W słońcu skąpany

1 lipca 2022

Letnie miesiące spędzone w Krakowie to czas aktywności plenerowych: spacerów wśród zieleni, spotkań na piknikowym kocu czy tańców przy koncertowej scenie.

Gdy pogoda dopisuje, krakowianie tłumnie odwiedzają Bulwary Wiślane i parki w centrum, a także wyruszają na wycieczki po terenach podmiejskich – również w poszukiwaniu najciekawszych wydarzeń muzycznych, filmowych, targowych i kulinarnych.

Jest jasne jak słońce, że prawdziwe krakowskie lato nie mogłoby się rozpocząć bez nawiązań do naszych korzeni. Zanim Wianki – Święto Muzyki zagrają 25 czerwca na Rynku Głównym, Powiślu oraz kopcu Kraka (patrz s. 14), warto wybrać się na utrzymany w słowiańskim klimacie „before” organizowany przez Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida. 19 czerwca spotkamy się z okazji Nocy Kupały na Strawie pod Kopcem Wandy. „Nazywając wydarzenie »strawą« chcieliśmy podkreślić dwoisty charakter samej nazwy. Z jednej strony to określenie na słowiański zwyczaj oddawania czci zmarłym, z drugiej »strawa« to także pożywienie, które kojarzy się ze wspólnym, radosnym świętowaniem” – wyjaśnia Justyna Dutka z Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida. W rekreacyjnej przestrzeni miejsca związanego z legendą o księżniczce Wandzie uczestnicy wysłuchają prelekcji o słowiańszczeniu oraz wezmą udział w warsztatach m.in. plecenia wianków czy tworzenia lalek szczęścia. Atmosferze rodzinnego pikniku, plenerowej zabawy i radości towarzyszyć będą rekonstrukcje historyczne Grupy Dziejawa – Żywego Muzeum Słowiańszczyzny. Natomiast w dniach 16–26 czerwca na bulwar Czerwieński zawita Jarmark Świętojański, wydarzenie nawiązujące do dawnych tradycji kupieckich i rzemieślniczych.

Z początkiem lipca Nowa Huta zaprasza na wakacyjny tygiel artystycznych i twórczych wydarzeń organizowanych przez NCK. „Przed nami kolejna edycja NH FEST w odświeżonej formule. Jego idea wyrosła z Nowohuckiego Festiwalu Sztuki, dwudniowego wydarzenia, które organizowaliśmy przed kilkoma laty. NH FEST to niezmiennie wydarzenia koncertowe, teatralne, taneczne, plastyczne i warsztatowe, które odbędą się w zrewitalizowanym otoczeniu Nowohuckiego Centrum Kultury przez dwa wakacyjne miesiące” – wyjaśnia Zbigniew Grzyb, dyrektor NCK. Obok koncertów na dwóch scenach plenerowych, na których wystąpią m.in. Antoni Krupa, Wolna Grupa Bukowina, Czerwono-Czarni czy Orkiestra Wojskowa z Krakowa, pojawi się cykl spotkań „Telewizja Śniadaniowa na Kolację”. Z kolei w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa oraz we wnętrzach Domu Utopii przypomni o sobie Bulwar(t) Sztuki. W tej przestrzeni działań artystycznych przez całe wakacje znajdziemy pokazy filmowe, spektakle i warsztaty.

Tymczasem w sercu Białego Prądnika zapowiadają się ciekawe wakacyjne weekendy. „Na scenie plenerowej Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki wystąpią m.in.: Ablaye Badji w międzynarodowym składzie, Dark Leaves, Cinemon, Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, Tan Freaky, Grzegorz Dowgiałło i Piotr Bolanowski, Skubisz / Lemańczyk Cooperation, Zuza Baum czy New Bone. Natomiast 25 czerwca startuje projekt NATURAlnie Kino. To magiczne seanse pod rozgwieżdżonym niebem, z dala od miejskiego zgiełku” – opowiada Monika Szostek z Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.

Po dalsze atrakcje przenosimy się na ulice i place Starego Miasta. Jeżeli przechadza się nimi Lajkonik, to znaczy, że lato zawitało do Krakowa w pełni. W tym roku harce słynnego konika zwierzynieckiego odbędą się w tradycyjnej formie 23 czerwca. Orszak niezmiennie przemierzy tę samą trasę: ulica Senatorska – klasztor ss. Norbertanek – ulica Kościuszki – ulica Zwierzyniecka – Filharmonia Krakowska – ulica  Franciszkańska – ulica Grodzka – Rynek Główny, gdzie na scenie pod Wieżą Ratuszową „haracz” Lajkonikowy przekaże prezydent miasta. Również w przestrzeni Rynku Głównego odbędą się 46. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej (6–21 sierpnia). Ta największa i najpełniejsza prezentacja polskiej sztuki ludowej oraz rękodzieła artystycznego w Europie Środkowo-Wschodniej udowadnia, że rzemiosło ludowe wciąż jest żywe. Obok domków z hafciarkami, garncarzami, koronkarkami, tkaczami czy rzeźbiarzami powstanie scena, na której wystąpią zespoły folklorystyczne z Polski i zagranicy. Po sąsiedzku, bo na Małym Rynku, poczujemy unoszący się w powietrzu smakowity zapach… Od 11 do 15 sierpnia na Festiwalu Pierogów wystawcy zaserwują najróżniejsze klasyczne i bardziej fantazyjne wariacje w wersji gotowanej, smażonej lub pieczonej. Po posiłku warto przespacerować się do Altany na Plantach (od strony ulicy Westerplatte), gdzie Krakowskie Forum Kultury przygotowuje Koncerty Promenadowe. Występy dla starszych i młodszych – zgodnie z tradycją tzw. „Promenadówek” – wypełnią wszystkie wakacyjne weekendy.

W letni krakowski plener wpisują się też rozmaite festiwale gastronomiczne, parki food trucków i zielone targi. 26 czerwca, 31 lipca, 21 sierpnia i 11 września wpadnijcie na Art & Food Bazar – na Starym Kleparzu skosztujemy dań przyrządzonych przez lokalnych wytwórców. Wydarzenie promuje jedzenie oparte na produktach dobrej jakości, delikatesy i potrawy różnych zakątków świata. W skład stałego menu wchodzą owoce morza, ostrygi i biologiczne prosecco. Do atrakcyjnego spędzenia czasu zachęca także Arena Garden otwarta w otoczeniu Tauron Areny Kraków. Bogata oferta gastronomiczna z całego świata czeka na nas w strefie street foodu. W przestrzeni parku odpoczniemy na leżakach, a także weźmiemy udział w pokazach kulinarnych, warsztatach, animacjach i śniadaniach na trawie. Wieczorami na pobliskiej scenie odbywają się pokazy DJ-ów, stand-upy, spotkania z youtuberami i koncerty. Do ogrodu pełnego kwiatów i zieleni na piknik i odpoczynek zaprasza NaBagry Food Park w pobliżu Zalewu Bagry przy ulicy Koziej. Z kolei przy Błoniach (aleja Focha 41) znajduje się miejsce inspirowane dalekimi podróżami i tropikalną roślinnością. Bezogródek Food & Music oferuje strefę chillu w stylu urban dżungle, food trucki, wydarzenia dla dzieci oraz koncerty DJ-ów. Warto też skoczyć do kompleksu Hype Park przy ulicy Kamiennej zapewniającego obok sceny z muzyką na żywo (patrz str. …) także punkty gastronomiczne i pomysłowo zaaranżowane industrialne miejsce wypoczynku. Na koniec festiwal Najedzeni Fest! zapowiada swoją powakacyjną edycję „Po ziemniaki” 18 września na Starym Kleparzu. Szykujmy się na interesujące inicjatywy kulinarne, warsztaty gotowania, przede wszystkim zaś – prezentacje restauracji, barów, sklepów internetowych i smakowitych wydawnictw.

A jeżeli chcecie odetchnąć pełną piersią (prawie) poza miastem, warto udać się do Lasu Wolskiego 18 czerwca w czasie XXIV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Małopolski Instytut Kultury zachęca do poznawania zabytków naszego regionu pod hasłem „Naturalnie”, dlatego w programie zaplanowano m.in. pokaz filmu Slow Las, oprowadzanie po dawnym Pawilonie Okocimskim z historykiem sztuki Piotrem Cypryańskim czy warsztaty dla dzieci z edukatorami Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”. Dodatkowo na smakoszy kawy popijanej w plenerze czekać będzie Mech Cafe – stoisko degustacyjne oraz opowieści płynące z natury, gdyż to ona jest tutaj inspiracją do tworzenia wyjątkowych naparów.

Skąpany w słońcu Kraków ma do zaoferowania wiele przyjemności – i to nawet wtedy, gdy czasem spadnie letni deszcz!

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<