Filozofia w fantazji - Hans Christian Andersen

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 14 grudnia 2016, 17:00

Wykład otwarty Pawła Partyki pt. Filozofia w fantazji. Analiza dwóch historii Hansa Christiana Andersena.

„Andersen jest nasz, i naszych rodziców, jest naszym dzieciństwem, naszą dojrzałością i naszą starością”, pisał August Strindberg w 1905 roku. Był w tych poglądach odosobniony, ponieważ intelektualna elita Kopenhagi z Sørenem Kierkegaardem na czele, nie znajdowała zrozumienia dla niezwykłych funkcji i znaczeń historii opowiadanych przez Hansa Christiana Andersena, ograniczając się jedynie do pobłażliwej krytyki jego „naturalnego talentu”.
Tymczasem tego duńskiego twórcę interesowały podstawowe idee – Prawdy, a także Dobra i Zła. Im też poświęcił wiele swoich utworów, a przede wszystkim „Księżniczkę na groszku” oraz „Cień”, których analizie zostanie poświęcony zapowiadany wykład. W swoich utworach często korzystał on ze starych skandynawskich źródeł, jednakże ich wykorzystanie stanowiło zawsze nowatorską próbę odczytania tradycyjnych wątków. Nie dawał przy tym gotowych rozwiązań – zastanawiał się, jak człowiek postrzega kwestie fundamentalne, jak się z nimi mierzy, jak dojrzewa do ich przyjęcia.

Paweł Partyka od 1981 roku żyje i pracuje w Danii. Studiował fizykę i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Apparatteknik na Duńskim Uniwersytecie Technicznym w Lyngby. W Danii pracował w branży IT.
Fascynuje go muzyka, teatr i film. Współpracował z Tadeuszem Kantorem przy realizacji sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza „Nadobnisie i Koczkodany”. Do 1981 roku zajmował się produkcją filmów fabularnych jako asystent i drugi reżyser w Zespole Filmowym Tor, współpracował także z łódzkim Se-ma-forem. Prowadzi warsztaty filmowe w Europie, a także w USA i w Afryce. Za swoją działalność był nagradzany w Polsce i za granicą.
Zajmuje się również propagowaniem w Polsce kultury duńskiej – tłumaczy współczesnych duńskich dramaturgów (m.in. sześć sztuk Petera Asmussena w zbiorze „Śmierć jest innym gatunkiem muzyki, dramaty wybrane”, 2015), jest członkiem dwóch duńskich związków twórczych, Danske Dramatikere i Danske Filminstruktører. Szczególnym zainteresowaniem darzy twórczość Hansa Christiana Andersena.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<