15 lat Teatru Figur. Czas na Kraków!

15 września 2022

Widowiskiem muzycznym „Bracia Polarnej Zorzy” Teatr Figur zainauguruje obchody 15-lecia działalności i równocześnie rozpocznie pierwszy sezon w nowej siedzibie. W programie obchodów spektakle, warsztaty, instalacja teatru cieni, wspólne świętowanie.

„Bracia polarnej zorzy” to widowisko muzyczne oparte na mało znanych baśniach i legendach krajów nadbałtyckich takich jak Polska, Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia. Na przedstawienie składa się 10 utworów muzycznych, śpiewanych na żywo przez członków Chóru Teatru Chorea oraz wizualizacje cieniowe, wykonywane przez zespół Teatru Figur.

W programie obchodów znajdą się również spektakle Teatru Figur dla młodszych dzieci („Iris i Tęczowe Drzewo”, „Cieniowanki”), spektakl w języku ukraińskim zaprzyjaźnionego Teatru Lito „Opowieści dla Sofijki” oraz specjalnie na tę okazję przygotowana instalacja cieniowa „Pracownia pana Twardowskiego”.

Teatr Figur to przede wszystkim cienie. Przez 15 lat działalności udało im się stworzyć markę najlepszych specjalistów od teatru cieni w Polsce, wypracować własny, niepowtarzalny styl pracy, wyprodukować kilkadziesiąt spektakli i objechać z nimi pół świata, aż w końcu - osiąść na Sławkowskiej.

To były niewiarygodnie intensywne lata. Jako że nie mieliśmy swojego miejsca w Krakowie, postawiliśmy na świat – mówi Dagmara Żabska, szefowa artystyczna zespołu. – Wielokrotnie graliśmy w Stanach i Europie, ale byliśmy też w Korei, Chinach, Iraku, na Tajwanie czy w Izraelu. Naszym głównym środkiem wyrazu jest obraz, więc są to dość uniwersalne przedstawienia. A kiedy obraz nie wystarczał, to tłumaczyliśmy przedstawienia. Mglisty Billy grany był po rosyjsku, niemiecku, angielsku i hebrajsku.

W końcu po 15 latach przyszedł na Kraków. Dzięki wsparciu miasta udało im się znaleźć swoje miejsce. To duża zmiana dla wędrującego teatru. Do tej pory w Krakowie pokazywali głównie swoje przedstawienia dla dzieci (również tych najmłodszych, od 1. roku życia), od stycznia planują włączyć do repertuaru swoje spektakle dla dorosłych. A oprócz spektakli obiecują warsztaty, akcje artystyczne dla rodzin, instalacje cieniowe.

Szczegółowy program obchodów poniżej.

  • 09, godz. 16.00 i 19.00 „Bracia Polarnej Zorzy” | koprodukcja z Teatrem Chorea
  • 5.10 „Cieniowanki” | spektakl teatru cieni dla malutkich dzieci
  • 8.10 godz 9.30 „Iris i Tęczowe Drzewo” | spektakl teatru lalek dla dzieci 5+
  • 10-14.10  godz. 11.00 i 17.00 instalacja „Pracownia pana Twardowskiego”

Ponadto w październiku zostaną zorganizowane  szkolenia dla nauczycieli oraz warsztaty teatru cieni dla rodzin, w trakcie których uczestnicy przygotują swoje własne etiudy cieniowe i pokażą je w oknach sowich mieszkań.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<