Kraków i Metropolia możliwości

22 czerwca 2022

Perłami w koronie, a nie tylko malowniczym otoczeniem, są gminy i miejscowości wokół dawnej stolicy Polski. Ta idea przyświeca działaniom Stowarzyszenia Metropolia Krakowska. Już od czerwca 2022 roku wydarzenia organizowane w stowarzyszonych gminach są prezentowane na miejskim portalu kulturalnym Kraków Culture – Karnet prowadzonym przez KBF.

„Zdajemy sobie sprawę, jak wiele skarbów i pomysłów mamy na wyciągnięcie ręki, tuż obok Krakowa. Dlatego cieszy mnie bardzo, że współpraca KBF ze Stowarzyszeniem Metropolia Krakowska pomoże mieszkańcom Krakowa i przybywającym tu turystom odkryć wszystko, co wartościowe nie tylko w obrębie Plant” – mówi dyrektorka KBF Magdalena Doksa-Tverberg.

Stowarzyszenie Metropolia Krakowska skupia 15 partnerskich gmin. Tworzą ją, wymienione tu w kolejności, jaką podpowiada ruch wskazówek zegara: Zielonki, Michałowice, Kocmyrzów-Luborzyca, Igołomia-Wawrzeńczyce, Niepołomice, Biskupice, Wieliczka, Świątniki Górne, Mogilany, Skawina, Czernichów, Liszki, Zabierzów, Wielka Wieś i sąsiadujący z nimi wszystkimi, położony w centrum tej spłaszczonej tarczy Kraków. Organizacja powstała, by koordynować działania, które mają szerszy, nie tylko lokalny zakres: skupia się na wszelkich dziedzinach, które mogą służyć wspólnemu dobru, od inteligentnego zarządzania, poprzez ochronę środowiska, po ofertę czasu wolnego.

„Przyświeca nam idea, że Metropolia Krakowska łączy w przemyślanym działaniu w trosce o dobrostan mieszkańców naszego obszaru. Razem z KBF dostrzegliśmy niezwykłą szansę w łączeniu sił samorządów w zakresie tworzenia i promocji wspólnej oferty czasu wolnego. Trudno nie zauważyć, że wzajemne promowanie się niesie ze sobą duże korzyści – zarówno materialne, jak i te, których nie da się policzyć” - mówi dyrektor Biura Stowarzyszenia Metropolia Krakowska Daniel Wrzoszczyk.

Wspólne działania gmin Metropolii w dziedzinie czasu wolnego służą integracji i rozwojowi, mają też zwrócić uwagę, że mniej znane, a niezwykłe atrakcje turystyczne i kulturalne znajdują się na wyciągnięcie ręki. Okalające Kraków gminy to nie tylko Wieliczka z jej znaną na całym świecie kopalnią soli i nie tylko Niepołomice z puszczą, w której żyją żubry. To przecież wspaniałe walory krajobrazowe, doliny, skałki, szlaki, tereny rekreacyjne, zabytki a także pielęgnowanie tradycji. Na tych wartościach oparte są również rozmaite wydarzenia kulturalne, rekreacyjne czy sportowe adresowane do szerszej publiczności lokalnej, krajowej, a także zagranicznej.

Z myślą o niej Metropolia Krakowska i KBF nawiązały bliską współpracę, w wyniku której w maju rozpoczęły się wspólne warsztaty i szkolenia, a w czerwcu na portalu karnet.krakowculture.pl w specjalnej zakładce zaczęły się ukazywać informacje o wydarzeniach organizowanych przez 14 gmin wokół Krakowa; znalazły się wśród nich choćby otwarcie Niepołomickich Błoń, Skawiński Tydzień Teatralny czy koncert jubileuszowy zespołu Fermata z Zielonek. Wymagało to modyfikacji struktury portalu i powstania zakładki W gminach Metropolii, dzięki której wszyscy możemy dotrzeć do tych informacji. Trwają również wspólne prace, które pozwolą na stworzenie ostatecznego modelu komunikowania oferty kulturalnej gmin na miarę ich ambicji i nieprzeciętnego, a nie zawsze docenianego potencjału.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<