Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 29 czerwca 2017 - niedziela, 4 lutego 2018

Antonina Hoffmann, niegdyś największa rywalka Heleny Modrzejewskiej na scenie krakowskiego teatru miejskiego, pozostaje dziś w cieniu swojej konkurentki. Zorganizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w 120. rocznicę śmierci aktorki wystawa Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann w Kamienicy Hipolitów przypomni tę piękną kobietę i znakomitą artystkę, która uchodziła za uosobienie pracowitości (zagrała prawie 400 ról) i niedościgniony wzór dla kolegów z zespołu.

Jej kariera przypadła na okres nowego podejścia do sztuki scenicznej, którego zwolennikiem był dyrektor Stanisław Koźmian, prywatnie partner aktorki. Metoda oparta na wnikliwej analizie dzieła literackiego, psychologicznej interpretacji postaci i naturalnej grze przyniosła Krakowowi sławę pierwszorzędnego polskiego ośrodka teatralnego, a Hoffmannowa stała się najwybitniejszą przedstawicielką „szkoły krakowskiej”, propagatorką opartego na prawdzie i prostocie nowoczesnego aktorstwa. Dziewiętnastowieczny teatr, warunki pracy i warsztat aktorski oraz atmosferę artystyczną Krakowa poznamy na wystawie z kobiecego punktu widzenia.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<