Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956

Wystawy stałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

Stała wystawa w Domu Śląskim przy ulicy Pomorskiej to kolejne – obok Fabryki Oskara Schindlera i położonej  na terenie dawnego żydowskiego getta Apteki pod Orłem – miejsce na muzealnej Trasie Pamięci.

Od września 1939 roku do wyzwolenia Krakowa (w styczniu 1945) w budynku mieściła się komenda niemieckiej Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa. Gestapo poddało tutaj brutalnym przesłuchaniom tysiące Polaków i osób innych narodowości. Część piwnic zamieniono na areszt „podręczny”. Na ścianach cel zachowały się wstrząsające inskrypcje pozostawione przez torturowanych tu ludzi. Po wojnie kamienica należała przez pewien czas do Urzędu Bezpieczeństwa. W 1981 roku dawną katownię Geheime Staatspolizei przekazano pod opiekę Muzeum Historycznego, które zorganizowało tu oddział poświęcony walce i męczeństwu Polaków w latach 1939-1956. Gmach przy Pomorskiej to przede wszystkim miejsce pamięci – głównym zadaniem nowej stałej wystawy jest wprowadzenie widza do zwiedzania cel. Ekspozycja przypomina historię budynku (powstał w latach 30. XX wieku z inicjatywy Towarzystwa Obrony Zachodnich Kresów Polski jako bursa i schronisko dla śląskiej młodzieży – stąd jego nazwa), przedstawia losy ofiar niemieckiego terroru w latach 1939-1945 oraz przybliża różnorodne postawy przyjmowane przez krakowian w latach 1945-1956 wobec narzuconej Polsce władzy komunistycznej. Ważnym elementem jest „wirtualne archiwum”, w którym zwiedzający mogą dokładniej zapoznać się z historią interesujących ich osób.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<