Hołd pruski na Wawelu

20 marca 2023

Zamek Królewski na Wawelu prezentuje wyjątkowe dzieło Jana Matejki ze zbiorów prywatnych – pochodzący z 1874 roku, nieznany dotąd szerszej publiczności szkic Hołdu Pruskiego.

Obraz Hołd pruski został namalowany przez Jana Matejkę w latach 1879–1882. Niewielki olejny szkic dzieła powstał jednak już w 1874 roku i w roku 1881 został zaprezentowany podczas wizyty cesarza Franciszka Józefa I w pracowni malarza. Praca następnie trafiła do prywatnego kolekcjonera i w jego rodzinie pozostaje do dziś. Po 149 latach po raz pierwszy w historii Zamek Królewski na Wawelu pragnie przedstawić szerokiej publiczności wyjątkowe dzieło malarza. Nieczęsto mamy możliwość oglądać tak cenne artefakty pozwalające poznać tajniki warsztatu wybitnego twórcy. Wawelski pokaz wpisuje się w obchody Roku Jana Matejki.

Pokaz szkicu zaprasza do odkrywania różnic i podobieństw z obrazem. Jest nieco skromniejszą wersją dzieła, które obecnie można podziwiać jako depozyt Zamku Królewskiego na Wawelu w Muzeum Narodowym w Krakowie – w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Kompozycja jest mniej tłumna, brak też wielu elementów, jakie znalazły się w dziele ostatecznym: królowej Bony i postaci w loggi Sukiennic. Inaczej został przedstawiony także Stańczyk, który jest bardziej zatopiony w refleksji.

Obraz Hołd pruski po raz pierwszy publicznie pokazano w maju 1882 roku w Sukiennicach. 7 października 1882 artysta ofiarował Hołd pruski narodowi „na przyozdobienie jednej z sal Zamku Królewskiego na Wawelu, mającego być restaurowanym”. Obraz został przekazany w depozyt Muzeum Narodowemu w Krakowie do czasu odnowienia wawelskich wnętrz. W latach trzydziestych ubiegłego wieku Adolf Szyszko-Bohusz przygotował projekt urządzenia Sali Senatorskiej, gdzie obraz miał być eksponowany. Ostatecznie jednak pozostał jako depozyt w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Szkic do obrazu przentowany będzie do odwołania w sali Senatorskiej w ramach stałej ekspozycji Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<