Szopkowy Kraków

17 grudnia 2019

Co roku Kraków wita zimę w wyjątkowych świątecznych świątecznych dekoracjach. W chłodne dni szczególnie gorąco namawiamy na wizytę w Celestacie, gdzie do 23 lutego trwa pokonkursowa wystawa 77. Konkursu Szopek Krakowskich. Każdego roku kunszt i wyobraźnia szopkarzy wyczarowują dla nas skrzący się kolorami miniaturowy Kraków, w którym zabytki Starego Miasta czy wawelskiego wzgórza nabierają baśniowego charakteru i stają się sceną dla bohaterów legend, a także postaci z kart historii oraz bohaterów bieżących wydarzeń. Tę oryginalną kronikę dziejów miasta zawdzięczamy szopkarskiej tradycji, nad którą od 1946 roku pieczę sprawuje obecne Muzeum Krakowa.

To właśnie z inicjatywy muzeum oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego dzieła szopkarzy, niegdyś służące im podczas kolędowania z jasełkami po domach mieszczan, znów goszczą zimą w przestrzeni miasta. W ramach piątej już akcji Wokół Szopki (do 2 lutego) na placach, ulicach i skwerach, a także w witrynach restauracji, sklepów czy banków możemy podziwiać ponad 50 różnej wielkości konstrukcji powstałych w ciągu ostatnich 40 lat. W samodzielnym zwiedzaniu pomogą dostępne w punktach InfoKraków mapki i „spacerowniki”, z którymi tym razem poszukamy śladów obecności Jana Pawła II i innych krakowskich świętych – w mieście i szopkach. A 6 stycznia tradycyjnie już przewodnikiem spaceru Wokół Szopki – w tym roku na trasie spod Wawelu do Celestatu – będzie dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski (spotykamy się o 14.00 przy ul. Kanoniczej 25). (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.