Ogród Nadziei

Wystawy stałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

Ogród Nadziei na Bulwarach Wiślanych przy ul. Podgórskiej powstał w 2017 roku dzięki Hedvie Ser, urodzonej w Izraelu francuskiej malarce i rzeźbiarce uhonorowanej w 2011 roku tytułem Artystki UNESCO na rzecz Pokoju. Uroczyste otwarcie odbędzie się podczas trwającej w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na projekt składają się cztery powstałe pod wpływem myśli kabalistycznej monumentalne rzeźby z brązu podarowane przez Hedvę Ser Krakowowi: Rozdarcie, Eksplozja, Pęknięcie, Odnowa. Zawarta w nich symboliczna interpretacja losu społeczności żydowskiej w Polsce niesie uniwersalne przesłanie dla wszystkich narodów. Odnajdujemy tu nie tylko obraz kolejnych etapów destrukcji, ale także nadzieję opartą na przekonaniu, że zdegradowany świat ma w sobie moc odrodzenia. Praca dedykowana jest pamięci pochodzących z Polski rodziców artystki, którzy przeżyli uwięzienie w niemieckim nazistowskim obozie w Auschwitz i po wojnie wyjechali do Izraela.

„Poprzez szepczący brąz głosy mojej matki, mojego ojca i utraconych pokoleń polskich Żydów opowiedzą o swoich marzeniach i o pokoju dla przyszłości” – pisała autorka z okazji pierwszej prezentacji rzeźb Krakowie – na wystawie Destrukcja i odrodzenie w 2014 roku w Żydowskim Muzeum Galicja. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<