Teatr KTO świętuje Jubileusz 45-lecia istnienia

20 września 2022

Zaledwie rok po inauguracji nowej siedziby przy ul. Zamoyskiego 50 Teatr KTO świętuje swój Jubileusz. 45 lat temu grupa studentów z Jerzym Zoniem na czele postanowiła, że założy swój teatr. Po ponad czterech dekadach dorobku i sukcesów KTO nie sposób zliczyć! A to dopiero początek…

We września obchodzimy Jubileusz 45-lecia narodzin Teatru KTO. Prawie pół wieku temu zebrała się grupa ludzi, która zdecydowała, że będzie budować niezależny byt teatralny w postaci Teatru KTO. Taki "rozgrzany" kolektyw twórczy udało się zachować do dziś. Zmienia się zespół, inne są czasy, ale my kontynuujemy nasze teatralne wędrowanie odkrywając coraz to nowe światy – mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.

Teatr KTO powstał w 1977 roku, a swoją działalność zainaugurował spektaklem Ogród rozkoszy. Pierwszych dziesięć zamkniętych pokazów obejrzało kilkuset widzów, ponad rok później – niemal 3 tysiące w Krakowie i różnych miastach Polski.

Na początku 46. sezonu Teatru KTO statystyki wyglądają zgoła inaczej: ponad 80 tytułów, zarówno tych na scenie jak i na ulicy, obejrzało w Polsce i na świecie około 3 000 000 widzów. Teatr gościł w ponad 250 miastach w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. W trakcie blisko 300 zagranicznych podróży KTO prezentował swoje spektakle m.in. w Brazylii, Chinach, Iranie, Japonii, Kanadzie, Kolumbii, Korei Południowej, Kostaryce, Meksyku, Tunezji, USA i niemal wszystkich krajach Europy.

Renoma Teatru to także liczne międzynarodowe projekty, które reżyserował Jerzy Zoń, a współtworzył i współprodukował Teatr KTO. Do najważniejszych zaliczyć należy zrealizowany wspólnie z Operą Królewską w Oslo spektakl OPERACJA OPERA z okazji 100-lecia powstania tej wyjątkowej instytucji, instalację teatralną Uchodźcy, którą obejrzało ponad 120 000 widzów, zrealizowaną w Lipsku z okazji 20 rocznicy upadku Muru Berlińskiego, spektakle Musette et Polka, Ziemia obiecana i Wizyta w koprodukcji z festiwalami we Francji, Chorwacji i Niemczech czy CANTATĘ - sylwestrowe widowisko milenijne transmitowane przez BBC do ponad 120 państw.

Teatr KTO jest organizatorem Międzynarodowego ULICA Festival (35 edycji).

Od 1 stycznia 2005 roku Teatr KTO jest teatrem miejskim, a od 2021 r. dzięki wspólnym wysiłkom Miasta Krakowa, Prezydenta Jacka Majchrowskiego oraz funduszom europejskim posiada swoją siedzibę na krakowskim Podgórzu.

Przez 45 lat niezmiennie dyrektorem Teatru KTO jest Jerzy Zoń.

Początki istnienia teatru to także moja młodość i studia. Mając dobrą pracę jako aktor w teatrze STU, kończąc studia, zaangażowałem się w założenie niezależnej grupy teatralnej. Był to najpierw teatr studencki, który po latach, stał się poważną instytucją. Dziś Teatr KTO obchodzi jubileusz – swoje 45-lecie istnienia. Są to ponad cztery dekady, czyli jedno dorosłe życie. Udało mi się połączyć to życie z teatrem – kochając to, co robię, mogłem się z tego utrzymać i żyć. Wspominając to, pojawia się nuta sentymentu – dodaje Zoń.

Obchody Jubileuszu 45-lecia Teatru KTO świętować będziemy premierą Jerzego Zonia ARCADIA. Inspiracją do powstania przedstawienia stała się twórczość poetycka Tadeusza Różewicza, w szczególności poematy Zielona róża i Et in Arcadia ego. Na kolejne spektakle Widzowie zostaną zaproszeni 13, 14 i 15 października. Bilety dostępne są już na stronie oraz w kasie teatru.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<