Nie żyje Krzysztof Penderecki

29 marca 2020

W niedzielę 29 marca 2020 r. zmarł wybitny dyrygent i kompozytor Krzysztof Penderecki. Jego zasługi dla światowej kultury i Krakowa, którego mieszkańcem był od ponad 60 lat, są nieocenione. Był on również jednym z najbardziej znanych Polaków na świecie.

Krzysztof Penderecki urodził się w 1933 roku w Dębicy, od roku 1951 związany był z Krakowem. Międzynarodową sławę przyniosły mu utwory o oryginalnej szacie brzmieniowej, w których wykorzystywał niekonwencjonalne techniki wydobycia dźwięku (Tren – Ofiarom Hiroszimy, Polymorphia, Fluorescencje). W roku 1966 ukończył Pasję według św. Łukasza, która przyniosła mu światowy rozgłos. Powstałe w latach 70. i 80. XX wieku kompozycje (Te Deum, Polskie Requiem) stały się symbolem wolności w sztuce.

Wielokrotnie uhonorowany nagrodami krajowymi i zagranicznymi. Otrzymał między innymi prestiżowe nagrody Grammy (1988, 1999, 2013, 2017). Jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów i uczelni artystycznych, a także członkiem honorowym wielu akademii artystycznych i naukowych. Uhonorowany wysokimi odznaczeniami państwowymi i zagranicznymi, w tym Orderem Orła Białego. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim. Prowadzi czołowe orkiestry symfoniczne w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Był twórcą ponad 150 kompozycji, w tym 20 utworów kameralnych, 18 kompozycji solowych, 25 utworów koncertujących, 27 kompozycji orkiestrowych, 7 symfonii, 21 pieśni i utworów chóralnych, 25 dzieł kantatowo-oratoryjnych i 4 oper. Jego kompozycje wykorzystano w ponad 120 produkcjach: filmach animowanych, teatrach lalkowych, teatrze dramatycznym, teatrze telewizji, a także filmach fabularnych i dokumentalnych. Krzysztof Penderecki był inicjatorem powstania Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach – międzynarodowego kampusu dedykowanego młodym artystom.

W ostatnich latach był gościem honorowym krakowskich festiwali: Sacrum Profanum, Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie oraz festiwalu muzyki dawnej Misteria Paschalia. Z okazji 85. urodzin kompozytora prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w 2018 roku uroczyście nadał Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków imię Krzysztofa Pendereckiego.

Zapraszamy do wpisania się do księgi kondolencyjnej online.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.