11. Festiwal Kultury Rumuńskiej

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 10 maja 2018 - niedziela, 13 maja 2018

Rumunia w pigułce. Święto kultury rumuńskiej gości po raz jedenasty w Krakowie. W programie: teatr, literatura, sztuki wizualne, film, historia, warsztaty języka rumuńskiego. Cztery dni pełne kultury słonecznego karpackiego kraju nad Dunajem.

Festiwal Kultury Rumuńskiej zainauguruje spektakl NINA albo kruchość wypchanych mew przygotowany przez Teatr Komediowy w Bukareszcie, na podstawie tekstu wybitnego dramatopisarza Mateia Vișnieca (Teatr Nowy). W czasie Festiwalu zaprezentowane zostaną dwie wystawy fotografii, przygotowane w ramach programu obchodów Stulecia Wielkiego Zjednoczenia Państwa Rumuńskiego. Obie poświęcone są znaczącym postaciom, które zapisały się w historii Rumunii jako jej reformatorzy i autorzy jej zjednoczenia – w Międzynarodowym Centrum Kultury zobaczymy wystawę Architektura i Monarchia w Rumunii, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej – wystawę Królowa Żołnierz, poświęconą Królowej Marii. Kino Pod Baranami zaprosi na przegląd nowych filmów rumuńskich oraz dla dzieci – Baranki w Rumunii. Literatura będzie miała swoje szczególne miejsce: w programie Festiwalu znajdą się spotkania z pisarzem Lucianem Danem Teodorovici oraz historykiem i pisarzem Adrianem Cioroianu. Program wzbogacąwarsztaty języka rumuńskiego dla dzieci i dorosłych.

PROGRAM

Czwartek, 10 maja 2018
19.00 – Otwarcie Festiwalu – spektakl NINA albo kruchość wypchanych mew, na podstawie tekstu Mateia Vișnieca, Teatr Komediowy w Bukareszcie
Teatr Nowy, ul. Krakowska 41
Reżyseria: Alexandru Maftei
Scenografia: Vali Ighigheanu
Kostiumy: Caterina Brândușa Ioan
Muzyka: Alexandru Dragoș Constantin
Choreografia: Arcadie Rusu
Obsada: Mihaela Teleoacă (Nina), Gheorghe Visu (Trigorin), Lucian Pavel (Trieplew)
Spektakl Nina... to intelektualnie wyrafinowana kontynuacja Mewy A. Czechowa. Jej akcja rozgrywa się piętnaście lat po wydarzeniach znanych ze sztuki wielkiego rosyjskiego pisarza, w samym środku Rewolucji Październikowej.
Matei Vișniec – najczęściej grywany obecnie rumuński dramaturg – z maestrią, subtelnością i siłą pisze ciąg dalszy sztuki Czechowa, á la Czechow. Mocną stroną spektaklu jest jego doskonała obsada: Mihaela Teleoacă, Gheorghe Visu i Lucian Pavel harmonijnie się uzupełniają pod sprawnym kierunkiem reżysera, Alexandru Mafteia.
Wstęp na podstawie zaproszenia

Piątek, 11 maja 2018
18.00 – Wernisaż wystawy Architektura i Monarchia w Rumunii
Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
Wystawa Architektura i Monarchia w Rumunii wyprodukowana została przez Centrum Twórczości, Sztuki i Tradycji Miasta Bukareszt (creart) pod auspicjami Rumuńskiej Rodziny Królewskiej. Jej autorzy to: prof. Răzvan Theodorescu, arch. Augustin Ioan i arch. Marius Marcu-Lapadat.
Ekspozycja rozwija trzy ważne tematy: „Architektura rumuńskich królów i królowych” to wątek poświęcony bezpośredniemu wpływowi panujących na realizację najważniejszych budowli w kraju; „Architektura reprezentacyjna w Rumunii w dobie korony i monarchów” o wpływie dynastii na społeczeństwo i wyznaczanie kierunków rozwoju rumuńskiej architektury; „Wystawa wystaw królewskich” – część ta ilustruje sposób, w jaki korona budowała swój wizerunek poprzez architekturę, tak w społeczeństwie rumuńskim, jak i za granicą. W wernisażu zaplanowanym na 11 maja weźmie udział jeden z autorów wystawy, architekt, prof. dr Marius Marcu-Lapadat.
19.30 – Spotkanie z pisarzem Lucianem Danem Teodorovici, autorem książki Inne historie miłosne, oraz jej tłumaczką Radosławą Janowską-Lascar
Prowadzenie: Jarosław Czechowicz
Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1
Teodorovici wie, że skoro o miłości napisano już wszystko, można tylko oryginalnie o niej opowiadać. W jedenastu zaskakujących odsłonach opowie zatem, dlaczego wciąż miłości nie rozumiemy i dlaczego tak rozpaczliwie jej poszukujemy. W tej książce Cohen stanie się czułym Leo, tramwaj się rozśpiewa, a nurkując, ujrzy się ukochaną osobę naprawdę. Przykuwa uwagę!
(Jarosław Czechowicz, „Krytycznym okiem”)
21.00 - Projekcja filmu Zdrów jak ryba, reż. Anca Damian
Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27
ZDRÓW JAK RYBA //PERFECT SĂNĂTOS (dramat, Rumunia 2017, 109 min.)
Reżyseria:Anca Damian
Scenariusz: Anca Damian, Lia Bugnar
Zdjęcia: Oleg Mutu
Obsada: Vlad Ivanov, Anghel Damian, Olimpia Melinte, Cristina Florea
Młody obiecujący adwokat z Bukaresztu, Andrei, żywi ambiwalentne uczucia wobec swego ojca, szanowanego prawnika w Klużu. Nagła śmierć ojca w niewyjaśnionych okolicznościach rzuca syna w wir prowadzonego na własne konto śledztwa, kiedy próbuje on odtworzyć, krok po kroku, ostatni dzień z jego życia. Dochodzenie przyczyny śmierci rodzica zamienia się stopniowo w przyspieszoną „podróż w dorosłość”, której ostatnim etapem stanie się określenie przez Andreia własnych, życiowych ideałów.
Wystawa fotografii Królowa Żołnierz – wystawa otwarta od 11 maja
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1
Wystawa wyprodukowana przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie we współpracy ze Stowarzyszeniem „România Culturală”, poświęcona jest postaci królowej Marii i jej działalności w czasie I wojny światowej.
Ekspozycja składa się z fotografii dokumentujących aktywny udział królowej Marii w organizowaniu szpitali polowych oraz innych dziełach dobroczynnych, które miały służyć ulżeniu w cierpieniu rumuńskich żołnierzy rannych w czasie Wielkiej Wojny.

Sobota, 12 maja 2018
12.00 – Warsztaty języka rumuńskiego dla dzieci i dorosłych (zapisy na www.calitate.pl)
Warsztaty dla dzieci – Cafe Szafe, ul. Felicjanek 10 (wiek dzieci 7-12 lat)
Warsztaty dla dorosłych – Massolit Books& Café, ul. Felicjanek 4/2
17.00 – Projekcja filmu Podróż życia z własnym ojcem, reż. Anca Miruna Lăzărescu
PODRÓŻ ŻYCIA Z WŁASNYM OJCEM //LA DRUM CU TATA (komediodramat, Rumunia, Niemcy 2017, 111 min.)
Scenariusz i reżyseria:Anca Miruna Lăzărescu
Obsada: Răzvan Enciu, Ovidiu Schumacher, Alexandru Mărgineanu
Utrzymany w konwencji czarnej komedii film opowiada historię niemiecko-rumuńskiej rodziny, której los splata się w niezwykły sposób z burzliwymi wydarzeniami politycznymi roku 1968. Bohaterowie opuszczają rodzinny Arad, by udać się do NRD, gdzie starszy syn Mihai zaaranżował operację, dzięki której ojciec przestanie cierpieć i rodzina odzyska dawno utraconą harmonię. Trzej mężczyźni, ojciec, Mihai i młodszy brat Emil nie wiedzą, że ich misternie skonstruowany plan pokrzyżuje nagły wybuch „Praskiej Wiosny”. Obudzą się po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny w RFN, gdzie w ciągu kilku godzin będą zmuszeni podjąć życiową decyzję: zostać czy wracać do domu?
19.00 – Noc Rumuńskich Filmów Krótkich
Kino Pod Baranami,Rynek Główny 27
Najlepszy klient / Cel mai bun client, animacja, reż. Serghei Chivirigă, 13min.
Zatrzymani bez woli /Sechestrați fără voie, reż. Tudor Botezatu, 11 min.
Gdy za oknem pruszy śnieg /Când afară ninge, reż. Conrad Mericoffer, 12 min.
Offstage / Za kulisami,reż. Andrei Huțuleac, 25 min.
Białe pudło / Cutia albă,animacja,reż. MihaiPăcurar, 18 min.
Tajemnica prostego przypadku / Misterul unui caz simplu, reż. VeraSurățel,17 min.
21.00 – Impreza rumuńska
Klub Kornet Drum Bun, Al. Krasińskiego 19

Niedziela, 13 maja 2018
11.00 – Baranki Dzieciom: Baranki w Rumunii, pokaz bajek Miaunel i Bălănel oraz warsztaty plastyczne
Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27
17.00Nowoczesność i unowocześnianie. Rumunia 1918-2018 – z historykiem i pisarzem Adrianem Cioroianu rozmawia Łukasz Galusek. Spotkanie na kanwie książki Piękna opowieść o historii Rumunów
Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25
Adrian Cioroianu, obecnie ambasador Rumunii przy UNESCO w Paryżu, jest jednym z najwybitniejszych rumuńskich historyków i politykiem: byłym dziekanem Wydziału Historii Uniwersytetu w Bukareszcie, senatorem, posłem do Parlamentu Europejskiego, a w latach 2007-2008 ministrem spraw zagranicznych Rumunii.
19.00 – Projekcja filmu Charleston, reż. Andrei Creţulescu
Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27
CHARLESTON (komediodramat, Rumunia 2017, 119 min.)
Scenariusz i reżyseria: Andrei Crețulescu
Zdjęcia: Barbu Bălășoiu
Muzyka: Massimiliano Nardulli
Obsada: Șerban Pavlu, Radu Iacoban, Victor Rebengiuc, Ana Ularu, Dorian Boguță, Adrian Titieni, Ana Ciontea, Gabriela Popescu, GavrilPătru
Ioana ginie w wypadku samochodowym. Kilka tygodni po jej śmierci, mąż Ioany, 42-letni Alexandru znów upija się w samotności, gdy nagle ktoś puka do jego drzwi. W progu staje nieśmiały, młody człowiek, który przedstawia się jako Sebastian, kochanek Ioany przez ostatnie pięć miesięcy jej życia. Czarna komedia wizualnie nawiązująca do lat 40., opowiadająca o niemożliwej miłości i nieprawdopodobnej przyjaźni, o relacji pomiędzy dwoma mężczyznami, którzy w innych okolicznościach mogliby stać się najlepszymi przyjaciółmi, ale los postawił ich przeciwko sobie.

Udostępnij

Więcej

  • 567139020351948
  • Otwarcie Festiwalu – wstęp za zaproszeniami
    Ceny biletów kinowych: 17 zł (normalny), 14 zł (ulgowy), 44 zł (karnet na 4 seanse)
    Baranki Dzieciom: 11 zł
    POZOSTAŁE WYDARZENIA: WSTĘP WOLNY
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<