La serva padrona

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 10 grudnia 2023, 19:00

W tym roku mija 290. rocznica pierwszego wystawienia w Neapolu w roku 1733 opery buffa, najsłynniejszego dzieła Giovanniego Battisty Pergolesiego – La serva padrona. Jest to zabawna historia pana terroryzowanego przez pokojówkę, który mając dosyć kaprysów służącej, postanawia ożenić się w nadziei, że żona zapanuje nad służbą i przywróci porządek w domu. Sprytna służąca sprawia, że jej pan żeni się właśnie z nią.

Krakowska Opera Kameralna zaprasza na spektakl: stylowe kostiumy i choreografia, interesująco zarysowane charaktery bohaterów, bogata muzyczna tkanka dająca doskonałą możliwość dla wokalnych popisów solistów!

Inscenizacja i reżyseria – Wacław Jankowski
Kierownictwo muzyczne – Paweł Szczepański
Scenografia, kostiumy, projekt lalek – Grażyna Żubrowska
Choreografia, plastyka ruchu scenicznego – Jadwiga Leśniak-Jankowska

Serpina
Sylwia Frączek (sopran)
Anna Bugajska
Martyna Malcharek

Uberto
Adrian Janus (bas, laureat XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu)
Kamil Joński
Maciej Rutkowski

Vespone (personaggio muto)

Orkiestra Krakowskiej Opery Kameralnej
Dyrygent: Paweł Szczepański

wykonanie lalki – Rafał Budnik
wykonanie masek – Ryszard Hodur

Spektakl w reżyserii i inscenizacji Wacława Jankowskiego to kwintesencja stylu i smaku twórców Krakowskiej Opery Kameralnej. Wykorzystano sprawdzony już model multiplikacji obsady. Każdy z dwójki protagonistów uosobiony jest zatem przez śpiewaka, dwójkę aktorów i lalkę. Tradycyjnie też, poza partiami śpiewanymi, aktorzy odgrywają libretto w polskim tłumaczeniu. Dzięki temu z arcyzabawnej choć błahej historyjki o sprytnej pokojówce terroryzującej swego pana, w finale – już męża, powstał teatr o precyzji i finezji na miarę gustów Madame de Pompadour oraz naturalności i lekkości postulowanej przez Rousseau (Monika Monika Partyk, „Ruch Muzyczny”).

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<