Pawilon Józefa Czapskiego

Wystawy stałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

Stała ekspozycja w Pawilonie Józefa Czapskiego, której scenariusz stworzyła Krystyna Zachwatowicz, wraz ze swym mężem – Andrzejem Wajdą, to rodzaj osi czasu, którą podróżujemy przez niezwykłe życie tego pisarza i malarza, ale również szlakiem koszmarów XX wieku.

Na ekspozycji znajdują się udostępnione w wersji elektronicznej dzienniki Czapskiego, nieznane szerzej zdjęcia i dokumenty, również te z czasów okupacji i niewoli. Częścią ekspozycji jest zrekonstruowany pokój malarza z domu Instytutu Literackiego w Maison-Laffitte. To w tym domu Czapski ostatecznie osiadł po latach tułaczki, tam współtworzył "Kulturę" wraz Jerzym Giedroyciem i małżeństwem Hertzów. Zwiedzający mogą zobaczyć odwzorowany w skali 1:1 - wraz ze sprzętami i pamiątkami - pokój, gdzie Czapski malował i pisał przez blisko czterdzieści lat, aż do swej śmierci w 1993 roku. Do rekonstrukcji pokoju posłużyły oryginalne elementy, podarowane MNK m.in. przez Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura, będące dziś kustoszem podparyskich archiwów.

Do przedstawienia twórczości, zdjęć i dokumentów zostały wykorzystane nowoczesne urządzenia i technologie.

Projekt aranżacji wystawy stałej: Aleksander Janicki

Na pierwszym piętrze, przeznaczonym na wystawy czasowe, przez najbliższe miesiące po otwarciu Pawilonu można obejrzeć kilkadziesiąt płócien i szkiców Czapskiego pochodzących ze zbiorów MNK, będących depozytami lub darowiznami – między innymi kilkanaście dzieł z kolekcji Richarda Aeschlimanna, wieloletniego przyjaciela i szwajcarskiego marszanda Czapskiego, które wraz z żoną Barbarą podarował MNK z okazji otwarcia Pawilonu.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<