Karnet – wydanie specjalne

6 kwietnia 2020

Oddajemy w Wasze ręce nowy, specjalny, świąteczny numer „Karnetu”!

To było najtrudniejsze wyzwanie w naszej pracy – i zarazem dowodzące, że krakowska kultura nie traci energii! Dzięki współpracy niezawodnych instytucji kultury, organizatorów wydarzeń i krakowskich pasjonatów przekazujemy w Wasze ręce wydanie specjalne „Karnetu”. Ludzie, miejsca, wydarzenia, rekomendacje płytowe i książkowe, tradycje i ciekawostki historyczne – jest z czego wybierać!

Już dzisiaj sięgnijcie po wersję elektroniczną (w formatach PDF, EPUB i MOBI lub czytajcie bezpośrednio na naszej stronie www). Tradycyjna wersja papierowa trafi w pierwszej kolejności do szpitali i ośrodków pomocowych oraz do mieszkańców o ograniczonym dostępie do internetu. O szczegółach dalszej dystrybucji poinformujemy wkrótce.

Spokojnych Świąt Wielkanocnych życzy zespół redakcyjny magazynu „Karnet”!

Spis treści

EDYTORIAL

List Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego

WSPOMNIENIE O KRZYSZTOFIE PENDERECKIM

Świat w harmonii
Był koniecznym zwornikiem pewnej nieuchwytnej i niewypowiedzianej logiki dziejów, w której iskra geniuszu jak ogień olimpijski przechodzi sztafetą na kolejne wybitne postaci – Krzysztofa Pendereckiego wspomina Robert Piaskowski.

TRADYCJE

Szuflada z pisankami
Wielkanocna pisanka symbolizuje wiosenne odrodzenie się życia, a chrześcijanom przypomina o nadziei płynącej z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

Wielkanocne cuda i dziwy
Czym byłyby święta bez dziesiątek towarzyszących im barwnych zwyczajów, obrzędów i symboli? Czas wielkanocny od wieków obfituje w różnorodne, choć dziś już niekiedy zapomniane rytuały.

Ku czci króla
Kopiec Krakusa to najstarsza w naszym mieście budowla wzniesiona ludzką ręką – został usypany prawdopodobnie już w VIII wieku. Wiąże się z nim jeden z najdawniejszych krakowskich zwyczajów – Rękawka.

Na wielkanocnym stole
Co kraj to obyczaj, języki mieszają się jak pod wieżą Babel, a i kuchnia inaczej smakuje w zależności od regionu! Podobnie w czasie świątecznego posiłku wokół każdego stołu unoszą się inne zapachy i zdobią go różnorodne potrawy.

KULTURALNY KRAKÓW

MUZYKA

Jak się robi festiwal
To jest właśnie to, dla czego żyję – mówi Joanna Broniec w opowieści o tym, jak zorganizować Festiwal Misteria Paschalia.

Muzyka dawna – polecamy do słuchania
Rekomendacje płyt z muzyką dawną przygotowała Joanna Broniec, menedżer Festiwalu Misteria Paschalia, pracownik Działu Muzycznego Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Spiż i operetka
Największy reformator muzyki polskiej po Chopinie, twórca onirycznej opery Król Roger czy Stabat Mater, w którym oddał to, „co w tajemnym życiu duszy jest zarazem najbardziej nieuchwytne” – i operetka?! A jednak!

Podróż w czasie – 75-lecie Filharmonii Krakowskiej
W roku jubileuszu 75-lecia Filharmonii Krakowskiej proponujemy wycieczkę w przeszłość – przypominamy barwne i niełatwe początki jej działalności.

Mistrz wielu epok – Rok Beethovena
Kompozytor, który nie mógł usłyszeć swoich dzieł, piewca ducha rewolucji pozostający z bliskiej przyjaźni z arystokratami, wiedeński klasyk i zarazem zwiastun romantyzmu – Ludwig van Beethoven to postać ulepiona ze sprzeczności.

Stuki i zgrzyty
Muzyki współczesnej nie trzeba się bać – przekonuje Jurek Dybał, dyrektor orkiestry Sinfonietta Cracovia.

Funk gra w każdym
O narodzinach małej orkiestry, o właściwościach muzyki i o tym, że miejsce PESEL-u jest w dowodzie, nie na parkiecie, w ramach cyklu DIY po krakowsku opowiada Jakub Byczek, gitarzysta zespołu Mikrokosmos.

Muzyka popularna – polecamy do słuchania
Rekomendacje płyt z muzyką popularną przygotowali: Grzegorz Motyka, Witold Wnuk, Jarek Szubrycht, Paulina Bisztyga, Michael Łyczek, Krzysztof Pietraszewski, Mariusz Herma, Jolanta Pichola, Eta Hox i Bartosz Suchecki.

TEATR

Więcej niż scena
W poszukiwaniu nowych sposobów komunikacji z widzem współczesny teatr burzy czwartą ścianę i przekracza wyznaczone przez nią granice. Coraz częściej oferuje także przestrzenie, które przybliżają teatralną materię. Czas je poznać!

Teatr to rozbrajanie świata
Rozmowa z dyrektorem Teatru Groteska Adolfem Weltschkiem o jubileuszu teatru, sztuce przetrwania w trudnych czasach i mądrości, jaką czerpiemy z obcowania ze sztuką.

Przeżyć życie jak święto
Kiedy w kraju wstrzymano ruch graniczny, by zmniejszyć rozwój pandemii, w Cieszynie wzdłuż polskiego brzegu Olzy zawisł transparent z napisem „Stýská se mi po tobě, Čechu”. Ta anegdota chyba najlepiej oddaje stosunek Polaków do Czechów. Co tu dużo mówić: kochamy naszych południowych sąsiadów!

Relacje i kreacje
O językowej kreacji, mitach kultury i wolności, jaką daje adaptacja prozy na język teatru rozmawiamy z Maciejem Gorczyńskim, który w Teatrze Barakah reżyseruje spektakl Inni ludzie na podstawie powieści Doroty Masłowskiej.

Musical po krakowsku
W 2014 roku w naszym mieście powstał pierwszy i jak dotąd jedyny teatr muzyczny: Krakowski Teatr Variété.

Dach nad głową
Teatr KTO, który od lat wędruje po kraju i świecie, prezentując swoje wyjątkowe spektakle, nareszcie zyska własną siedzibę!

LITERATURA

Książki wydane pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO – polecamy do czytania

Nowa Huta – miało być bez biednych i bogatych
Jak zmieniała się Nowa Huta w ciągu 70 lat? O historii dzielnicy z osobistej perspektywy opowiada Leszek Konarski, dziennikarz tygodnika „Przegląd”, autor zbioru reportaży Nowa Huta – wyjście z raju.

Tischner – dobry znak
„Człowiek jest takim drzewem, które czuje w sobie dobro i dlatego nie chce złych owoców rodzić”. Te słowa ks. Józefa Tischnera powinny nam towarzyszyć zarówno w dobrych, jak i złych czasach.

Nowe książki
Książki czytamy tradycyjnie od deski do deski, czyli od pierwszej do ostatniej strony. Lekturze tomów liberackich i powieści hipertekstowych możemy się jednak oddawać w dowolny sposób.

KOMIKS

Miasto jak z obrazka – Kraków w komiksie
Kraków jest nierozerwalnie związany z medium komiksowym już od pierwszych miesięcy istnienia odrodzonego po I wojnie światowej państwa polskiego.

SZTUKA

Świecące obrazy
Wydaje nam się, że dobrze znamy Kraków i jego zabytki… A może w zasięgu wzroku są rzeczy, które umykają naszej uwadze?

Wojciech Weiss i jego Podgórze
Malarz, rysownik, grafik, profesor i rektor krakowskiej ASP – pierwsze prace, które utorowały mu drogę do artystycznej kariery, tworzył zainspirowany pejzażem dziewiętnastowiecznego Podgórza.

Prawda i piękno
Stawiany obok klasyków filozofii fenomenolog, autor porównywanego z Metafizyką Arystotelesa Sporu o istnienie świata – był także artystą.

Mistrzowie w Nowej Hucie
Kulturalna mapa Krakowa wzbogaciła się w ostatnich latach o kolekcje prac dwóch autorów, którzy pozostawili wyrazisty ślad w sztuce polskiej drugiej połowy XX wieku.

Kolekcja Bunkra Sztuki
Malarstwo, obiekty, instalacje, wideo, dokumentacje performansów – kolekcja Galerii Bunkier Sztuki obejmuje 400 prac artystów współczesnych z Polski i zagranicy.

Tradycja i nowa energia
W 2018 roku w mury krakowskiej świątyni sztuki wkroczył niepokorny duch artystów – w formule nawiązującej do tradycji, lecz z nową energią i otwartym spojrzeniem w przyszłość.

Szlakiem krakowskich murali
Jeszcze do niedawna były zjawiskiem niszowym i nierzadko – nielegalnym. Dziś są dla nas czymś naturalnym, często nawet pożądanym w miejskiej przestrzeni, w której pełnią funkcję ozdobną i podkreślają charakter miejsca czy nawet całej dzielnicy.

FILM

Kamera... Akcja!
Kraków od dawna stanowi ważny punkt na filmowej mapie Polski.

Kino to dom dla filmu
O tym, jak w dobie zamknięcia wszystkich instytucji kultury radzą sobie małe kina studyjne, i o wyższości seansu kinowego nad tym w domowych pieleszach rozmawiamy z Marynią Gierat – szefową krakowskiego Kina Pod Baranami.

KIDS IN KRAKÓW

Historia żółtej ciżemki… czyli co się naprawdę wydarzyło
Pamiętacie opowieść o żółtej ciżemce? Właściciel tego elementu garderoby dosłownie wszedł w życie mieszkańców Krakowa z butami…

Dlaczego morze jest słone?
Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego woda w morzach i oceanach jest słona? Przeczytajcie legendę o czarodziejskim młynku z Wieliczki, żeby poznać odpowiedź na to pytanie.

Książki dla dzieci wydane pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO – polecamy do czytania

Quiz dla małych krakusów
Kraków jest skarbnicą interesujących faktów historycznych, legend, anegdot i ciekawostek. Czy znacie je wszystkie? Rozwiążcie quiz i sprawdźcie swoją wiedzę o mieście!

CRACOVIANA

Niezwykły krakowski fin de siècle
Artyści łamiący społeczne tabu, kobiety burzące panujący ład, ekscentryczni kolekcjonerzy dzieł sztuki – to o nich rozmawiał Kraków na przełomie XIX i XX wieku.

W dworze Mycielskich
Miejsce tchnące historią i kulturą upamiętnia dzieje rodziny hrabiego Władysława Mycielskiego, któremu Łuczanowice zawdzięczają swój rozwój i rozkwit.

Piękno minionych epok
Dziewiętnastowieczne suknie olśniewają bogactwem kolorów, tkanin i dodatków. Jednak to, co na obrazach prezentuje się lekko i zwiewnie, nie zawsze było komfortowe w codziennym użytku.

Hafciarski kunszt
Mogilskie i bieńczyckie stroje ludowe zachwycały dbałością wykonania. Zdobiły je piękne hafty o ściegach płaskich, sznureczkowych czy cieniowanych, wykonane jedwabną, wełnianą lub bawełnianą nicią.

Ruiny i sztuka
Galeria Baszta rozpoczęła swoją działalność w 2018 roku i jest częścią Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”. To miejsce stworzone z myślą o wymagających, ale niezwykle inspirujących wystawach, performansach i instalacjach typu site-specific.

Dziedzictwo i nowoczesność
Przy Rynku Głównym 25 jak w soczewce skupiają się dzieje Krakowa, Polski i naszego regionu Europy.

Pomniki z Plant
Jakie historie skrywają milczące kamienne postaci, które mijamy, biegnąc w pośpiechu lub idąc spacerowym krokiem przez najsłynniejszy krakowski park?

Krakowskie „naj”
Kto mieszka w Krakowie, ten wie, że to miejsce wielu „naj”… Prezentujemy cztery wybrane ciekawostki z historii miasta, które możecie przedstawić każdemu, kto zarzuci wam krakowską megalomanię!

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<