Skawina. Z tradycją w przyszłość. WIZYTÓWKA GMINY

17 stycznia 2023

 

Mówisz: gmina Skawina – myślisz: przemysł i rozwój technologiczny. Jeśli jednak chcesz aktywnie wypocząć lub zaczerpnąć kultury, na odkrycie czekają tu ścieżki spacerowe i rowerowe, lokalne tradycje oraz bogata oferta wydarzeń.

Trzy instytucje: Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Regionalne, Centrum Kultury i Sportu, a także koła gospodyń wiejskich i liczne stowarzyszenia to siła napędowa skawińskiej kultury. Dzięki ich działaniom i wzajemnej współpracy można przebierać w zdumiewającej liczbie wydarzeń, takich jak: wernisaże, koncerty, spektakle, spotkania autorskie czy warsztaty artystyczne.

Miłośnikom aktywnego wypoczynku z pewnością spodobają się atrakcyjne trasy spacerowe i rowerowe. Wędrówki po lesie Bronaczowa czy wzdłuż meandrującej Wisły i odkrywanie doliny Cedronu to nie tylko wytchnienie od zgiełku miasta, ale również spotkanie z malowniczą przyrodą. Pasjonaci zabytków architektury także znajdą tu coś dla siebie. Na terenie gminy zlokalizowane są urokliwe kościółki leżące na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej oraz zabytkowe dwory. Na szczególną uwagę zasługuje kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krzęcinie oraz późnogotycka świątynia w Woli Radziszowskiej. W mieście Skawina warto natomiast odwiedzić doskonale utrzymany, obejmujący kilka hektarów kompleks parkowy oraz wpisany do rejestru zabytków skawiński rynek, którego układ urbanistyczny z czasów lokacji miasta (1364) zachował się do dziś.

W gminie Skawina dzięki licznym imprezom nie można się nudzić. Największym wydarzeniem są dni miasta. Co roku w czerwcu do Skawiny przyjeżdżają popularni artyści i jedno z najlepszych wesołych miasteczek w Europie. Do tej pory wśród gwiazd tego święta znaleźli się m.in.: Kombi, DeMono, Perfect, Kayah, Maryla Rodowicz, Varius Manx, IRA, Margaret, Krzysztof Krawczyk i Krzysztof Cugowski. W tradycję wpisała się także organizacja Noworocznego Koncertu Galowego SkaVienna. Od 2017 roku na początku stycznia Hala Widowiskowo-Sportowa za sprawą niecodziennych dekoracji zamienia się w elegancką salę koncertową. Nie sposób nie wspomnieć o Skawińskim Tygodniu Teatralnym, tak ważnym dla amatorów i pasjonatów sceny. W ramach odbywającego się w zabytkowym Pałacyku „Sokół” przeglądu zobaczyć można najciekawsze realizacje i przedstawienia premierowe grup działających w mieście, a także spektakle gościnne.

Wszystkie drogi prowadzą do Skawiny. Samochodem wystarczy zjechać z popularnej „zakopianki” lub autostrady A4. Warto jednak wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową, by nadwiślanką trasą z Tyńca dotrzeć do urokliwych zakątków gminy.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<