Znamy zwycięzców międzynarodowego konkursu OKNOPLAST FOR ART

22 maja 2023

Jury w składzie Anda Rottenberg (przewodnicząca), prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, Edyta Kurpiel-Placek, Maria Anna Potocka i Andrzej Starmach wyłoniło zwycięzców pierwszej edycji międzynarodowego konkursu dla artystów OKNOPLAST FOR ART. Jury wskazało laureatów spośród 200 nadesłanych zgłoszeń. Poza nagrodą główną w wysokości 8 000 euro, przyznano dwie nagrody po 2 000 euro. Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane na wystawie w MOCAK-u 29 czerwca 2023 roku.

OKNOPLAST FOR ART to konkurs zorganizowany przez Grupę OKNOPLAST i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu w dowolnej technice projektu pracy artystycznej, której podłożem (bazą) jest okno. Artyści mogli wyrazić siebie w dowolny sposób. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem twórców z Polski, ale także między innymi z Niemiec, Austrii, Francji, Włoch oraz Skandynawii.

Laureaci
Po trwających dwa dni obradach, podczas których członkowie jury konkursowego zapoznawali się z zanonimizowanymi projektami prac, wyłoniono zwycięzców oraz przyznano dodatkowe wyróżnienia.

Nagroda główna
Jakub Słomkowski
(1982) – malarz, rysownik, twórca instalacji, muzyk. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa w pracowni Krzysztofa Wachowiaka w 2007 roku). W latach 20042005 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie.
Członek Stowarzyszenia Kulturotwórczego „Nie z Tej Bajki”, Rady Programowej galerii ArtWalk, nieformalnych grup artystycznych  Time New Roman i Free Bloop Group, organizator cyklicznego wydarzenia Kolacja na Hucie (od 2007). Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Drugie miejsce
Andrzej Wełmiński
(1952) – artysta wizualny, reżyser teatralny i aktor. Jego twórczość obejmuje rysunek, malarstwo, fotografię, obiekty, instalacje. W swojej działalności łączy sztukę wizualną i teatr. W latach 1972–1992 aktor i członek Teatru Cricot 2. Twórca wyrazistych postaci w spektaklach Tadeusza Kantora.
Andrzej Wełmiński urodził się w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Związany z Galerią Foksal (debiut w 1970 roku jako Artysta Anonimowy) i Galerią Krzysztofory. Zrealizował szereg wystaw indywidualnych oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

Trzecie miejsce
Mateusz Sak
(2000) – student trzeciego roku studiów licencjackich na kierunku architektura wnętrz na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Uczestniczy w licznych interdyscyplinarnych projektach uczelnianych. Od 14 lat zajmuje się również tańcem. Liczne osiągnięcia na ogólnopolskich turniejach tanecznych oraz prace z zakresu projektowania wnętrz, architektury czy rysunku składa się na rozbudowane portfolio artysty.

Wyróżnienia

  1. wyróżnienie bez nagrody finansowej – Marta Hołderna
  2. wyróżnienie bez nagrody finansowej – Ada Jurczak-Łowkis
  3. wyróżnienie bez nagrody finansowej – Michał Iwański
  4. wyróżnienie bez nagrody finansowej – Robert Kuta
  5. wyróżnienie bez nagrody finansowej – Jerzy Kosałka
  6. wyróżnienie bez nagrody finansowej – Drack Maeva
  7. wyróżnienie bez nagrody finansowej – Klaudia Milačić

Wszyscy wyróżnieni artyści w indywidualny sposób potraktowali okno. Zwycięskie projekty wyróżnia konceptualna interpretacja tematu.

Prezentacja zwycięskich prac, na których wykonanie artyści mają 30 dni od momentu otrzymania od firmy OKNOPLAST okna, odbędzie się 29 czerwca podczas oficjalnego otwarcia wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Ekspozycja potrwa do 17 września 2023 roku.

Wszystkie nadesłane w konkursie prace oceniało jury w składzie:

  • Anda Rottenberg, przewodnicząca jury, polska historyczka sztuki, krytyczka, kuratorka sztuki i publicystka;
  • prof. dr hab.  Andrzej Bednarczyk, rektor ASP w Krakowie, artysta łączący wiele dziedzin sztuki;
  • Edyta Kurpiel-Placek, kolekcjonerka sztuki, przedstawicielka firmy OKNOPLAST – sponsora nagród;
  • Maria Anna Potocka, krytyk sztuki i dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK;
  • Andrzej Starmach, marszand, historyk sztuki i kolekcjoner.

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<