35-lecie Muzeum Fotografii w Krakowie

13 maja 2022

1 stycznia 1987 powstało Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie – w 2022 roku muzeum, obecnie jako Muzeum Fotografii w Krakowie lub w skrócie MuFo, obchodzi jubileusz 35-lecia.

Początki instytucji wiążą się z Krakowskim Towarzystwem Fotograficznym, stowarzyszeniem o historii sięgającej jeszcze okresu międzywojennego, które działało prężnie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. KTF już wcześniej prowadził w swojej siedzibie w Kamienicy Hetmańskiej niewielkie muzeum, ale nowe Muzeum Historii Fotografii miało być od niego niezależne. Bez wątpienia jednak istnienie w Krakowie żywego środowiska pasjonatów fotografii, wpłynęło na przekonanie władz miasta o potrzebie powołania muzeum, pierwszej w Polsce instytucji skupionej wyłącznie na fotografii. Dziś zresztą historia zatacza koło: MuFo od 2017 roku inwentaryzuje zbiory należące kiedyś do KTF-u.

W jubileuszowy, 35. rok działania Muzeum Fotografii w Krakowie, wchodzi w wyjątkowym momencie. W grudniu ubiegłego roku otwarto nową siedzibę główną – MuFo Rakowicka, rok wcześniej zakończyła się gruntowna modernizacja MuFo Józefitów, najstarszej z siedzib MHF. W 2018 roku – na czas prowadzonych inwestycji – muzeum został przekazany budynek zabytkowej Strzelnicy na Woli Justowskiej. Eksperyment powiódł się do tego stopnia, że w efekcie MuFo już na stałe zyskało kolejny, trzeci oddział MuFoStrzelnica. Nowe budynki pozwoliły muzeum na rozszerzenie działalności wystawienniczej i programowej, organizację coraz większej liczby wystaw czasowych, spotkań, warsztatów czy powołanie Młodzieżowej Rady Muzealnej, doradców w sprawie programu dla młodzieży.

Przemiany dotyczą nie tylko muzealnej infrastruktury, ale także nazwy i identyfikacji wizualnej. Obowiązujący od 2018 roku statut, pozwala używać – obok nazwy Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie – nazwy skróconej: Muzeum Fotografii w Krakowie oraz skrótu MuFo. Nowe logo muzeum zostało wyłonione w otwartym konkursie współorganizowanym ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej. Wraz z nowymi budynkami pojawia się też potrzeba powiększenia zespołu: dziś liczy on już prawie 60 osób.

Ten okres przemian – z niewielkiego muzeum przy ulicy Józefitów, w muzeum o trzech lokalizacjach – wieńczy symbolicznie otwarcie wystawy głównej Co robi zdjęcie?, którą możemy oglądać w MuFo Rakowicka od 13 maja. To pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie wystaw prezentujących fotografię w różnych perpektywach i odsłonach – od XIX-wiecznych atelier fotograficznych, przez fotografię artystyczną i reportaż, aż po tę współczesną, wykorzystywaną m.in. do konserwacji zabytków, tworzenia map czy prezentacji osiągnięć naukowych. Przez cały roku 2022 MuFo zaprasza też na Dni Otwarte, w trakcie których można zwiedzić oddziały w specjalnych, promocyjnych cenach. Najbliższy dzień otwarty odbędzie się 22 maja w MuFo Józefitów.

Z okazji jubileuszu MuFo zaprosiło do współpracy Irenę Kalicką – cenioną fotografkę, krakowiankę i... rówieśniczkę muzeum. W wyniku tego zaproszenia powstał cykl siedmiu urodzinowych zdjęć dla MuFo, inspirowanych estetyką lat osiemdziesiątych. Przyjęcie urodzinowe, które zorganizowała artystka, jest jednocześnie pełne kwiatów i konfetti, z tortem, gośćmi i uroczymi pluszakami, i – jak to w jej twórczości bywa – podszyte niepokojem.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<