Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera

Wystawy stałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

Prezentowane na wystawie naczynia stanowią część kolekcji stworzonej przed ponad 120 laty przez polskiego inżyniera, Władysława Klugera (1849-1884). Zbiór, który ofiarował Kluger Akademii Umiejętności w Krakowie w 1876 r. zawierał cenne naczynia, tkaniny, ozdoby z Peru i stanowi dziś ważną część zbiorów Działu Archeologii Śródziemnomorskiej i Starożytnych Cywilizacji Amerykańskich Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Ofiarodawca kolekcji, rodem z Krakowa był wybitnym inżynierem specjalizującym się w dziedzinie budowy dróg i mostów. Po studiach odbytych w Ècole des Ponts et Chaussées w Paryżu, został zaproszony do Peru, gdzie wraz z grupą polskich inżynierów przeprowadził rozmaite prace techniczno- budowlane. Kluger był z zamiłowania podróżnikiem i badaczem kultur indiańskich. Zgromadził znaczną kolekcję naczyń i tkanin peruwiańskich. Jak dowiadujemy się z jego listów, uczestniczył także w wykopaliskach na rozległym cmentarzysku Ancón, funkcjonującym od III tysiąclecia p.n.e. do czasów inkaskich.

Kolekcja, którą podróżnik ofiarował Akademii Umiejętności zawiera głównie naczynia oraz tkaniny, które reprezentują najważniejsze kultury wybrzeża peruwiańskiego. Pozostałe obiekty to kilka mumii ludzkich, figurki gliniane, drewniane wrzeciona z osnową, brązowe narzędzia codziennego użytku oraz broń w postaci drewnianych maczug, jak również rozmaite ozdoby kobiece, np. naszyjniki z paciorków i blaszek macicy perłowej.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<