Świat Wielkiej Muzyki/ICE Classic: Ivo Pogorelić

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 9 czerwca 2017, 20:00

Jego interpretacje u jednych budzą zachwyt, u innych – oburzenie. Ci pierwsi mówią o wizjonerstwie i poecie fortepianu, drudzy zarzucają mu zniekształcanie muzyki. Ivo Pogorelić, idąc własną artystyczną drogą i łamiąc schematy, nikogo nie pozostawia obojętnym. Jeden z najbardziej oryginalnych obecnie pianistów wystąpi 9 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Recital chorwackiego artysty wieńczy serię koncertów Świat Wielkiej Muzyki, a zarazem odbywa się pod szyldem ICE Classic.

Kontrowersje naznaczyły już początek kariery Pogorelicia. Za niezwykłe odczytania dzieł Chopina, walkę ze konwenansami i pełną pasji grę pokochała go publiczność warszawskiego konkursu w 1980 roku, jednak artysta odpadł z rywalizacji po III etapie. Paradoksalnie porażka i atmosfera skandalu przyniosły mu rozgłos, a za nim błyskawicznie przyszedł wielki sukces, zapoczątkowany debiutem w Carnegie Hall oraz genialnymi nagraniami Koncertu fortepianowego f-moll pod dyrekcją Claudio Abbado i Scherza cis-moll (prawdziwe Presto con fuoco!) dla Deutsche Grammophon.

Po kilku dekadach na najlepszych światowych scenach Pogorelić wciąż wywołuje ekstremalne reakcje, od owacji na stojąco po totalną krytykę, a opinii o jego grze jest tyle, co słuchających. Wybierzcie się więc na czerwcowy koncert w ICE Kraków, posłuchajcie, jak specjalista od ekscentrycznych wykonań wielkiej pianistyki interpretuje Balladę F-dur op. 38 nr 2 i wspomniane wcześniej Scherzo cis-moll op. 39 nr 3 Chopina, Karnawał wiedeński Schumanna, Fantazję c-moll Mozarta oraz II Sonatę b-moll Rachmaninowa – i wyróbcie sobie własne zdanie! (Barbara Skowrońska)

Ivo Pogorelić – fortepian

Fryderyk Chopin Ballada F-dur op. 38 nr 2, Scherzo cis-moll op. 39 nr 3
Robert Schumann Karnawał wiedeński op. 26
Wolfgang Amadeus Mozart Fantazja c-moll KV 475
Siergiej Rachmaninow II Sonata fortepianowa b-moll op. 36

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<