Jarmark Świętojański 2018

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 15 czerwca 2018 - niedziela, 17 czerwca 2018

Magiczny tygiel

Kraków epoki Złotego Wieku był miastem bogatym i tętniącym życiem. To tu miały miejsce koronacje, śluby królów i możnowładców, a także wielkie jarmarki, które przyciągały licznych kupców i rzemieślników z tej części Europy, stając się okazją nie tylko do interesów, ale i wspólnej zabawy. Tym bardziej że na jarmarkach nie brakowało sztukmistrzów, błaznów i komediantów.

Teatr i komedia dell'arte będą jednym z tematów dziewiątej edycji Jarmarku Świętojańskiego – wydarzenia pełnego warsztatów, pokazów, korowodów i aromatycznego jedzenia – który zawita na bulwar Czerwieński w dniach 15-17 czerwca. Śmiechu co niemiara dostarczą nam pełne nagłych zwrotów akcji przedstawienia w wykonaniu Trupy Komedianty. Nie zabraknie też efektownych widowisk i popisów tanecznych.

Miłośnicy magii i tajemnic będą mogli spotkać... alchemików! A trzeba nadmienić, że w XVI wieku Kraków gościł wielu znamienitych czarnoksiężników, astronomów i cudotwórców – dość powiedzieć, że w tym zacnym gronie znalazł się sam Johann Georg Faust, ten sam, który podpisał pakt z diabłem! Największą sławą okryli się jednak Polacy: mistrz Jan Twardowski, który na prośbę króla Zygmunta Augusta wywołał ducha zmarłej ukochanej Barbary Radziwiłłówny, oraz Michał Sędziwój, znany jako Sendivogius Polonus, pionier… współczesnej chemii. Obu słynnych alchemików będzie można spotkać na Jarmarku Świętojańskim w piątkowy wieczór.

W sobotnie południe orszak dworzan wyruszy spod Wawelu na Rynek, aby przywitać przybyłego do miasta Stefana Batorego i poprowadzić go na spotkanie z Anną Jagiellonką. Wieczorem królewska para zaprosi wszystkich na uroczysty bal na bulwarze Czerwieńskim. A w niedzielę wraz z Zygmuntem III Wazą i jego świtą będziemy świętować urodziny królewicza Władysława. Gotowi na królewską biesiadę?

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<