Otul się kulturą w Domu Utopii!

14 listopada 2022

Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii zaprasza na warsztaty ceramiczne wykonywane japońską techniką Raku oraz warsztaty szycia turbokocy, w których wykorzystywane są bannery z krakowskich wydarzeń kulturalnych.

„Jedną z najcenniejszych rzeczy tej jesieni będzie… ciepło! Dlatego na liście organizowanych przez nas wydarzeń nie mogło go zabraknąć” – podkreślają organizatorzy działań artystycznych z Domu Utopii.

 19, 26 listopada odbędą się warsztaty ceramiczne prowadzone techniką RAKU, która łączy w sobie energię czterech żywiołów: ziemi, ognia, powietrza i wody.

Japońskie słowo RAKU 楽 oznacza radość. Pierwszym Raku były herbaciane czarki wykonane w XVI wieku przez ceramika Chōjirō który wykonał je na zlecenie jednego z mistrzów ceremonii picia herbaty na dworze japońskiego przywódcy politycznego i wojskowego Hideyoshi Toyotomi z Kyoto.

„Po ręcznym uformowaniu kształtów ceramika jest wyciągana z pieca i zatapiana w liściach lub trocinach, a następnie wystawiana na zimne powietrze lub zanurzana w wodzie”. - informują twórcy wydarzenia.  

Uczestnicy listopadowych warsztatów spotkają się 3 grudnia w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa przy specjalnie zbudowanym piecu, w którym będą mogli wypalić własnoręcznie wykonane naczynia. Warsztaty poprowadzi Paolo Spalluto, artysta ceramik i nauczyciel pochodzący z południa Włoch, który od 2009 r. mieszka i pracuje w Krakowie. Jego prace można zobaczyć w galeriach sztuki i designu w Polsce i za granicą.

21 listopada Dom Utopii zaprasza na warsztaty „Turbokoce – otul się kulturą”, podczas których, do projektowania wykorzystywane są materiały recyklingowe w tym m.in. bannery tekstylne reklamujące krakowskie wydarzenia kulturalne. Listopadowym wzorom będzie towarzyszyła m.in. grafika z niosącym ogień Prometeuszem – symbolem Festiwalu Boska Komedia, a także bannery z tegorocznego Bulwar[t]u Sztuki i towarzyszącym mu wydarzeniom.   

„Uczestnicy warsztatów zaaranżują na kocu autorską kompozycję barw i kształtów. Warstwę otulającą będzie stanowił miękki plusz, który większość z nas doskonale zna z dzieciństwa” – mówi Joanna Styrylska-Gałażyn, graficzka i ilustratorka, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, która poprowadzi warsztat szycia turbokocy.  

Udział w warsztatach nie wymaga umiejętności krawieckich. Ten etap pracy wykona wykwalifikowana krawcowa, która zrealizuje autorskie projekty uczestników i opatrzy je unikalną metką.  

„Zapraszamy wszystkich, którzy są zainteresowani artystycznymi działaniami i szeroko pojętą ekologią. Otulmy się wspólnie kulturą!” – mówi Joanna Styrylska-Gałażyn.

Więcej informacji na temat warsztatów: domutopii.pl

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<