy trasę ze Zwierzyńca na Rynek Główny. Warto przypomnieć, że prawdziwego Lajkonika można zobaczyć tylko raz w roku, właśnie w oktawę Bożego Ciała. Co ciekawe, tym razem zobaczymy jeszcze jednego jeźdźca na sztucznym koniu. Performans muzyczny Teatru Żydowskiego w Krakowie Tajemniczy konik z Kazimierza – opowieść z czasów króla Stasia na placu przed Starą Synagogą nawiąże do żydowskiego pochodu sprzed 230 lat, zorganizowanego z okazji przybycia do Krakowa króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

„Krakowiaczek jeden miał koników siedem…”. Na Rynku Głównym 7 czerwca swoje kolorowe święto inspirowane Weselem Stanisława Wyspiańskiego będzie obchodził jeden z najbardziej rozpoznawalnych strojów ludowych w naszym kraju – strój krakowski.

Do dawnych obchodów nocy świętojańskiej nawiązują Wianki (patrz s. 15), realizowane od kilku lat w formule Święta Muzyki. 23 czerwca na czterech scenach zlokalizowanych w różnych punktach miasta wystąpią między innymi: Brodka, Bitamina, Marek Napiórkowski, Motion Trio czy Paulina Przybysz.

Atmosferę dawnych wieków pozwoli nam poczuć Jarmark Świętojański (15-17 czerwca, patrz s. 18). Nadwiślańskie tereny u stóp Wawelu zamienią się w gród, w którym rozbrzmiewać będzie muzyka renesansowa, obok nas przechadzać się będą dworzanie i rycerze, zaś kupcy będą zachwalać aromatyczne jedzenie i niezwykłe, zapomniane już produkty.

Biało-błękitni

3 czerwca pod hasłem Lata 20., lata 30. świętować będziemy Dzień Otwarty Magistratu w zabytkowym Pałacu Wielopolskich – to jedna z niewielu okazji, by zobaczyć m.in. gabinety Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miasta. 5 czerwca, czyli w rocznicę przyznania Krakowowi praw miejskich (w 1257 roku), celebrować będziemy ustanowione w ubiegłym roku Święto Flagi Miejskiej. Tego samego dnia krakowianie zostaną zaproszeni do udziału w mszy świętej w intencji Miasta, a Rada Miasta Krakowa zbierze się na uroczystej sesji.

Festiwalowe atrakcje

Kraków już po raz siódmy stanie się światową stolicą poezji za sprawą Festiwalu Miłosza (7-10 czerwca, patrz s. 8) – tym razem pod hasłem Rok myśliwego. To okazja do spotkania z wybitnymi polskimi twórcami, a także gośćmi z zagranicy. Wodecki Twist Festiwal (8-9 czerwca, patrz s. 14) upamiętni mocno związanego z Krakowem zmarłego niedawno wyjątkowego artystę i muzyka. Czerwiec to także czas inauguracji jednego z najciekawszych projektów muzyki klasycznej w Europie – Theatrum Musicum (7 czerwca, patrz s. 30). Wspólne przedsięwzięcie krakowskich instytucji pod jednym szyldem zbiera mnogość letnich koncertów w naszym mieście. W Krakowie usłyszymy także jeden z najpiękniejszych głosów operowych na świecie – Elīna Garanča wystąpi w ramach cyklu ICE Classic (9 czerwca, patrz s. 12). W ramach celebracji Kraków odda się we władanie muzom: Melpomenie w Noc Teatrów (16 czerwca, patrz s. 42) i Terpsychorze podczas organizowanej po raz pierwszy Nocy Tańca (17 czerwca, patrz s. 43). W tym roku w ramach Dni Krakowa udamy się także na Kazimierz, by świętować 28. Festiwal Kultury Żydowskiej (22 czerwca – 1 lipca, patrz s. 20).

Kraków mój widzę ogromny

Wiele będzie się też działo na miejskich placach, ulicach, parkowych alejkach i terenach zielonych. Podczas pachnącego Święta Chleba (8-10 czerwca) na placu Wolnica zakosztujemy małopolskich smakowitości, na Plantach i przy Zalewie Nowohuckim stanie wystawa poświęcona Sławomirowi Mrożkowi (29 czerwca), na kameralnym placu św. Marii Magdaleny podczas Krakowskiego Kiermaszu Książki (9-10 czerwca) zaprezentują się lokalni antykwariusze, zaś nad Wisłą, na dachu podwawelskiego budynku Powiśle 11, wzorem kolegów znad Sekwany rozłożą swe literackie stragany krakowscy bukiniści. Przed nami także dziecięcy Festiwal Filmowy KINOLUB (18-21 czerwca), happening związany z postacią Ignacego Paderewskiego przed Narodowym Starym Teatrem (20 czerwca), Sinfonietta Festival na początek lata (21-25 czerwca), koncert Haydn extreme IV w kościele św. Katarzyny (21 czerwca) i wiele innych wydarzeń przygotowanych przez krakowskie ośrodki i centra kultury.

Świętujmy!

(Barbara Zając, miesięcznik „Karnet”)

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<